Ne kolektivní vině. Češi se přimluvili za sbornou na olympiádě. Bure: Jsme jedna rodina

Daniel Poláček Daniel Poláček
29. 11. 2017 6:32
Ruští hokejisté, jejichž start na únorových olympijských hrách v Pchjongčchangu je v ohrožení, mají podporu Česka. Vyplývá to z dopisu, který tuzemský hokejový svaz zaslal IIHF. Rusové jsou vděční.
Radost ruských hokejistů na MS 2017.
Radost ruských hokejistů na MS 2017. | Foto: Michal Eger

Praha - Napětí stoupá. Už za necelý týden Mezinárodní olympijský výbor (MOV) rozhodne o osudu Ruska na příští olympiádě. Východní velmoci hrozí kvůli údajnému státem řízenému dopingu plošný zákaz účasti.

Takový scénář by ještě více ublížil hokejovému turnaji, který utrpí absencí hvězd zámořské NHL.

O choulostivé situaci pochopitelně ví český hokejový svaz, který mezinárodní federaci IIHF doporučil, aby v případě Ruska odmítla uplatnění kolektivní viny. Podobný dopis poslali také zástupci Kanady, Švédska, Finska a Švýcarska.

"Nejde tady o ruský tým, ale o principy," řekl deníku Sport-Express svazový sekretář Martin Urban. "Jsme proti dopingu. Pokud by v něm ruská hokejová reprezentace byla zapletená, okamžitě bychom volali po trestu."

IIHF Čechy a spol. slyší. Při úterním zasedání v Curychu vydala prohlášení, v němž žádá, aby "za činy několika nenesli následky mnozí".

"Chtěli jsme Mezinárodnímu olympijskému výboru jasně sdělit, že jsme proti kolektivnímu trestu, jenž by nespravedlivě postihl ruské sportovce, kteří s dopingem nemají nic společného," prohlásil šéf IIHF René Fasel. Na mysli měl především hokejovou sbornou.

"Je příjemné, že ostatní svazy napsaly dopis na podporu Ruska. To zase jednou dokazuje, že v hokeji jsme jedna velká rodina," řekl bývalý hvězdný útočník Pavel Bure.

"Mnozí chápou, že bezpráví, která se spustilo, nemá reálné základy," těší bývalého kouče sborné Vjačeslava Bykova, jenž momentálně dělá konzultanta švýcarskému Fribourgu. "Doufám, že zvítězí zdravý rozum a kluci nastoupí v Koreji pod vlastní vlajkou."

MOV o ruském osudu pod pěti kruhy rozhodne 5. prosince.

Ve hře je plošný zákaz účasti, ale i jeho obdoba s tím, že někteří sportovci dostanou výjimkou a budou nastupovat pod neutrální vlajkou. Obě varianty by hokejovému turnaji zřejmě přinesly další problémy. Kvůli Kontinentální lize.

Její šéf Dmitrij Černyšenko de facto oznámil, že pokud na hry nepojedou Rusové (a pod vlastní vlajkou), nejlepší evropská soutěž neuvolní nikoho. Že za takové jednání hrozí sankce od IIHF, je jiná věc (více zde).

Hokejoví příznivci tudíž musejí doufat, že MOV přenechá "ruskou otázku" federacím jednotlivých sportů. V takovém případě by sborná v Pchjongčchangu nechyběla.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Biatlonisté získali na juniorském MS bronz ve štafetě

Biatlonisté Tomáš Mikyska, Vítězslav Hornig, Jonáš Mareček a Mikuláš Karlík získali na mistrovství světa juniorů bronz ve štafetě. České juniorky Tereza Voborníková, Tereza Jandová, Eliška Teplá a Klára Polednová obsadily 13. místo. Oběma kategoriím dominovaly francouzské týmy.

Mikyska rozběhl štafetu výborně a předával na třetím místě v kontaktu s čelem, Hornig posunul tým na druhou pozici, na níž Čechy udržel i Mareček. Karlík, který už na šampionátu získal stříbrnou medaili ve sprintu, ale musel na posledním úseku celkem šestkrát dobíjet a o jednu příčku si pohoršil. Stupně vítězů ale s přehledem uhájil.

Další zprávy