Prezident Zeman si zkusil čepici pro olympioniky a kritizoval cyklistický svaz

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 7. 2016 20:11
Prezident české republiky Miloš Zeman přijal na Pražském hradě předsedu Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala a vyzkoušel si mimo jiné čepici, kterou budou nosit čeští olympionici v Riu de Janeiru.
Miloš Zeman během dnešního představování oficiální kolekce oblečení pro české sportovce na nadcházející olympijské hry v Riu de Janeiru.
Miloš Zeman během dnešního představování oficiální kolekce oblečení pro české sportovce na nadcházející olympijské hry v Riu de Janeiru. | Foto: ČTK

Praha - Olympijskou kolekci oblečení i speciální skleněné šperky dostal prezident Miloš Zeman. Hlava státu dnes v podvečer přijala na Pražském hradě zástupce Českého olympijského výboru krátce před schvalováním české nominace do Ria de Janeiro a hned si zkusila pestrobarevnou čepici.

Prezident Zeman na krátkém setkání uvítal mimo jiné předsedu ČOV Jiřího Kejvala a pochlubil se olympijským odznakem v klopě i kravatou. Šéf českého olympijského hnutí Zemanovi ukázal oblečení olympioniků pro Rio a vysvětlil barvy na kolekci, které spojují tradiční české červenou, modrou, bílou a brazilské žlutou a zelenou.

Kejval upozornil Zemana i na panáčka běžce na oblečení, který připojoval ke svému podpisu slavný běžec Emil Zátopek. "Vzpomínám si na jeho heslo: Nemůžeš, přidej," řekl Zeman a dodal, že zažil Zátopka na Strahově, kde pracoval v kanceláři poté, co podepsal manifest Dva tisíce slov. "Vážil jsem si ho za to," řekl Zeman.

Vedle oblečení dostal prezident i speciálně vyrobené skleněné šperky od sochařky Gizely Šabókové. "Snažíme se propojit sport a umění. Je vyrobeno 222 kusů a pro vás máme ten s číslem jedna," řekl Kejval a předal kazetu Zemanovi. "Já si to sice nezasloužím, ale o to vděčněji přijímám," reagoval prezident.

Před krátkým posezením u stolu se Zeman zastavil u figuríny oblečené do olympijské kolekce a vzal si čepici. A přesně mu padla. "Jako by to bylo na moji hlavu," usmál se, ale vrátil kšiltovku zpět na hlavu plastového sportovce.

Poté se Zeman připojil k nominačnímu plénu ČOV a v proslovu řekl, že stejně jako po zimních hrách 2014 v Soči přijme všechny sportovce. "Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se," připomněl heslo zakladatele novodobých olympijských her Pierra de Coubertina a dodal: "Výsledkem je už to, že se na olympijské hry nominovali."

Zeman by měl jet i do Ria a zúčastnit se slavnostního zahájení. "Rád jsem vyhověl pozvání předsedy Mezinárodního olympijského výboru. A nechápejte to jako politickou turistiku, ale jako výraz úcty všem sportovcům," řekl Zeman a žertem okomentoval obávaný brazilský virus. "Vydržel jsem v životě ledacos a vydržím i komára ziku."

Kejval při nominačním plénu poděkoval Zemanovi, že se zastal Martiny Sáblíkové a poslal šéfovi MOV Thomasi Bachovi žádost o divokou kartu. "Je mi líto, že mezi námi není," řekl Zeman o trojnásobné olympijské vítězce v rychlobruslení Sáblíkové. "Nemůžu si odpustit poznámku o neschopnosti Českého cyklistického svazu," řekl Zeman a Sáblíkové poslal kytici.

Sáblíková se domnívala, že si devátým místem v redukovaném pořadí časovky na loňském mistrovství světa zajistila olympijský start. Při zveřejnění kvalifikovaných zemí však vyšlo najevo, že ČR žádné účastnické místo nezískala. Cyklistický svaz, který podle všeho pracoval s mylným výkladem kritérií, i ČOV se snaží ještě kauzu řešit, ale šance není velká.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy