Spory a zmatek v ruském hokeji. Můžeme vůbec uspět? ptají se média před hrami

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
7. 10. 2021 6:15
Hokejový turnaj na olympiádě v Pekingu startuje za čtyři měsíce, a zatímco některé velmoci již informovaly o účasti svých největších hvězd, Rusové řeší spory na vlastním písečku. Čtyři dny poté, co byl trenérem jmenován Oleg Znarok, ho nahradil Alexej Žamnov.
Oleg Znarok měl vést ruské hokejisty za obhajobou olympijského zlata, nakonec je všechno jinak.
Oleg Znarok měl vést ruské hokejisty za obhajobou olympijského zlata, nakonec je všechno jinak. | Foto: Reuters

Před necelými dvěma týdny šéf ruského hokejového svazu Vladislav Treťjak oznámil, že národní tým na olympiádě povede Oleg Znarok. Muž, který s Rusy vyhrál světový šampionát v roce 2014 i poslední olympiádu, měl nahradit neúspěšného Valerije Bragina.

"Souhlasil s tím už v létě. Když se rozhodlo o účasti hráčů NHL, bylo jasné, že angažování Znaroka je nutností. Vše se diskutovalo i na půdě vlády, která na zimní sporty pečlivě dohlíží," píše Dmitrij Kuzněcov z deníku Sovětskij Sport.

Jenže o čtyři dny později bylo vše jinak. Takzvaná odborná rada zástupců ledního hokeje v Rusku rozhodla o tom, že trenérem bude Alexej Žamnov.

"Takové přeskupení týmu musí vypadat v očích veřejnosti přinejmenším podivně. Jako by ruský hokej nevěděl, co chce," hodnotí ve svém článku novinář Pavel Zarudnyj z vládního listu Rossijskaja Gazeta.

Zarudnyj rozebírá střet mnoha různých vlivů, které se v ruském hokeji střetávají. Roli hrají zástupci velkých klubů CSKA Moskva, Petrohradu, Omsku nebo Jaroslavle. Své zájmy tvrdě hájí také hráčští agenti.

Armádní CSKA chtěl na střídačce reprezentace vidět Sergeje Fjodorova, mluvilo se i o zapojení Igora Nikitina. Žamnov, v posledních šesti letech generální manažer Spartaku Moskva, byl údajně koněm vedení KHL. Nakonec se stal kompromisem všech mocných skupin.

Treťjakovi jakožto prezidentovi svazu navzdory. "Žamnov ví, jak budovat vztahy s různými generacemi hráčů. Je silným stratégem, motivátorem a psychologem," komentoval ve výsledku smířlivě bývalý brankář.

"Očekávalo se, že ke konfrontaci v oblasti kontroly nad hokejem dojde po vystoupení reprezentace na olympiádě. Přesto začalo být horko už nyní," pokračuje žurnalista vládního média Rossijskaja Gazeta.

Znarok a také Bragin, který dovedl sbornou na letošním MS v Rize jen do čtvrtfinále, budou na hrách působit jako konzultanti. Co se týče asistentů Žamnova, favorizuje Zarudnyj další bývalé dlouholeté hráče NHL Sergeje Gončara a Jevgenije Nabokova jako kouče brankářů.

"To jsou lidé žijící už dlouhá léta ve Spojených státech. S minimálními trenérskými zkušenostmi a odtrženi od reality domácího hokeje. Zato jsou zapojeni do hokejového byznysu," popisuje Zarudnyj.

Dále zmiňuje dva nejvýraznější hokejové agenty ruských hráčů Marka Gandlera a Paula Theofanouse, který byl dříve členem speciálních jednotek armády USA. Podle Zarudného by mohli mít na trenérovu nominaci až nezdravý vliv, aby co nejvíce zviditelnili své klienty.

Zároveň se obává, co směsice těchto vlivů způsobí mezi samotnými hráči, kteří v historii několikrát nevystupovali v reprezentaci zrovna jednotně. Navíc Alexandr Ovečkin měl být jedním z podporovatelů odvoleného Znaroka.

Legendární útočník Washingtonu se chystá na svou čtvrtou olympiádu a v 36 letech o ní mluví jako o poslední šanci. Z klání pod pěti kruhy nemá žádnou medaili, zlato z Pekingu by ho přitom kvalifikovalo přímo mezi členy Triple Gold Clubu.

"Fanoušci čekají na olympiádu proto, že je zajímá výsledek týmu, ne vítězství té či oné vlivné skupiny. Sní o tom, aby mohli být po čtyřech letech na sbornou znovu hrdí," zdůrazňuje Zarudnyj na konci textu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

První kolo v Söldenu vyhrál domácí lyžař Leitinger, Krýzl byl osmapadesátý

Nečekaným lídrem úvodního závodu Světového poháru mužů v Södenu je po prvním kole domácí lyžař Roland Leitinger. Obří slalom zahájil nejrychlejším časem s vysokým startovním číslem 19. Třicetiletý vicemistr světa z roku 2017, jehož kariéru poznamenala zranění a v minulé sezoně se dostal jedinkrát do elitní desítky, má náskok 19 setin na francouzského mistra světa Mathieu Faivrea. Třetí je Švýcar Marco Odermatt s mankem 21 setin.

Pětatřicetiletý český reprezentant Kryštof Krýzl zůstal daleko za postupem do bodované třicítky. Se startovním číslem 51 dosáhl 58. času, na vedoucího Leitingera ztratil téměř čtyři sekundy (3,83). Ze 71 lyžařů byli tři pomalejší, zbývající do cíle nedojeli.

Druhé kolo začne ve 13:30.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Jihlavsku srazilo auto muže, ten na místě zemřel. Policie hledá svědky nehody

Na silnici I/38 na Jihlavsku v noci na neděli, asi půl hodiny po půlnoci, srazilo v pravém jízdním pruhu ve směru jízdy chodce a ujelo. Zraněný pětačtyřicetiletý muž na místě zemřel. Auto jelo po silnici ve směru od Dlouhé Brtnice na Stonařov. Policie hledá řidiče, kteří tam mezi půlnocí a 01:00 projížděli a mají ve vozech palubní kamery. Zavolat mají na tísňovou linku 158. ČTK to sdělila mluvčí krajské policie Dana Čírtková. "Současně se obracíme na všechny řidiče, kteří místem projížděli a mohli by poskytnout informace k pohybu chodce po této silnici," dodala.

před 2 hodinami

Na Českobudějovicku zemřel v sobotu sedmdesátiletý cyklista, zřejmě nezvládl jízdu na elektrokole

Při jízdě od obce Jílovice k Hluboké u Borovan muž jedoucí na elektrokole zřejmě částečně vyjel z komunikace a narazil do betonového hranolu. Policii přivolal člověk, který náhodou našel bezvládného muže u kola na silnici. Policie se o nehodě dověděla v sobotu nad ránem. Cyklista podle policie neměl na hlavě přilbu, na kole měl zařazený nejvyšší stupeň. Zřejmě nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem a vlastnostem elektrokola.

Další zprávy