Sáblíková dostala šanci jet i hromadný závod. Bolavá záda ji ale na led nepustí

ČTK ČTK
23. 2. 2018 15:05
Jedinou českou zástupkyni v sobotním závodě rychlobruslařek s hromadným startem tak zůstává Nikola Zdráhalová.
Martina Sáblíková v závodě na 5000 m na ZOH 2018
Martina Sáblíková v závodě na 5000 m na ZOH 2018 | Foto: ČOV/Pavel Lebeda

Kangnung - Rychlobruslařku Nikolu Zdráhalovou čeká v sobotu čtvrtý a poslední start na olympijských hrách v Pchjongčchangu. Představí se v závodu s hromadným startem, ve kterém mohla startovat i Martina Sáblíková. Stříbrná medailistka ze závodu na 5000 metrů však nevyužila nabídku posunout se z pozice náhradnice do startovního pole.

"Dnes nám hodinu před losováním zavolali, že má Martina možnost jet. Kdyby se jelo hned finále, tak by startovala. Teď ale není ve stavu, že může jet dvakrát za sebou šestnáct kol," řekl trenér Petr Novák ČTK.

Třicetiletá rychlobruslařka má celou sezonu problémy se zády a ani v Pchjongčchangu není její zdravotní stav takový, aby zvládla semifinále a za hodinu a půl v případě postupu i finále. "Škoda, že to nejde. Kdyby se jelo hned finále, tak bych ji hned pustil a měli jsme hodně velkou šanci. Buď by pomohla Nikole nebo by sama zkusila odjet," litoval Novák.

Závod s hromadným startem bude mít na oválu v Kangnungu olympijskou premiéru. Zdráhalová v něm na loňském mistrovství světa skončila patnáctá, na lednovém evropském šampionátu byla desátá. Ve Světovém poháru je devatenáctá, přičemž nejlepší výsledek si připsala v prosinci v Salt Lake City, kde byla desátá.

"Pokud se Niky dostane do finále, tak věřím, že bude bojovat o medaili. Nejdříve se tam ale musí dostat," řekl Novák, podle kterého sprinterky, jež závody s hromadným startem nejčastěji vyhrávají, nezvládnou náročný program večera. "Myslím si, že na to mít nebudou a Niky je vytrvalkyně, ale i rychlá. Šanci má," uvedl Novák.

Z každého semifinále postoupí do bojů o medaile osm rychlobruslařek. Jedenadvacetiletá Zdráhalová v Pchjongčchangu obsadila jedenácté místo v závodu na 1500 metrů, patnácté v závodu na 3000 metrů a byla devatenáctá na kilometru.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy