Žádného Rusa bych na olympiádu nepouštěl, říká dopingový expert. Precedens ukázali paralympici

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
5. 12. 2017 6:16
Osud ruských sportovců je v rukách Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Ten v úterý rozhodne, zda je kvůli dopingové kauze nepustí na únorové hry do Koreje. Šéf české exekutivy antidopingového výboru Jan Chlumský deníku Aktuálně.cz řekl, že sám by Rusům udělil plošný zákaz startu.
Foto: Shutterstock

Praha - Pětadvacet potrestaných sportovců a 11 odebraných medailí. To je prozatímní účet postihů pro Rusko, které MOV trestá kvůli systematickému, státem řízenému dopingu na olympijských hrách v Soči. 

V úterý večer navíc stejný orgán v čele s Thomasem Bachem rozhodne, zda bude moci ruská reprezentace startovat na únorové zimní olympiádě v korejském Pchjongčchangu.

"Já osobně bych radil, aby byl Rusům zakázán start na olympiádě plošně. Ale to se mělo stát už na olympijských hrách v Riu. Teď pokud se tak stane, vzbudí to víc zla než před letními hrami," řekl deníku Aktuálně.cz šéf českých dopingových komisařů Jan Chlumský.

Loni v červenci vyšla první zpráva šéfa vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury (WADA) Richarda McLarena, podle které mezi lety 2011 a 2015 existoval v Rusku státem řízený doping. I před letními hrami tak existovala varianta, že ruská výprava na olympiádu nepojede.

"Tam by to mělo největší efekt, Rusové by se možná chytli za nos, přiznali si vinu a sport se mohl od téhle dopingové kauzy trochu očistit. Pokud to teď neudělají, budou si dál falešně hrát na svém písečku," myslí si Chlumský.

Plošný zákaz startu pod pěti kruhy udělil Rusům loni Mezinárodní paralympijský výbor a úspěšně. "Potvrdila to i Mezinárodní sportovní arbitráž v Lausanne, takže to nebylo nic protiprávního. Z tohoto pohledu není čeho se bát," upozorňuje šéf českých dopingových komisařů.

Sám je ale k úternímu rozhodnutí Thomase Bacha a jeho výkonného výboru spíše skeptický. "Očekávám, že dojde k nějakému polovičatému řešení, podobně jako v Riu, kde nesměli startovat jen někteří sportovci, jako atleti nebo vzpěrači."

MOV se nabízí řada řešení, vedle plošného zákazu může podobně jako pro OH v Riu předat pravomoci jednotlivým sportovním svazům, jež rozhodnou, zda Rusy do Koreje pustí. Nebo bude přistupovat ke každému sportovci individuálně podle toho, zda byl testovaný i v jiných laboratořích než moskevské. Kdo by touto podmínkou prošel, mohl by na OH startovat pod neutrální vlajkou.

"I to je jedna z pravděpodobných prognóz. Ovšem nevím, co se odehrává v hlavách těchto ne úplně nezávislých funkcionářů. Každý tam má k Rusku jiný vztah už od doby přidělení olympiády do Soči. Co se týče důslednosti MOV, nevidím to proto moc růžově," dodává Chlumský.

Výkonný výbor se bude rozhodovat na základě zjištěných informací dvou vyšetřovacích komisí. Už nyní ale ruští sportovci i tamní svazy hlasitě protestují. Podle jejich stanoviska není pro udělené tresty dostatek důkazů.

"Jde částečně o nepřímé důkazy, ale i na základě nich lze sportovce potrestat. Jsou to například poškrábané lahvičky u uzávěru vzorků, což dokazuje, že se s močí nějak manipulovalo. Pak v té vlastní moči, která tam zbyla, logicky nikdo zakázanou látku nenajde. Samozřejmě až na nějaké výjimky, chybujeme všichni a mohl chybovat i někdo, kdo ty vzorky vyměňoval," vysvětluje Chlumský. 

Problém Rusů je i v tom, že jejich antidopingová agentura RUSADA stále nemá akreditaci, kterou jí na základě celé kauzy WADA odebrala a zatím stále nevrátila. Navíc Rusové stále veřejně nepřiznali státem řízený doping svých sportovců.

O vrácení akreditace bude WADA jednat znovu nejdříve až v květnu příštího roku, což znamená, že dopingové kontroly během MS ve fotbale, které Rusko hostí, bude zajišťovat některá ze zahraničních laboratoří.

"Ne v každé zemi je akreditovaná laboratoř, ani my ji nemáme. Ale národní antidopingové federace musí fungovat, musí být v souladu s kodexem WADA a musí mít dohodu s některou z akreditovaných laboratoří, která ty vzorky pro ně testuje. My je například vozíme do městečka Kreischi u Drážďan," popisuje systém Chlumský.

Cesta k očištění nejen Ruska, ale celého sportu se tak zřejmě na nějaký čas odsune. "Když vidím, jak kolem sebe Rusové kopou, jak nechtějí vracet medaile, kdyby se to vyřešilo do deseti let, tak by to byl úspěch," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy