Severská kombinace v ohrožení. Ženy přišly o příští olympiádu, muži také v nejistotě

ČTK ČTK
24. 6. 2022 19:20
Mezinárodní olympijský výbor (MOV) nezařadil do programu zimních olympijských her v Cortině d'Ampezzo a Miláně 2026 severskou kombinaci žen. Pro ZOH 2030 není jistá ani účast celého tohoto odvětví, kterému MOV vyčítá menší zájem fanoušků a mezinárodní dosah.
Severská kombinace - ilustrační foto
Severská kombinace - ilustrační foto | Foto: Reuters

Sport kombinující skok a běh na lyžích je jednou z původních 16 disciplín, za něž se udělovaly medaile na prvních zimních olympijských hrách v roce 1924. Do dneška ale zůstává posledním sportem, v němž pod pěti kruhy nesoutěží ženy.

Sdruženářky za sebou mají jen jedno mistrovství světa, jehož se zúčastnily zástupkyně pouhých 10 zemí včetně Češky Terezy Koldovské, a dva ročníky Světového poháru.

MOV po dnešním zasedání své výkonné rady kritizoval také mužskou severskou kombinaci za malý mezinárodní dosah, především mimo Evropu. Připomněl, že na posledních třech ZOH se o 27 medailí podělili jen zástupci čtyř zemí. "K tomu měla na těchto hrách severská kombinace zdaleka nejnižší diváckou návštěvu," uvedl na webu MOV jeho člen Karl Stoss.

Kvůli této "mimořádně znepokojivé situaci" olympijský výbor diskutoval o tom, zda by měli sdruženáři vůbec startovat na příštích ZOH. "Rozhodujícím argumentem pro udržení severské kombinace pro hry v Milánu a Cortině 2026 byla situace mužů, pro něž jsou hry vzdálené jen tři a půl roku a už několik let se na ně připravují," řekl Stoss s tím, že pro ženskou kategorii tento argument neplatí.

"Zahrnutí severské kombinace pro hry v roce 2030 závisí na výrazném pozitivním vývoji, především v souvislosti s účastí (sportovců) a diváckým zájmem," řekl šéf programové komise MOV.

Ředitel sdruženářských závodů Mezinárodní lyžařské federace (FIS) Lasse Ottesen hovořil v reakci na rozhodnutí MOV o "smutném dnu pro severskou kombinaci a celou rodinu klasického lyžování."

"Verdikt MOV naprosto nechápeme. Nedůvěra výkonné rady k dalšími rozvoji naší disciplíny a zjevné podcenění výkonů našich žen je šokující. Zvlášť když už jsou členy olympijské rodiny díky účasti na olympijských hrách mládeže," uvedl Ottesen.

"Přijímáme toto rozhodnutí s těžkým srdcem, ale nevzdáváme se. FIS se nyní bude snažit s národními svazy vytvořit koncept, který přesvědčí MOV o hodnotě a atraktivitě naší disciplíny," dodal.

I bez zařazení severské kombinace žen budou ZOH v Milánu a Cortině genderově nejvyváženější v historii - z očekávaných 2900 sportovců by měly ženy tvořit 47 procent.

Výkonná rada MOV v pátek schválila zařazení osmi nových disciplín do programu. Přibudou tři disciplíny nového olympijského sportu skialpinismu, závod dvojic sáňkařek, závod smíšených týmů ve skeletonu, paralelní závod akrobatických lyžařů a lyžařek v boulích a závod skokanek na velkém můstku.

Z programu byl naopak vyřazen závod družstev ve sjezdovém lyžování a zatím jen provizorně v něm zůstává alpská kombinace. O osudu kdysi královské lyžařské disciplíny, jež mizí i z programu SP, se má rozhodnout nejpozději v dubnu příštího roku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Skupina Rage Against the Machine v Praze nevystoupí, zpěvák si poranil nohu

Americká rocková kapela Rage Against the Machine zrušila evropské turné včetně koncertu, který měla odehrát 19. září v pražské O2 areně. Informaci potvrdila česká pobočka pořádající agentury Live Nation. Důvodem je indispozice dvaapadesátiletého zpěváka Zacka de la Rochy. Poranil si nohu a poslední koncerty musel absolvovat vsedě. "Lékaři mu doporučili, aby v srpnu a září nepokračoval v turné po Velké Británii a Evropě. S velkým zklamáním šňůru musíme zrušit," uvedli hudebníci.

Po vystoupení 14. srpna v newyorské Madison Square Garden frontman zamíří domů, aby se rehabilitoval. "Moc se omlouváme všem, kteří na nás roky čekali," dodává sestava. Ta vznikla roku 1991, dále ji tvoří kytarista Tom Morello, baskytarista Tim Commerford a bubeník Brad Wilk. Rage Against the Machine v uplynulé dekádě osm let nekoncertovali. Znovu se dali dohromady u příležitosti současného turné. To mělo začít roku 2020, kvůli pandemii však bylo dvakrát odložené.

Vstupenky na pražský koncert zaplacené online budou v plné výši automaticky refundovány na účet, ze kterého proběhla platba. Peníze za lístky zakoupené v kamenných prodejnách pořadatelé začnou v místě zakoupení vracet 18. srpna.

před 4 hodinami

Trump využil u prokuratury práva nevypovídat. Bez odpovědi zůstalo 400 otázek

Bývalý americký prezident Donald Trump využil svého práva nevypovídat více než 400krát, když ve středu předstoupil před generální prokurátorku státu New York Letitii Jamesovou v rámci vyšetřování praktik jeho rodinné firmy. S odvoláním na zdroje obeznámené s průběhem dotazování to uvádí některá americká média. List The New York Times (NYT), že Trumpovy dvě nejstarší děti se při svých setkáních s vyšetřovateli na pátý dodatek americké ústavy neodvolávaly.

Jediná otázka, na kterou prezident z let 2017 až 2021 prokuratuře pod přísahou odpověděl, byla ta ohledně jeho jména, řekl Trump televizei NBC News jeho právník Ron Fischetti. Podle informací NYT následně předvolaný oznámil, že dál nebude spolupracovat a Jamesovou, která seděla ve stejné místnosti, označil za "odpadlickou prokurátorku". Následovalo prý více než 400 otázek, na něž Trump reagoval slovy "stejná odpověď" na znamení toho, že využívá práva nevypovídat.

NBC News informovaný zdroj sdělil, že Trump toto právo uplatnil více než 440krát. Prokuratura po několikahodinovém setkání potvrdila, že exprezident skutečně odmítal odpovídat, nicméně nespecifikovala, kolikrát se tak stalo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy