Historické první zlato ze skateboardingu zůstane doma. Street ovládl Japonec Horigome

ČTK ČTK
25. 7. 2021 7:49
Premiérovým olympijským vítězem ve skateboardingu se stal Japonec Juto Horigome. Úřadující světový šampion v Tokiu ovládl disciplínu street před Brazilcem Kelvinem Hoeflerem a Jaggerem Eatonem z USA. Další Američan Nyjah Huston coby největší favorit a čtyřnásobný mistr světa obsadil v Ariake Urban Sports Parku až sedmé místo.
Japonský skateboardista Juto Horigome na OH 2020
Japonský skateboardista Juto Horigome na OH 2020 | Foto: Reuters

"Skateboarding je stále menšinovým sportem. Chci ukázat, jaká je to zábava," řekl Horigome, který jako sedmiletý začal jezdit na skateboardu v parku 30 minut vzdáleném od dějiště olympijské disciplíny.

Dvaadvacetiletý Japonec postoupil do osmičlenného finále ze šesté pozice v kvalifikaci, která stejně jako boj o medaile sestávala ze dvou jízd a následně pěti triků s využitím zábradlí. Ze sedmi známek se soutěžícím započítaly do konečného hodnocení čtyři a domácí reprezentant si po nevýrazných jízdách vysloužil zlato právě za skvěle zvládnutou druhou část, v níž ustál čtyři z pěti triků.

Hustonovi se naproti tomu povedl jen první pokus, za další čtyři dostal nula bodů. Problémy Američanovi dělalo vedro. "Nohy vám začínají hořet. Skateboard začne být tak horký, že se více ohýbá. To je důvod, proč jsem při jednom z triků upadl," řekl Huston.

Při premiéře nově zařazeného sportu startuje v Tokiu 20 skateboardistů a 20 skateboardistek v obou kategoriích street i park. O účast na hrách usilovali i čeští reprezentanti Maxim Habanec a Martin Pek, ale jejich šance zhasly na červnovém mistrovství světa, kde v disciplíně street nepostoupili do semifinále.

Huston doufá, že zařazení mezi olympijské sporty povede k tomu, že budou lidé i například v ulicích Tokia lépe skateboarding přijímat. "Nejsme tam proto, abychom něco ničili nebo někam neoprávněně vstupovali, nebo jak to spousta lidí vidí. Děláme svoji práci a užíváme si skvělý čas," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Ústavní soud odmítl stížnost zdravotní sestry Marešové, žádala vyšší odškodnění od TV Nova

Ústavní soud odmítl stížnost zdravotní sestry Věry Marešové ve sporu o odškodnění s TV Nova. Za informování televize o jejím případu vysoudila 1,2 milionu korun, nárokovala desetkrát vyšší sumu. Dovolání Marešové loni zamítl Nejvyšší soud. Důvod k zásahu nenašli ani ústavní soudci, jak je patrné z usnesení v databázi soudu.

"Zadostiučinění přiznané stěžovatelce není očividně nepřiměřené jí způsobené újmě," stojí v usnesení.

Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici. Státní zástupce požadoval doživotí. Soudy ji pravomocně osvobodily. Některá média v mezičase informovala o Marešové, aniž dostatečně respektovala presumpci neviny, případně používala expresivní či bulvární jazyk. Zdravotní sestra pak některé mediální domy zažalovala.

Žaloba na TV Nova se týkala desítek reportáží z let 2014 až 2016. Obvodní soud pro Prahu 5 přiznal Marešové milion korun, Městský soud v Praze odškodnění zvýšil na 1,2 milionu. Zadostiučinění není zjevně nepřiměřeně nízké, rozhodl loni Nejvyšší soud, podle kterého justice správně zohlednila judikaturu v oblasti ochrany osobnosti, ale také odškodnění přiznané zdravotní sestře ve sporech s jinými mediálními domy.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Členy Babišovy stínové vlády je pět ministrů předchozí vlády, ale i Vondráček či Pokorná Jermanová

Členy stínové vlády hnutí ANO vedené bývalým premiérem Andrejem Babišem je pět ministrů předchozí vlády ANO a ČSSD včetně Aleny Schillerové jakožto ministryně financí či Karla Havlíčka jako ministra průmyslu a obchodu. Dále jsou součástí kabinetu například bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček jako ministr spravedlnosti nebo bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v roli ministryně kultury. Hnutí stínovou vládu představilo na dnešní tiskové konferenci po prvním zasedání.

Dalšími členy z řad ministrů předchozího kabinetu jsou ministr obrany Lubomír Metnar, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr životního prostředí Richard Brabec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy