Potvrdilo se, že kombinace byla blbost, prohlásil Ondra. Medaili bude chtít v Paříži

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
5. 8. 2021 19:00
Matematická kombinace dávala Adamovi Ondrovi do poslední chvíle šanci na olympijské zlato. Nakonec ale Rakušan Jacob Schubert zalezl v obtížnosti až úplně nejvýš a odsoudil českého reprezentanta až k šesté příčce.
Sportovní lezec Adam Ondra ve finále na OH 2020
Sportovní lezec Adam Ondra ve finále na OH 2020 | Foto: Reuters

Věděl jste, že jste byl do posledních vteřin ve hře o zlatou medaili?

Věděl jsem, že bych byl na bedně, to stačilo. Jestli bych byl první… On je to takový vabank, že asi všichni bychom tady byli rádi za jakoukoli medaili. Jestli je to zlatá, stříbrná nebo bronzová, to už je jedno. I ten největší favorit Tomoa Narasaki je bez medaile. Jenom proto, že nevyhrál rychlost, kterou papírově měl vyhrát, uklouzla mu nožka a ve výsledcích je teď čtvrtý.

U vás byl největší problém boulder číslo dvě. Co se tam stalo?

Druhý byl hodně dynamicko-koordinační. Přeběh přes tři velké struktury doprava. To nebyl takový problém, ale finální fáze držení vyžadovala hodně dynamiky v rukách a čistou sílu. To byla odmalička moje slabá stránka, vždycky se to snažím dohnat něčím jiným. I v síle jsem se dost zlepšil, bohužel to nestačilo. 

Už před olympiádou jste byl jednou z hlavních hvězd her a tohoto nového sportu, dělala s vámi rozhovor velká média. Vnímal jste, že se na vás dívá celý svět?

Určitě. Ale byl jsem na to velmi dobře připraven a opravdu si myslím, že psychicky jsem neselhal ani náhodou. A z toho mám vlastně radost. Asi bych si nikdy neřekl, že odsud budu odjíždět bez medaile, ale s pocitem, že jsem byl výborně připraven a že jsem zalezl na své maximum. I proto nedokážu říct, jestli jsem zklamán, nebo ne. Asi potřebuju ještě pár hodin či dní, abych na tuhle otázku dokázal odpovědět. 

Jak tedy celkově hodnotíte olympijskou premiéru lezení?

Myslím, že to potvrzuje to, že kombinace všech tří disciplín byla trošku blbost. Stavěči bouldery hodně nevychytali. Naopak si myslím, že v obtížnosti připravili asi to, co připravit měli. Byla to show, bylo to dobrý. Kdyby to byla třeba obtížnost jako samostatná disciplína, bylo by to super, rychle za sebou, za 40 minut, rychle pochopitelné. 

Co tedy stavěči nevychytali na boulderech?

První jsme vylezli téměř všichni, třetí nikdo. Problém nebyl, že jsme to nepochopili, ale že jsme na to slabí. Já jediný udržel ten další chyt, ale ten byl tak špatný, že si v momentálních podmínkách nedokážu představit, co se mělo dělat. Buď jsem ho měl přebrat nebo se měla hodit noha doprava dolů, překřížit, tak to asi bylo myšlené, ale nedokážu si představit, že by to tady někdo za čtyři minuty vylezl. 

V Paříži za tři roky bude zvlášť soutěž na rychlost a pak kombinace boulderingu s lezením na obtížnost. Těšíte se?

Ano, to i z historického hlediska jako evoluce našeho sportu dává smysl. A rychlost jako samostatná disciplína, když tam budou specialisté a diváci uvidí ty nejlepší v jejich vlastní disciplíně, to bude pecka. Tenhle formát, kdy se diváci koukali na sport, v čem my kombiňáci jsme průměrní, tak to zas taková pecka nebyla. 

A budete u toho v Paříži?

Určitě, Paříž je můj další cíl. Teď po dvou letech specifického tréninku na umělých stěnách kvůli OH si určitě dám nějakou pauzu od závodění, od umělých stěn. Chci se dostat na skály. Ale určitě bych se znovu rád do Paříže nominoval a uvidíme.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy