Norové zválcovali běžkařskou konkurenci. I přes pád senzačně vyhrál Krüger, Jakš dojel devátý

ČTK ČTK
11. 2. 2018 8:33
Překvapivým vítězem závodu na 2×15 km se navzdory pádu krátce po startu stal Simen Hegstad Krüger z Norska.
ZOH 2018, skiatlon: pád po startu (Denis Špicov, Andrej Larkov a Simen Hegstad Krüger)
ZOH 2018, skiatlon: pád po startu (Denis Špicov, Andrej Larkov a Simen Hegstad Krüger) | Foto: Reuters

Pchjongčchang - Český běžec na lyžích Martin Jakš obsadil ve skiatlonu na olympijských hrách v Pchojngčchangu deváté místo. Za vítězným Simenem Hegstadem Krügerem z Norska dojela dvojice krajanů: Martin Johnsrud Sundby a Hans Christer Holund.

Zbývající dva čeští běžci Petr Knop a Aleš Razým skončili na 38. a 55. místě.

Jakš si dojel pro nejlepší individuální výsledek na olympiádě v kariéře. "Zatím jsem hlavně unavený, ale jo, jsem nadšený," řekl. Jeho dosavadním olympijským maximem bylo 27. místo ve skiatlonu před čtyřmi lety v Soči a stejná příčka ve stíhacím závodu na 30 km z her ve Vancouveru. V Kanadě v roce 2010 získal také bronz ve štafetě.

Jednatřicetiletý český reprezentant za Krügerem zaostal o 34 sekund a nechal za sebou mimo jiné i hlavního favorita a vedoucího muže Světového poháru Nora Johannese Klaeba, který doběhl desátý deset vteřin za Jakšem. "Dobrý skalp, ale mrzí mě Alex Harvey," jmenoval Kanaďana, kterého dojížděl v cílové rovince. "Říkal jsem si, že do něj půjdu, ale pak si mě všiml včas a je přece jenom rychlejší."

Jakš dlouho běžel i před Krügerem, protože čtyřiadvacetiletý Nor při olympijském debutu v prvním kole upadl a na čelo ztrácel až čtyřicet sekund. Dokázal se však vrátit a v polovině závodu už byl na 14. místě. O překvapivém triumfu pak Krüger rozhodl úspěšným útokem v předposledním kole.

"Je to nepopsatelný pocit, je to skvělý den, který přitom odstartoval nejhůř, jak mohl," uvedl Krüger. Po pádu si totiž myslel, že je bez šance na úspěch. "Hlavně proto, že od startu nasadili velké tempo. Takže jsem doufal, že v tom větru nebude chtít nikdo jet vepředu a táhnout ostatní, tempo opadne a já budu mít šanci je dojet," dodal.

Krüger si připsal první velký úspěch v kariéře, protože ve Světovém poháru má na kontě zatím jediné vítězství a v průběžném pořadí mu v této sezoně patří až 15. příčka. Bronzový medailista ze skiatlonu v Soči Sundby byl druhý o osm sekund, Holund zaostal o deset. Čtvrté místo obsadil Rus Denis Spicov, který v prvním kole upadl spolu s Krügerem.

Běh na lyžích

Muži - skiatlon (2×15 km): 1. Krüger 1:16:20,0, 2. Sundby -8,0, 3. Holund (všichni Nor.) -9,9, 4. Spicov (OSR) -12,7, 5. Manificat (Fr.) -14,2, 6. D. Cologna (Švýc.) -25,1, 7. Musgrave (Brit.) -25,7, 8. Harvey (Kan.) -33,4, 9. Jakš (ČR) -33,8, 10. Klaebo (Nor.) -43,4, …38. Knop -3:52,1, 55. Razým (oba ČR) -7:13,8.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Jižní Koreu sužují povodně kvůli monzunovým dešťům, vyžádaly si již 30 obětí na životech

Nejméně 30 obětí už si vyžádaly záplavy způsobené silnými monzunovými dešti, které už přes měsíc sužují Jižní Koreu. Více než 3700 lidí přišlo kvůli nim o střechu nad hlavou a nejméně 12 osob se pohřešuje. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na korejské ministerstvo vnitra.

Voda zaplavila v Jižní Koreji obytné čtvrti i zemědělskou půdu a poškodila stovky silnic a mostů. Na řadě míst jsou hlášeny sesuvy půdy, které zničily řadu domů.

Povodně sužují i metropoli Soul, kde se rozvodnila řeka Han. Ve městě Kwangdžu na jihu země muselo být zrušeno několik místních leteckých spojů poté, co voda zaplavila runvej, informoval server televize Channel News Asia (CNA).

Podle CNA trvají vydatné deště v Jižní Koreji už skoro sedm týdnů a jsou nejdelšími monzunovými dešti v této zemi od roku 2013. Meteorologé očekávají pokračování lijáků i v dalších dnech.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Macron pořádá charitativní konferenci na pomoc Libanonu, připojí se Trump i Michel

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes spolu s OSN pořádá dárcovskou videokonferenci na pomoc Libanonu po úterním výbuchu v Bejrútu, který zničil značnou část města. Účast již přislíbil americký prezident Donald Trump či předseda Evropské rady Charles Michel.

Macron Bejrút navštívil ve čtvrtek jako první zahraniční státník po úterním výbuchu asi 2750 tun dusičnanu amonného, který byl nedbale uskladněn v místním přístavu. Rozzlobenému davu místních Macron přislíbil, že peníze na obnovu města se "nedostanou do zkorumpovaných rukou". Účastníci konference se tak dnes budou věnovat i otázce, jak peníze rozdělit, aby pomohly přímo zasaženým lidem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy