Příběh čtyřkajaku. Doping, měsíce bez tréninku a teď triumf?

Sport ČTK Sport, ČTK
7. 8. 2012 15:54
Český čtyřkajak překonal problémy a ve čtvrtek pojede v Eton Dorney o medaili.
Jan Štěrba.
Jan Štěrba. | Foto: Vít Chalupa

Eton - Z kanálu v Eton Dorney už česká olympijská výprava vylovila zlato Mirky Knapkové a stříbro Ondřeje Synka. Po veslařích teď přichází čas rychlostních kanoistů. I ti chtějí cenné kovy. Čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba má o motivaci postaráno.

Příběhem posledně jmenovaného totiž žije celý tým. Jan Štěrba byl před dvěma měsíci obviněn z dopingu a nejistota, zda se zúčastní olympijských her, trvala až do minulé středy, kdy ho arbitrážní soud definitivně osvobodil.

Má pocit, že si ho organizátoři označkovali

"Jsem rád, že už nebudu tady bojovat s úřady, ale se soupeři. To je moje práce. Nejsem z toho případu nadšený, ale je to za mnou," řekl zadák olympijského čtyřkajaku.

Pocit nejistoty ho prý opustil až ve chvíli, co dostal akreditaci a spatřil své jméno na startovní listině. "To jsem věděl, že už mi nikdo nezabrání startovat. Cítil jsem úlevu, ale současně nervozitu," popsal své pocity. Štěrba má pocit, že si ho organizátoři označkovali. Dostal totiž číslo 250. Na olympiádě je přitom pouze 248 rychlostních kanoistů a s číslem 249 niikoho nenašel.

Jestli se to soupeřům nelíbí, vystvětlím jim to

I když to občas nejde, snaží se Štěrba udělat za případem tlustou čáru. Pomáhá mu i podpora rodiny a přátel. "Jsem překvapený, kolik lidí za mnou stojí. Zachytil jsem i negativní reakce, ale je to spíše pokrytectví. Promítá se mi obojí, ale když si přečtu podporu lidí, tak mě to nakopne," uvedl.

Reakcí soupeřů se nebojí. "Jestli se jim to nelíbí, rád jim to vysvětlím. Ale oni to vědí. Od sportovců averze nebude," uvedl. "Myslím, že na olympiádu patřím. Snažil jsem se pro to udělat všechno, abych tu byl," dodal.

Zaznamenal i negativní ohlasy, například od otce Pavla Davídka, který z posádky vypadl. "Přijde mi to nešťastné. Více k tomu říkat nechci. Jsou to pocity pár lidí, kteří jsou v tom angažovaní. Doufal jsem, že se to vyřeší mezi námi a nikoliv v médiích," pokrčil rameny Štěrba. "Na druhou stranu jsem poznal lidi a protřídil jsem si kamarády a přátele," řekl.

Semknutá posádka: Určitě chceme medaili

Česká posádka je po problémech semknutá a cítí šance na medaili. "Určitě ji chceme získat," prohlásil Lukáš Trefil. Háček Havel, který udává tempo, ale našel chyby. "Rozjížďka byla taková rozházená, navíc jsem jel rychle, takže jsme potom tuhli. Ve finále to ale bude úplně nová jízda, tam jim to můžeme ukázat znovu," řekl odhodlaně.

Posádka zhruba dva měsíce netrénovala kvůli známé kauze kompletní. Místo Štěrby seděl v lodi Pavel Davídek, který je teď v Londýně jako náhradník. Na výkonu se to ale podle Havla neprojevilo. "Jsme schopni se v té posádce vždycky rychle srovnat. Měli jsme po očištění Honzy (Štěrby) jeden společný trénink a zajeli skvělý čas. Myslím, že nám to jde i bez tréninku a Honzovo obvinění nás nakoplo, abychom jim ukázali, že na ně máme a můžeme vyhrát," prohlásil Havel.

Soupeři na ně přes prsty nekoukají

Mezi ostatními posádkami se prý neřeší případ Štěrba. "Co jsem slyšel, tak sportovci to chápou, co se dělo. Nekoukají na nás přes prsty," uvedl Trefil. "Spíš mi přijde, že jsou udivení, v jaké jsme tady sestavě a mají trošku strach. Což je dobře, mají mít proč," smál se Havel. "Ve finále se může stát cokoliv. Čtyřkajaky jsou vyrovnané, takže doufám, že jednu medaili vyhrajeme i my," prohlásil Trefil. "Zkoncentrujeme se, zítra odpočineme a ve čtvrtek na to vletíme," dodal odhodlaně Štěrba.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Schodek letošního státního rozpočtu bude kolem 400 miliard Kč, řekla Schillerová

Schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě kolem 400 miliard Kč, řekla v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Deficit by tak byl vyšší než vloni, ale menší proti plánu. Původně plánovaný letošní schodek činil 500 miliard Kč. Na příští rok ministerstvo financí (MF) navrhuje schodek 376,6 miliardy Kč.

Podle Schillerové od května postupně tempo růstu schodku klesá, podle jejího odhadu by tak konečný deficit měl být kolem 400 miliard Kč. "Roli ale ještě sehrají především investice," dodala ministryně.

Deficit státního rozpočtu tak bude zřejmě vyšší než vloni. Tehdy stát hospodařil podle nedávno schváleného závěrečného účtu se schodkem 367,4 miliardy korun. Sněmovna původně schválila schodek 40 miliard, ale postupně ho kvůli dopadům pandemie zvýšila až na 500 miliard korun.

Letošní schodek rozpočtu by se podle předpokladů ministryně měl ve zbývající části roku zvýšit asi o 100 miliard Kč, ke konci srpna podle údajů MF činil 298,1 miliardy korun. Šlo o nejhorší srpnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci srpna byl schodek 230,3 miliardy korun miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy