Proč je Bolt rychlý? Zázračné geny a kouzla laboratoří

Luděk Mádl Luděk Mádl
18. 8. 2012 10:00
Ne doping, ale biomechanika a biochemie posouvají sportovce dál, věří expert Dovalil
Světové rekordy Usaina Bolta lze vysvětlit i jinak než spekulacemi o dopingu
Světové rekordy Usaina Bolta lze vysvětlit i jinak než spekulacemi o dopingu | Foto: Reuters

Londýn - I fenomenální americký atlet Carl Lewis nejspíš v hloubi duše podezírá Usaina Bolta a další Jamajčany z dopingu. Vyjádřil to tedy nepřímo, když poukázal na nedostatečný systém dopingových kontrol na Jamajce.

Ale stejně byl hned oheň na střeše, Bolt, současný král světového sprintu a obdivovaný drtič rekordů běsnil. Dosáhl svých úžasných časů poctivě?

Zatímco francouzští vědci tvrdí, že hranice lidských možností již bylo dosaženo a dál se člověk může posouvat právě jen dopingem, docent Josef Dovalil, dlouholetý děkan FTVS UK, si je jist, že jsou tu stále rezervy, které sportovcům nabízí věda.

Které vědní obory pomáhají sportovcům lámat další a další rekordy?

"Biomechanika, biochemie, sportovní psychologie. Ale i další obory, které umožňují technologický vývoj, výrobu nových materiálů, které sport stále posouvají dál a dál."

Pojďme postupně - co si má čtenář představit pod slovem biomechanika?

"Léta se různé disciplíny provozovaly intuitivně. Atlet si prostě vzal disk a házel víceméně tak, jak mu to přišlo do ruky. Až v 60. letech se začaly používat kamery a postupně se pak objevovaly pokročilejší analýzy mechaniky různých disciplín. Dnes je to samozřejmě mnohem dál, třeba v gymnastice se některé cvičební prvky nejprve modelují virtuálně, než se o ně závodník vůbec začne pokoušet."

Biochemie souvisí i s výživou sportovců, že?

"Před lety jste řekl hokejistům, že by před zápasem neměli jíst klobásu a vysmáli se vám. Dneska už si to profíci sami hlídají, věří tomu. Někdy je jim ta výživa dávkována pomalu až lékárnickým způsobem. Klíčové jsou poznatky biochemie zejména  v otázce procesů dýchání, metabolismu, využívání energie.To šlo strašně nahoru."

Talent a geny, to je klíčová věc

Zmínil jste i sportovní psychologii. Ta pomohla před OH v Pekingu ke zlatu střelci Kosteleckému, který pak často zmiňoval dr. Šauerovou a její podíl na medaili.

"Řada trenérů dokáže s psychologií pracovat intuitivně, byla to třeba silná stránka Ivana Hlinky. Ale spolupráce s psychology-odborníky dokáže u sportovců vyladit aktuální psychický stav naprosto přesně - tak, aby ze sebe v danou chvíli dostal maximum."

Mluví se ale o tom, že ve sprintech na velkých soutěžích mohou vítězit jen běžci, kteří mají genetickou výbavu původem ze západní Afriky - přičemž mezi ně patří i potomci dávných otroků zavlečených do Ameriky a karibské oblasti. Na středních a delších tratích zase excelují členové konkrétních kmenů žijících v Keni. Je gen základem úspěchu?

"Z devadesáti procent to platí. Talent je klíčová věc a talent si nesete právě v genech. Speciálně se to projevuje u vyhraněných disciplin, jako jsou sprint a vytrvalecké závody. Talent je základ... Já jsem u nás zažil i 60. léta, kdy si řada lidí myslela, že poručí větru dešti. Věřili, že když se prakticky kdokoli podrobí náročnému kvalitnímu tréninku, bude z něj šampion. Ale brzy se zjistilo, že to takhle nefunguje."

Hodně se mluví o Číně, kde údajně vybírají talenty už v mateřských školách a pak z nich někde v ústraní vyrábějí tvrdým drilem budoucí medailisty. Funguje to tak?

"O tom mám informace jen z médií a nemám důvod jim nevěřit. My se u nás snažíme prosadit koncept výkonnostního vývoje - rozvoj všestrannosti, kdy se na výkon dlouho netlačí. Ale tam může běžet opačná koncepce: ranná specializace. To pak může být podobné takzvané cirkusácké výchově."

Co si pod tím představit?

"Například to, že se dětem už odmala kroutí ruce a klouby, aby byly vynikajícími artisty nebo gymnasty. Tenhle přístup mívá negativní důsledky, jak ve smyslu svalové disproporce a křivení páteře, tak ohledně zásahů do psychiky toho jedince. Děti by sportování mělo bavit. Tohle je ale "musíš, musíš", má to charakter práce, prožitek se vytrácí."

Conte? Jen prázdné řečí bez důkazů

Jaké jsou podle vás ještě rezervy světového sportu ve spojitosti s vývojem technologií, nových materiálů?

"Tenhle vývoj se podle mě nikdy nezastaví. Koho by před 50 lety napadla lyžařská kombinéza, která bude nadnášet. Nebo plavky s minimálním třením - vždyť ještě nedávno se závodilo v adamkách!"

Mnozí se hrozí vývoje v jiné vědecké disciplíně, v genetice. Hrozí podle vás, že někdo začne uměle ovlivňovat genetickou výbavu jedinců, aby z nich vytvořil mutanty-sportovní šampiony?

"Ohledně genetiky nejsem dostatečně informovaný, ale v budoucnu to asi možné bude. Mám z toho hrůzu, byla by to pro sport obrovská rána. Snažili by se asi zprvu ovlivnit složení svalů. Jejich takzvaně rychlá nebo pomalá vlákna totiž určují nadání ke sprintům či vytrvalostnímu běhu."

Věřme tomu, že genetický doping ještě do sportu nedorazil. Ale ten chemický je v něm dávno. Co si myslíte o výroku Victora Conteho, šéfa dopingem nechvalně proslulé laboratoře BALCO, že až 60 procent účastníků OH v Londýně v přípravě na závod dopovalo?

"Nevím, kde k tomu bere podklady. Je to asi na stejné bázi, jako by někdo řekl, že 60 procent lidí v Česku krade. To je strašně odvážné něco takhle plácnout. Bez důkazů."

Contem vyráběný doping užívali sprineři jako Jonesová a Montgomery - a dopingové kontroly je nikdy neodhalily. Jejich aféra spojená s firmou BALCO praskla až tehdy, kdy je udala konkurenční atletická skupina. Není v tom hrozba? Nezavdává to možnost předpokladu, že sportovci berou něco, co laboratoře v Londýně nebyly schopny odhalit?

"Mezinárodní antidopingová agentura WADA investuje do detekčních metod obrovské peníze, stále své metody vylepšuje..."

Konspirační teorie o dopingu? Berličky neúspěšných

A co řeknete na konspirační teorii, že WADA a MOV nezveřejní všechny pozitivní testy, třeba proto, aby nepokazily mediální a marketingový obraz olympiád? Všichni si pamatují, co série dopingových skandálů udělala s cyklistikou, které tehdy odpadal jeden sponzor za druhým...

"Ne, tenhle pocit z toho vůbec nemám. To tažení MOV proti dopingu je vážně velké. Provádí se obrovské množství kontrol, jdou na ně všichni medailisté i další vylosovaní závodníci. A každý ten test stojí tuším 100 dolarů. To jsou obrovské peníze, které se do toho investují. Myslíte, že by je někdo vyhazoval z okna a pozitivní výsledky testů utajoval? Ne, tahle konspirační teorie, o které mluvíte, to je opravdu nějaká lidová tvořivost... A já tuším, z čeho to může vycházet."

Z čehopak?

"Je to úplně jednoduché. Řeči o dopingu jsou berličkou používanou trenéry těch závodníků, co v soutěži neuspěli. Ti trenéři pak všude trousí: Oni (soupeři) byli nadopovaní. Kdybychom TO měli, tak jako oni, tak budeme taky dobří. Takové řeči se pořád někde objevují, tomu prostě nezabráníte."

 

Právě se děje

Další zprávy