Rouška mě hodně vyčerpává, říká Seemanová. Kvůli olympiádě obětovala čas s rodinou

Sport Sport
25. 7. 2021 11:42
Barbora Seemanová touží na olympijských hrách v Tokiu překonat osobní rekordy a podívat se do finále. "Cíl je dostat se co nejdál," říká jednadvacetiletá česká plavkyně.
Barbora Seemanová.
Barbora Seemanová. | Foto: Toyota ČR

Jak dlouho a jakým způsobem probíhaly přípravy na olympiádu?

Příprava trvala v podstatě necelých pět let. Tím, že se olympiáda o rok posunula, jsme měli rok navíc. Bylo to hodně intenzivní, sportovci měli problém s tím, kde trénovat, kvůli situaci ve světě. 
 
V čem bude pro vás tato olympiáda jiná?

Největší rozdíl je určitě v tom, že bude bez diváků. To napadne asi každého, když se řekne Tokio 2021. Sportovně si myslím, že zas tak jiná nebude. Atmosféra se vytvoří během závodů samovolně a budeme se podporovat navzájem. Samozřejmě platí další restrikce jako pohyb po vesnici, roušky, každodenní testování a podobně. Je toho hodně, co se řeší kolem olympiády, snad nebudou naše výkony v tom všem ztracené.

Jak podle vás ovlivní covidové restrikce celou olympiádu a váš výkon?

Je to velká změna pro každého, musíme dodržovat hodně opatření, ale tím, že už v podstatě rok jedeme na závodech v tomhle režimu a máme s tím zkušenosti, tak se v tom umíme trošku pohybovat. Tím pádem doufám, že to výkony nijak neovlivní. 

Je něco, co jste musela kvůli kvůli proticovidovým opatřením v přípravě a tréninku obětovat?

Rodina a čas s ní. Jak jsem zmiňovala, kvůli tomu, abychom mohli trénovat, jsme museli vyjet do zahraničí, takže jsem v Česku moc nepobyla, což mě hodně mrzelo. Jsem typ, co se rád vrací domů. A taky kamarádi. Pokud ale děláte sport na vrcholové úrovni, je potřeba některé věci obětovat. Beru to tak.

Na co se nejvíce v rámci olympiády těšíte? 

Nejvíc se těším na atmosféru v týmu. Určitě se budeme všichni podporovat a fandit si. Jsou to velké závody a ta atmosféra tam je prostě skvělá. Když člověk přijde do olympijské vesnice, dýchne na vás něco, co se těžko popisuje. Je to jedinečné. A taky na olympijský bazén.

Neovlivnilo nošení roušek a respirátorů vaši fyzičku?

Už jsem si na ně zvykla, ale kdykoli jsem venku, roušku nebo respirátor sundávám a snažím se dýchat čerstvý vzduch. Hodně mě to vyčerpává a celkově mám pocit, že nemůžu pořádně dýchat. 

Co vám pomáhá v tom zůstat před výkonem psychicky v klidu? 

Hodně mi pomáhá, když si připomenu, jak jsem zvládala těžké tréninky, jaká to byla dřina a že jeden závod je nic oproti tomu, co už jsem zvládla. Kdykoli si tohle uvědomím, tak mám úsměv na tváři a psychicky si odlehčím. 

Jaký je váš cíl v rámci olympiády? 

Cíl je dostat se co nejdál. To znamená vybojovat postup do semifinále a kdyby se mi podařilo dostat do finále, tak bych byla úplně nadšená. Taky si překonat nějaká svá maxima. 

Co vás čeká po návratu z Tokia? 

Určitě si dám volno. Plánuji zhruba týden a půl odpočívat a uvidím, jestli někam vyrazím. 

Jaký plánujete odpočinek? 

Rozhodně budu jenom lenošit, užívat si Prahu a české jídlo. A taky čas s rodinou, protože to je nejvíc.

Tréninky jsou dvoufázové, bez bazénu jsme jen v neděli. Tělo je cítit chlorem a mám šílenou spotřebu krému, líčí čerstvá evropská šampionka. | Video: Daniela Písařovicová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Běžný účet platební bilance eurozóny je poprvé po deseti letech v deficitu

Běžný účet platební bilance eurozóny skončil v březnu deficitem zhruba dvě miliardy eur (téměř 50 miliard Kč), zatímco v únoru byl v přebytku, který činil asi 16 miliard eur. Ve své zprávě to dnes uvedla Evropská centrální banka (ECB). Ač je to nízký schodek, znamená to první deficit zhruba za deset let, uvedla agentura Reuters.

Platební bilanci v březnu ovlivnil deficit obchodní bilance a také odliv sekundárních příjmů, což jsou transfery mezi rezidenty a nerezidenty. Běžný účet platební bilance je souhrnem všech ekonomických transakcí eurozóny se zbytkem světa.

Za rok do konce března skončil běžný účet platební bilance v přebytku, který představoval 1,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny. Přebytek se tak snížil proti předchozím dvanácti měsícům, kdy představoval 2,6 procenta HDP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy