První dopingový hříšník musí vrátit medaili. O bronz přijde vzpěrač Artykov z Kyrgyzstánu

18. 8. 2016 17:47
Dvaadvacetiletý vzpěrač Izzat Artykov z Kyrgyzstánu je prvním medailistou her, který neprošel dopingovou zkouškou na olympijských hrách v Rio de Janeiru. Musí vrátit bronzovou medaili v kategorii do 69 kilogramů.
Izzat Artykov
Izzat Artykov | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Vzpěrač Izzat Artykov z Kyrgyzstánu, bronzový medailista v kategorii do 69 kg, měl na olympijských hrách v Riu de Janeiro pozitivní dopingový test na strychnin a byl diskvalifikován. Dvaadvacetiletý hříšník je prvním medailistou her, který neprošel dopingovou zkouškou. Přijde tak o svou premiérovou medaili pod pěti kruhy, byla mu odebrána akreditace a byl okamžitě vyloučen z olympiády.

O dalším trestu pro Artykova rozhodne Mezinárodní vzpěračská federace. Bronz by měl získat Óscar Figueroa z Kolumbie, který skončil před týdnem ve středu ve dvojboji s výkonem 338 kilogramů o pouhý kilogram za Artykovem. Kyrgyzstán přišel o svou dosud jedinou medaili v Riu.

Artykov je třetím vzpěračem, který opouští Rio kvůli pozitivnímu dopingovému testu. Před ním to byli bratři Tomasz a Adrian Zieliňští z Polska, kteří měli v těle anabolický steroid nandrolon. Ti měli soutěžit ve váze do 94 kg, na rozdíl od Artykova se startu ani nedočkali.

Tomasz Zieliňski neprošel dopingovou kontrolou v Riu, olympijský vítěz z Londýna v kategorii do 85 kg Adrian Zieliňski měl pozitivní test už z Polska před začátkem her, což v době jejich konání oznámila národní antidopingová komise.

Vzpírání má s dopingem dlouhodobě potíže. Po zpětných kontrolách vzorků z her v Pekingu 2008 a Londýně 2012 mají vzpěrači na kontě už 31 pozitivních testů. V červnu Mezinárodní vzpěračská federace za tři a více pozitivních dopingových testů z nových analýz vzorků potrestala Rusko, Bělorusko a Kazachstán plošným zákazem startu v Riu. Zatímco Rusku kvůli státem organizovanému dopingu i po odvolání ke sportovnímu arbitrážnímu soudu CAS zůstal trest v platnosti (stejně jako ruským atletům), siláci z Běloruska a Kazachstánu se v Brazílii představili.