Slováci v euforii, Vlhová má zlato. Vybojovala ho neskutečnou jízdou z osmého místa

9. 2. 2022 7:55
Petra Vlhová je olympijskou vítězkou ve slalomu. Slovenská favoritka, která vyhrála pět ze sedmi slalomů aktuální sezony Světového poháru, se ke zlatu posunula z osmého místa po prvním kole.

Druhou jízdou si polepšila také česká lyžařka Martina Dubovská, jež poskočila o tři příčky na třináctou pozici. Hvězdná Američanka Mikaela Shiffrinová podobně jako v obřím slalomu vypadla hned v úvodu prvního kola.

Vlhová v boji o vytouženou první olympijskou medaili ztrácela po úvodní jízdě 72 setin na nejrychlejší Lenu Dürrovou z Německa. Druhé kolo postavil její švýcarský trenér Mauro Pini a slovenská hvězda toho maximálně využila.

Po úvodní rovnější pasáži se rozjela ke skvělému výkonu a usadila se v čele o 77 setin. Vzápětí se jí na osm setin přiblížila Rakušanka Katharina Liensbergerová, 12 setin ztratila průběžně pátá Wendy Holdenerová ze Švýcarska.

Skvěle rozjela finálové kolo vítězka obřího slalomu Sara Hectorová, která byla po prvním kole třetí. Na mezičasech Švédka výrazně vedla, ale v závěrečné čtvrtině neprojela branku a vypadla.

Marně stíhaly Vlhovou i další slalomářky, kterým po prvním kole patřily stupně vítězů. Michelle Gisinová se propadla na šesté místo, Dürrová v cíli oplakala čtvrtou pozici. Naopak Vlhová plakala štěstím a oslavovala první olympijskou medaili v alpském lyžování pro Slovensko.

Dubovská byla ve druhé jízdě odvážnější než v prvním kole a v součtu ztratila na Vlhovou 2,05 sekundy. Vylepšila své olympijské maximum. V Soči 2014 obsadila 22. místo, před čtyřmi lety v Pchjongčchangu byla ve slalomu devětadvacátá. Umístění na začátku druhé desítky odpovídá i jejím výsledkům v této sezoně SP, kdy byla v top 10 jen při šestém místě v listopadu v Levi.

Z českých reprezentantek se do cíle obou jízd dostala ještě Gabriela Capová, která obsadila 32. místo se ztrátou 6,26 sekundy na Vlhovou. Elese Sommerová po 38. místě v prvním kole druhé nedokončila.