Spory a zmatek v ruském hokeji. Můžeme vůbec uspět? ptají se média před hrami

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
7. 10. 2021 6:15
Hokejový turnaj na olympiádě v Pekingu startuje za čtyři měsíce, a zatímco některé velmoci již informovaly o účasti svých největších hvězd, Rusové řeší spory na vlastním písečku. Čtyři dny poté, co byl trenérem jmenován Oleg Znarok, ho nahradil Alexej Žamnov.
Oleg Znarok měl vést ruské hokejisty za obhajobou olympijského zlata, nakonec je všechno jinak.
Oleg Znarok měl vést ruské hokejisty za obhajobou olympijského zlata, nakonec je všechno jinak. | Foto: Reuters

Před necelými dvěma týdny šéf ruského hokejového svazu Vladislav Treťjak oznámil, že národní tým na olympiádě povede Oleg Znarok. Muž, který s Rusy vyhrál světový šampionát v roce 2014 i poslední olympiádu, měl nahradit neúspěšného Valerije Bragina.

"Souhlasil s tím už v létě. Když se rozhodlo o účasti hráčů NHL, bylo jasné, že angažování Znaroka je nutností. Vše se diskutovalo i na půdě vlády, která na zimní sporty pečlivě dohlíží," píše Dmitrij Kuzněcov z deníku Sovětskij Sport.

Jenže o čtyři dny později bylo vše jinak. Takzvaná odborná rada zástupců ledního hokeje v Rusku rozhodla o tom, že trenérem bude Alexej Žamnov.

"Takové přeskupení týmu musí vypadat v očích veřejnosti přinejmenším podivně. Jako by ruský hokej nevěděl, co chce," hodnotí ve svém článku novinář Pavel Zarudnyj z vládního listu Rossijskaja Gazeta.

Zarudnyj rozebírá střet mnoha různých vlivů, které se v ruském hokeji střetávají. Roli hrají zástupci velkých klubů CSKA Moskva, Petrohradu, Omsku nebo Jaroslavle. Své zájmy tvrdě hájí také hráčští agenti.

Armádní CSKA chtěl na střídačce reprezentace vidět Sergeje Fjodorova, mluvilo se i o zapojení Igora Nikitina. Žamnov, v posledních šesti letech generální manažer Spartaku Moskva, byl údajně koněm vedení KHL. Nakonec se stal kompromisem všech mocných skupin.

Treťjakovi jakožto prezidentovi svazu navzdory. "Žamnov ví, jak budovat vztahy s různými generacemi hráčů. Je silným stratégem, motivátorem a psychologem," komentoval ve výsledku smířlivě bývalý brankář.

"Očekávalo se, že ke konfrontaci v oblasti kontroly nad hokejem dojde po vystoupení reprezentace na olympiádě. Přesto začalo být horko už nyní," pokračuje žurnalista vládního média Rossijskaja Gazeta.

Znarok a také Bragin, který dovedl sbornou na letošním MS v Rize jen do čtvrtfinále, budou na hrách působit jako konzultanti. Co se týče asistentů Žamnova, favorizuje Zarudnyj další bývalé dlouholeté hráče NHL Sergeje Gončara a Jevgenije Nabokova jako kouče brankářů.

"To jsou lidé žijící už dlouhá léta ve Spojených státech. S minimálními trenérskými zkušenostmi a odtrženi od reality domácího hokeje. Zato jsou zapojeni do hokejového byznysu," popisuje Zarudnyj.

Dále zmiňuje dva nejvýraznější hokejové agenty ruských hráčů Marka Gandlera a Paula Theofanouse, který byl dříve členem speciálních jednotek armády USA. Podle Zarudného by mohli mít na trenérovu nominaci až nezdravý vliv, aby co nejvíce zviditelnili své klienty.

Zároveň se obává, co směsice těchto vlivů způsobí mezi samotnými hráči, kteří v historii několikrát nevystupovali v reprezentaci zrovna jednotně. Navíc Alexandr Ovečkin měl být jedním z podporovatelů odvoleného Znaroka.

Legendární útočník Washingtonu se chystá na svou čtvrtou olympiádu a v 36 letech o ní mluví jako o poslední šanci. Z klání pod pěti kruhy nemá žádnou medaili, zlato z Pekingu by ho přitom kvalifikovalo přímo mezi členy Triple Gold Clubu.

"Fanoušci čekají na olympiádu proto, že je zajímá výsledek týmu, ne vítězství té či oné vlivné skupiny. Sní o tom, aby mohli být po čtyřech letech na sbornou znovu hrdí," zdůrazňuje Zarudnyj na konci textu.

 

Právě se děje

Další zprávy