První vrchol her. Cyklisté povezou za krkem silonky, Štybar nechce pouze přihlížet

Ondřej Zoubek ČTK Ondřej Zoubek, ČTK
23. 7. 2021 20:07
Sotva stihli cyklističtí fanoušci vstřebat příběhy z Tour de France, už je v Tokiu na programu první z vrcholů olympiády, a to silniční závod mužů. Klání, jež bude po dlouhých 234 kilometrech končit pod posvátnou horou Fudži, je nabité světovými hvězdami. Češi se představí nakonec v dvoučlenném týmu a proti vedru a vlhku budou bojovat netradiční metodou.
Zdeněk Štybar před pěti lety olympijský závod nedokončil, letos věří v šanci na hezký výsledek.
Zdeněk Štybar před pěti lety olympijský závod nedokončil, letos věří v šanci na hezký výsledek. | Foto: Tomáš Vocelka

Cyklistika, konkrétně mužský silniční závod, je jednou z prvních disciplín, ve které se budou na olympiádě v Tokiu předávat cenné kovy. Závodníci se od 4:00 českého času vydají z metropole na 234 kilometrů dlouhou pouť pod svahy nejvyšší japonské hory Fudži.

Zdolají při tom převýšení téměř pět tisíc metrů se třemi dominantními stoupáními. To vše ve značném vedru a vlhku, tedy v podmínkách, které cyklisté nazývají jako "prádelnu".

"Některé pasáže jsou skutečně brutální," uznává bývalý cyklista Bradley Wiggins, olympijský vítěz z časovky v Londýně 2012 a nejúspěšnější britský olympionik všech dob, v současnosti expert Eurosportu.

Zřejmě největším favoritem sobotního závodu je Tadej Pogačar, úřadující dvojnásobný šampion Tour de France. V neděli přijel se žlutým trikotem do Paříže, nyní je v Japonsku připraven na novou vzrušující výzvu.

Britský cyklista Tao Geoghegan Hart po Tour říkal, že v dalších závodech to bude vždy souboj celého světa proti dvaadvacetiletému Slovincovi. A Wiggins mu dává zapravdu už směrem k olympijskému závodu. Všichni budou nahánět slovinský tým, v němž je s Pogačarem hvězdný Primož Roglič a dvojice pomocníků Jan Tratnik a Jan Polanc.

"Roglič se podle mě soustředí hlavně na časovku," míní Wiggins. "Pro Tadeje bude velmi těžké se emočně odtrhnout od Tour, která skončila teprve před pár dny. Nicméně měl jsem možnost být s ním na palubě letadla do Tokia a vypadal velice svěže," podotýká Brit.

Sám dobře ví, o čem mluví, neboť v roce 2012 také triumfoval na Tour a o necelý týden později už v Londýně stál na startu olympijského závodu.

"Týmy budou proti Pogačarovi spolupracovat, ale tyto národní skupinky jsou velmi malé, takže to budou mít hodně těžké," zmiňuje Wiggins, jenž řadí mezi spolufavority závodu svého krajana Gerainta Thomase.

O medaile může jet i Belgičan Wout van Aert, který měl na Tour skvělou formu a ovládl tři etapy, přičemž dvě z toho v samotném závěru "Staré dámy". "Rozhodně může vyhrát. Záleží, jak zvládne ten přesun do Asie během pár dní. Pro někoho to může být šok. Ale Van Aert se silným týmem kolem sebe je jasným favoritem," tvrdí expert Eurosportu.

Specialisté z webu Cycling News pak přidávají další závodníky, které se vyplatí sledovat. Jsou jimi Ekvádorec Richard Carapaz, Španěl Alejandro Valverde, Dán Jakob Fuglsang, Brit Adam Yates, Švýcar Marc Hirschi či Bauke Mollema z Nizozemska.

Stranou hlavního zájmu zůstává dvoučlenný český tým Zdeněk Štybar a Michael Kukrle, národní šampion. Dva dny před závodem vypadl Michal Schlegel, poté co byl pozitivně testován na koronavirus.

"I ty největší velmoci budou moci postavit maximálně pět závodníků, peloton bude menší a jede se bez vysílaček. V takovém počtu není nikdo schopen tvořit závod dlouhý přes 230 kilometrů. Proto to čekám hodně otevřené," říká reprezentační kouč Tomáš Konečný.

Pětatřicetiletý Štybar je na své druhé olympiádě. Závod v Brazílii před pěti lety nedokončil, ale o tokijském klání mluvil dlouhé měsíce i roky dopředu. "Chci z toho vytěžit absolutní maximum, chci zajet co nejlepší výsledek. Budeme muset mít oči otevřené a čekat na dobrou příležitost," prohlásil před odletem do Japonska pro deník Sport.

Pokud se mu podaří udržet s nejlepšími i po posledním těžkém stoupání 34 kilometrů před cílem, bude mít šanci na dobrý výsledek. Závěrečnou přípravu podřídil specifickým japonským podmínkám.

Tři týdny trénoval v italském Livignu, týden na Mallorce. "Snažili jsme se přehřívat tělo, s extra oblečením simulovat podmínky," popisoval Štybar.

GALERIE ZE ZAHÁJENÍ

Předpokládané vedro mezi 35 a 40 stupni nepodceňuje ani Konečný. "Když se organismus neochladí, tělo může vypovědět službu. Proto jsme věnovali hodně úsilí přípravě. Máme i speciální chladící vesty a výrobníky ledu. Nakoupili jsme silonky, do nichž dáme led a závodník si to může dát za krk," popisuje trenér zvolenou metodu.

Ženský závod s českou zástupkyní Terezou Neumanovou se pojede v neděli brzy ráno. Časovky mužů i žen jsou na programu ve středu.

 

Právě se děje

Další zprávy