Žádného Rusa bych na olympiádu nepouštěl, říká dopingový expert. Precedens ukázali paralympici

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
5. 12. 2017 6:16
Osud ruských sportovců je v rukách Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Ten v úterý rozhodne, zda je kvůli dopingové kauze nepustí na únorové hry do Koreje. Šéf české exekutivy antidopingového výboru Jan Chlumský deníku Aktuálně.cz řekl, že sám by Rusům udělil plošný zákaz startu.
Foto: Shutterstock

Praha - Pětadvacet potrestaných sportovců a 11 odebraných medailí. To je prozatímní účet postihů pro Rusko, které MOV trestá kvůli systematickému, státem řízenému dopingu na olympijských hrách v Soči. 

V úterý večer navíc stejný orgán v čele s Thomasem Bachem rozhodne, zda bude moci ruská reprezentace startovat na únorové zimní olympiádě v korejském Pchjongčchangu.

"Já osobně bych radil, aby byl Rusům zakázán start na olympiádě plošně. Ale to se mělo stát už na olympijských hrách v Riu. Teď pokud se tak stane, vzbudí to víc zla než před letními hrami," řekl deníku Aktuálně.cz šéf českých dopingových komisařů Jan Chlumský.

Loni v červenci vyšla první zpráva šéfa vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury (WADA) Richarda McLarena, podle které mezi lety 2011 a 2015 existoval v Rusku státem řízený doping. I před letními hrami tak existovala varianta, že ruská výprava na olympiádu nepojede.

"Tam by to mělo největší efekt, Rusové by se možná chytli za nos, přiznali si vinu a sport se mohl od téhle dopingové kauzy trochu očistit. Pokud to teď neudělají, budou si dál falešně hrát na svém písečku," myslí si Chlumský.

Plošný zákaz startu pod pěti kruhy udělil Rusům loni Mezinárodní paralympijský výbor a úspěšně. "Potvrdila to i Mezinárodní sportovní arbitráž v Lausanne, takže to nebylo nic protiprávního. Z tohoto pohledu není čeho se bát," upozorňuje šéf českých dopingových komisařů.

Sám je ale k úternímu rozhodnutí Thomase Bacha a jeho výkonného výboru spíše skeptický. "Očekávám, že dojde k nějakému polovičatému řešení, podobně jako v Riu, kde nesměli startovat jen někteří sportovci, jako atleti nebo vzpěrači."

MOV se nabízí řada řešení, vedle plošného zákazu může podobně jako pro OH v Riu předat pravomoci jednotlivým sportovním svazům, jež rozhodnou, zda Rusy do Koreje pustí. Nebo bude přistupovat ke každému sportovci individuálně podle toho, zda byl testovaný i v jiných laboratořích než moskevské. Kdo by touto podmínkou prošel, mohl by na OH startovat pod neutrální vlajkou.

"I to je jedna z pravděpodobných prognóz. Ovšem nevím, co se odehrává v hlavách těchto ne úplně nezávislých funkcionářů. Každý tam má k Rusku jiný vztah už od doby přidělení olympiády do Soči. Co se týče důslednosti MOV, nevidím to proto moc růžově," dodává Chlumský.

Výkonný výbor se bude rozhodovat na základě zjištěných informací dvou vyšetřovacích komisí. Už nyní ale ruští sportovci i tamní svazy hlasitě protestují. Podle jejich stanoviska není pro udělené tresty dostatek důkazů.

"Jde částečně o nepřímé důkazy, ale i na základě nich lze sportovce potrestat. Jsou to například poškrábané lahvičky u uzávěru vzorků, což dokazuje, že se s močí nějak manipulovalo. Pak v té vlastní moči, která tam zbyla, logicky nikdo zakázanou látku nenajde. Samozřejmě až na nějaké výjimky, chybujeme všichni a mohl chybovat i někdo, kdo ty vzorky vyměňoval," vysvětluje Chlumský. 

Problém Rusů je i v tom, že jejich antidopingová agentura RUSADA stále nemá akreditaci, kterou jí na základě celé kauzy WADA odebrala a zatím stále nevrátila. Navíc Rusové stále veřejně nepřiznali státem řízený doping svých sportovců.

O vrácení akreditace bude WADA jednat znovu nejdříve až v květnu příštího roku, což znamená, že dopingové kontroly během MS ve fotbale, které Rusko hostí, bude zajišťovat některá ze zahraničních laboratoří.

"Ne v každé zemi je akreditovaná laboratoř, ani my ji nemáme. Ale národní antidopingové federace musí fungovat, musí být v souladu s kodexem WADA a musí mít dohodu s některou z akreditovaných laboratoří, která ty vzorky pro ně testuje. My je například vozíme do městečka Kreischi u Drážďan," popisuje systém Chlumský.

Cesta k očištění nejen Ruska, ale celého sportu se tak zřejmě na nějaký čas odsune. "Když vidím, jak kolem sebe Rusové kopou, jak nechtějí vracet medaile, kdyby se to vyřešilo do deseti let, tak by to byl úspěch," dodává.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy