První medaile z olympiády! Prskavec jel na zlato, jedna chyba mu ale přinesla bronz

Česká medailová smůla skončila. Rozhodly pouhé tři setiny vteřiny
Rodák z Mělníku získal ve vyrovnaném závodě bronz.
Je to už třináctý cenný kov "vylovený" z divoké vody od roku 1992, kdy se vodní slalom poprvé objevil na programu olympijských her.
Závod kajakářů v Riu vyhrál Brit Joseph Clarke...
... před Slovincem Peterem Kauzerem. Prskavce o zlato připravila dvousekundová penalizace za dotek protivodné třinácté branky, na vítězného Brita ztratil 46 setin sekundy.
Aktualizováno 10. 8. 2016 21:56
Čeští sportovci mohou slavit první cenný kov z olympijských her v Riu de Janeiro. Bronzovou medaili vybojoval ve vodním slalomu kajakář Jiří Prskavec.

Rio de Janeiro - Česká republika získala na olympijských hrách v Riu de Janeiro první medaili. Bronzový cenný kov vybojoval ve vodním slalomu kajakář Jiří Prskavec, který si v dramatickém klání neodpustil jeden šťouch, oceněný dvěma trestnými vteřinami.

Pokud by Čech nezaváhal, bral by s velkým náskokem zlato. Zvítězil Brit Joseph Clarke před Slovincem Peterem Kauzerem.

"Škoda toho ťuku, byl jsem nejrychlejší. Byl jsem rád, že jsem to ustál, to znamenalo strašně moc. Mrzelo by mě, kdybych byl čtvrtý, ale říkal jsem si, že si tu bronzku fakt zasloužím," řekl český slalomář po finále.

Prskavec mohl být bez medaile, poslední startující vítěz semifinále Slovák Jakub Grigar jel velkou většinu trati skvěle, v posledních metrech ale udělal jezdeckou chybu a propadl se až na páté místo. Finálový závod jsme sledovali v online reportáži.

Finále s minimem chyb

Jako první začal pádlovat v divoké finálové vodě domácí Brazilec Pedro da Silva. Třiadvacetiletý vítěz Panamerických her se oproti semifinále výrazně zlepšil. Čistou jízdou se zlepšil oproti semifinále o více než 4 vteřiny a časem 91,54 dlouho vedl.

Na Brazilce si postupně nepřišel Ital Giovanni De Gennaro, Francouz Sebastien Combot ani Rus Pavel Eigel. Da Silvu tak v čele závodu vystřídal až pátý finálový jezdec Němec Hannes Aigner.

Aignerův čas 89,02 však odolal pouze Novozélanďanovi Michaelu Dawsonovi, kterému se finálová jízda nepovedla a skončil až na posledním 10. místě.

Traťový rekord se měnil dvakrát

Poté byli na startu už jen čtyři kajakáři. Slovinec Peter Kauzer, který ve dvaatřiceti letech startoval už na svých třetích olympijských hrách ukázal, že to s útokem na svou první olympijskou medaili myslí vážně. Dvojnásobný mistr světa zajel traťový rekord, dostal se do vedení a čekal, zda ho zbylí tři kajakáři odsunou z medailových pozic.

Kauzer věděl, že olympijské zlato nezíská hned po další jízdě, ve které se představil pozdější vítěz Joseph Clarke z Velké Británie, který se dočkal nejvyššího stupínku na velkém turnaji poprvé v kariéře.

Šťouch připravil Prskavce o zlato

Vše mohl ale svou téměř dokonalou jízdou změnit Jiří Prskavec, který vyjížděl jako předposlední závodník. Prskavce však o zlato připravila dvousekundová penalizace za dotek protivodné třinácté branky, na vítězného Brita ztratil 46 setin sekundy.

"Krutě mi tam nevyšla voda. Měl jsem namyšleno, že to tam vyšlu jako v tréninku, ale prostě jsem tam měl proud, takže jsem se tam dotknul. Musel jsem jet opravdu hutě a to se mi docela povedlo," radoval se.

A po dojetí patřilo Prskavcovi třetí místo, když se o pouhé tři setiny zařadil před dosud třetího Němce Hannese Aignera.

Prskavce mohl o medaili připravit vítěz semifinále Jakub Grigar ze Slovenska, který se ale chybou v závěru připravil o zlato. Nejednalo se však o penalizaci, ale špatné najetí vodního válce. Grigar se tak při své premiéře na olympijských hrách v devatenácti letech medaile nedočkal a skončil až pátý.

XXXI. letní olympijské hry v Riu de Janeiro:

Kanoistika - slalom:

Muži - K1: 1. Clarke (Brit.) 88,53 (0 tr. sekund), 2. Kauzer (Slovin.) -0,17 (0), 3. Prskavec (ČR) -0,46 (2), 4. Aigner (Něm.) -0,49 (0), 5. Grigar (SR) -0,90 (0), 6. Da Silva (Braz.) -3,01 (0), 7. De Gennaro (It.) -3,24 (0), 8. Combot (Fr.) -4,02 (2).