První česká medaile z Tokia. Byla to má životní jízda, raduje se stříbrný Rohan

Aktualizováno 26. 7. 2021 11:46
Kanoista Lukáš Rohan vybojoval na olympijských hrách v Tokiu stříbrnou medaili ve vodním slalomu a postaral se o první cenný kov pro českou výpravu. Šestadvacetiletý závodník nestačil při své olympijské premiéře jen na Benjamina Savšeka ze Slovinska, třetí skončil Sideris Tasiadis z Německa.

Rohan postoupil do finále čtvrtým časem ze semifinále. V závěrečném vystoupení sice nezopakoval čistou jízdu, hned na čtvrté brance si připsal dvousekundovou penalizaci, ale poté již byl bezchybný a slaví největší úspěch v kariéře.

"Je to naprosto neskutečné. Jsem strašně spokojený s tou finálovou jízdou, byla to má životní jízda. Fakt mi to vyšlo, mrzí mě úplně malinkatý šťouch. Věděl jsem o něm, ale nakoplo mě to. Jel jsem dál, vůbec jsem nezpanikařil a jsem moc rád, jak to dopadlo," rozplýval se Rohan. Vítěz červnového Světového poháru v Praze zaostal za Savšekem o 3,71 sekundy.

Rodák z Mělníka se bezprostředně po projetí cíle zařadil na druhé místo a musel čekat, zda se na medailových pozicích udrží. Nejlepší trojice ze semifinále ale na své předešlé výkony nenavázala. Španěl Ander Elosegi skončil s jedním dotekem osmý, Australan Daniel Watkins dokonce devátý a nedařilo se ani ve druhé části závodu nejrychlejšímu Martinu Thomasovi z Francie, který nakonec obsadil páté místo.

Rohan ziskem stříbrné medaile navázal na svého otce a trenéra Jiřího, který byl druhý na olympijských hrách v Barceloně 1992 a Atlantě 1996 na deblkánoi společně s Miroslavem Šimkem. Potěšil ho. "Musím říct, že jsem spokojený. Moc často to neříkám. Myslím si, že se mu to opravdu povedlo, vyšlo mu to," radoval se Rohan starší.

Savšek skončil na předchozích hrách v Riu de Janeiro šestý, o dvě pozice hůře dojel v Londýně v roce 2012. "Pokaždé jsem cílil vysoko, ale nikdy se mi to ve finále nepovedlo," řekl po dnešním úspěchu. Oproti minulým olympiádám se více soustředil na poslední jízdu. "Doufal jsem, že to zvládnu čistě, a jsem velmi rád, že jsem tentokrát udržel koncentraci od začátku do konce," doplnil.

Na triumf byl Savšek pyšný i proto, že Slovinsko získalo první olympijské zlato ve slalomu kanoistů. Nevěděl ale, jakým způsobem ho oslaví. "Možná budu muset být trochu potichu, protože mého spolubydlícího čeká závod. Možná to oslavím někde jinde," dodal.

XXXII. letní olympijské hry v Tokiu - vodní slalom:

Muži - C1 : 1. Savšek (Slovin.) 98,25 (0 trest sekund), 2. Rohan (ČR) -3,71 (2), 3. Tasiadis (Něm.) -5,45 (0), 4. Burgess (Brit.) -5,61 (0), 5. Thomas (Fr.) -6,73 (0), 6. Beňuš (SR) -7,35 (2), 7. Lokken (USA) -7,83 (2), 8. Elosegi (Šp.) -8,34 (2), 9. Watkins (Austr.) -9,93 (2).