Šebrle je minulostí, Eaton nasbíral v desetiboji 9039 bodů

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
24. 6. 2012 7:50
Američan Ashton Eaton vytvořil na olympijské kvalifikaci v americkém Eugene nový světový rekord v desetiboji.
Ashton Eaton s hodnotou nového světového rekordu
Ashton Eaton s hodnotou nového světového rekordu | Foto: Reuters

Eugene - Tři roky poté, co vtrhnul do světa velké atletiky sedmibojařským univerzitním rekordem, sebral čtyřiadvacetiletý Američan Ashton Eaton výkonem 9039 bodů v americké olympijské kvalifikaci světový titul v desetiboji české legendě Romanu Šebrlemu.

Jedenáct let odolával. Dalším pokusům Šebrleho, Dvořákovi nebo Clayovi. Desetibojařský světový rekord se zdál být nepřekonatelný stejně, jako výkon Jarmily Kratochvílové na 800 metrů či velehod oštěpaře Jana Železného. Leč. Nebyl.

Jak slíbil, tak učinil

"Chci pokořit hranici světového rekordu v desetiboji," pronesl před závodem absolvent univerzity v Eugene Ashton Eaton. Jak slíbil, tak splnil. Na své domácí dráze právě v Eugene.

Nezastavilo jej ani počasí. Oba dny během americké olympijské kvalifikace totiž na severozápadě státu Oregon v univerzitním městečku pršelo. Jenže na to je Eaton zvyklý, na této trati trénuje, zná ji dokonale za jakéhokoliv počasí.

"Ať si říká, kdo chce, co chce, magie tohoto místa je nepopsatelná," pronesl pro americké novináře po historickém desetiboji Eaton.

Základ položil již v pátek

Cestu za rekordem načal již během skvělého prvního dne, kdy nasbíral 4728 bodů (Šebrle při svém světovém rekordu měl po prvním dnu na kontě 4675 bodů) a završil při závěrečném běhu na 1500 metrů.

"Posledních 600 metrů jsem měl pocit, že snad za mě běží někdo jiný. To bylo neskutečné. Děkuji fanouškům za úžasnou kulisu a podporu," pronesl šťastný desetibojař, který po doběhu sepjal ruce a děkoval nejen příznivcům ale i nebesům.

Jeho rekordní výkon přímo na stadionu sledovaly americké vícebojařské hvězdy minulosti Bruce Jenner, Rafer Johnson a také Dan O´Brien. Právě posledně jmenovanému sebral před 13 lety rekord nejprve Tomáš Dvořák, o dva roky později pak do dneška jediným výkonem přes hranici 9000 bodů také Šebrle.

Eaton má sedmibojařský i desetibojařský rekord

Nyní jej vrátil Eaton, který je zárověn i držitelem nejlepšího výkonu všech dob v sedmiboji (6645 bodů), zpět za oceán. A špatná zpráva pro soupeře. Tento mladík, který v Eugene vyhrál sedm z deseti disciplín, stále nemá dost.

"Nejlepší na tom všem je, že mám pocit, že jsem ještě nedosáhl v jednotlivých disciplínách svého maxima," usmíval se Eaton, který vyniká především v běžeckých disciplínách.

Stovku v Eugene zvládl za neskutečných 10,21 sekundy (český národní rekord je 10,23), čtvrtku umí zaběhnout i za 45,68 sekundy a 110 metrů překážek za 13,34 sekundy. Kromě stovky vytvořil nové desetibojařské maximum také v dálce (823 centimetrů).

Eaton: Ještě se můžu zlepšovat

"Mám pocit, že mohu běžet ještě rychleji, skočit výše... a jednoznačně hodit dále," dodal nový král atletického světa a momentálně jednoznačný favorit číslo jedna olympijských her v Londýně.

Jen z novinářské povinnosti: druhý v Eugene skončil výkonem 8383 bodů dvojnásobný mistr světa Trey Hardee, třetí pak za 7954 bodů Gray Horn. Obhájce olympijského zlata Bryan Clay závod dokončil po kolizi na 110 metrů překážek na dvanáctém místě.

Americká olympijská kvalifikace v atletice v Eugene:

Muži:

Desetiboj: 1. Eaton 9039 - světový rekord (100 m: 10,21 - dálka: 823 - koule: 14,20 - výška: 205 - 400 m: 46,70 - 110 m př.: 13,70 - disk: 42,81 - tyč: 530 - oštěp: 58,87 - 1500 m: 4:14,48), 2. Hardee 8383, 3. Horn 7954.

Ženy:

100 m (vítr +0,9 m/s): 1. Jeterová 10,92, 2. Madisonová 10,96, 3. Felixová, Tarmohová 11,07.

100 m př. (-1,6): 1. Harperová 12,73.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy