Sáblíková dostala šanci jet i hromadný závod. Bolavá záda ji ale na led nepustí

ČTK ČTK
23. 2. 2018 15:05
Jedinou českou zástupkyni v sobotním závodě rychlobruslařek s hromadným startem tak zůstává Nikola Zdráhalová.
Martina Sáblíková v závodě na 5000 m na ZOH 2018
Martina Sáblíková v závodě na 5000 m na ZOH 2018 | Foto: ČOV/Pavel Lebeda

Kangnung - Rychlobruslařku Nikolu Zdráhalovou čeká v sobotu čtvrtý a poslední start na olympijských hrách v Pchjongčchangu. Představí se v závodu s hromadným startem, ve kterém mohla startovat i Martina Sáblíková. Stříbrná medailistka ze závodu na 5000 metrů však nevyužila nabídku posunout se z pozice náhradnice do startovního pole.

"Dnes nám hodinu před losováním zavolali, že má Martina možnost jet. Kdyby se jelo hned finále, tak by startovala. Teď ale není ve stavu, že může jet dvakrát za sebou šestnáct kol," řekl trenér Petr Novák ČTK.

Třicetiletá rychlobruslařka má celou sezonu problémy se zády a ani v Pchjongčchangu není její zdravotní stav takový, aby zvládla semifinále a za hodinu a půl v případě postupu i finále. "Škoda, že to nejde. Kdyby se jelo hned finále, tak bych ji hned pustil a měli jsme hodně velkou šanci. Buď by pomohla Nikole nebo by sama zkusila odjet," litoval Novák.

Závod s hromadným startem bude mít na oválu v Kangnungu olympijskou premiéru. Zdráhalová v něm na loňském mistrovství světa skončila patnáctá, na lednovém evropském šampionátu byla desátá. Ve Světovém poháru je devatenáctá, přičemž nejlepší výsledek si připsala v prosinci v Salt Lake City, kde byla desátá.

"Pokud se Niky dostane do finále, tak věřím, že bude bojovat o medaili. Nejdříve se tam ale musí dostat," řekl Novák, podle kterého sprinterky, jež závody s hromadným startem nejčastěji vyhrávají, nezvládnou náročný program večera. "Myslím si, že na to mít nebudou a Niky je vytrvalkyně, ale i rychlá. Šanci má," uvedl Novák.

Z každého semifinále postoupí do bojů o medaile osm rychlobruslařek. Jedenadvacetiletá Zdráhalová v Pchjongčchangu obsadila jedenácté místo v závodu na 1500 metrů, patnácté v závodu na 3000 metrů a byla devatenáctá na kilometru.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy