Přátelství, které boří politické spory. Americkému sáňkařovi pomohl k medaili i ruský rival

ČTK ČTK
12. 2. 2018 10:34
Americký sáňkař Chris Mazdzer v neděli získal na olympiádě v Pchjongčchangu nečekané stříbro. I díky pomoci ruského kolegy.
Chris Mazdzer
Chris Mazdzer | Foto: Reuters

Pchjongčchang - O tom, jak vrtkavá může být sportovní kariéra, se přesvědčil americký sáňkař Chris Mazdzer. V nedělním závodě na olympiádě v Pchjongčchangu překvapivě získal stříbrnou medaili, přitom jen pár týdnů před tím uvažoval kvůli špatným výsledkům o konci kariéry.

Devětadvacetiletý Mazdzer sice v roce 2016 na mistrovství světa obsadil čtvrté místo, ale do Koreje přijel po dvou nepovedených sezonách. V té poslední obsadil ve Světovém poháru až 18. příčku. "Nebyl jsem na úplném dně, ale byl jsem skoro na dně," řekl Mazdzer v rozhovoru pro agenturu Reuters.

"Celý život jsem obětoval sportu a věděl jsem, že jsem psychicky i fyzicky na vrcholu, ale výsledky tomu prostě neodpovídaly. Už se to táhlo dvě sezony a já nevěděl, co s tím," dodal Mazdzer, který se nakonec k olympijskému stříbru vydal po nečekané cestě.

Ve snaze zjistit, kde dělá chybu, si začal od kolegů půjčovat saně, měnil ostří a analyzoval videa jízd. "Myslím, že jsem požádal o pomoc všechny kamarády ze všech zemí světa," popsal Mazdzer olympijskou přípravu. "Dokonce i soupeři mi fandili, takže jsem si mohl půjčit jejich saně a vyzkoušet, jestli mi sedí. Přitom národní svazy dávají miliony do vývoje nových saní… A když máte nejrychlejší výbavu, proč ji půjčovat někomu jinému," dodal.

Jen pár týdnů před olympiádou mu dokonce nabídl saně nejmenovaný ruský reprezentant. "Jde to proti všem rusko-americkým stereotypům," připomněl letitou rivalitu obou zemí nejen ve sportu. "Tušil, že na hry nepojede a chtěl vědět, co dokážu. Jeho důvěra a přátelství mě opravdu dojalo," uvedl Mazdzer.

Jméno ruského sáňkaře však odmítl prozradit. "Nechám si ho pro sebe. Stalo se to jednou ráno a ukazuje to, jak si vážíme jeden druhého a náš respekt přesahuje hranice všech zemí a kultur," prohlásil americký reprezentant s tím, že pohádkový konec ale gesto ruského rivala nemělo. "Saně mi neseděly. Byl jsem na ně moc velký a nedokázal jsem je ovládat."

Pohádkový konec mělo ale Mazdzerovo vystoupení v Pchjongčchangu, byť mu ke stříbrné medaili pomohla chyba dvojnásobného olympijského vítěze a největšího favorita Němce Felixe Locha. Na vítězného Rakušana David Gleirschera ztratil Mazdzer 26 tisícin sekundy.

Nečekaný úspěch Mazdzera dojal. "Došlo to až tak daleko, že jsem si pokračování kariéry podmínil úspěchem na olympiádě. Protože když nejste na vrcholu, nejste nikde," uvedl. "Proto to bylo hodně těžké, když se mi nedařilo, i když jsem poctivě dřel. Ale teď jsem nahoře a můžu pokračovat," prohlásil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy