Potrestejte šéfa MOV za křivé obvinění ruských sportovců, žádá bývalý biatlonista Tichonov

ČTK ČTK
1. 2. 2018 13:12
"Teď už můžou jen nervózně sedět a zase se nás bát," uvedl omilostněný běžec na lyžích Nikita Krjukov.
Ruští sportovci jsou zase na koni
Ruští sportovci jsou zase na koni | Foto: Reuters

Moskva - Podle bývalého mistra světa v biatlonu Alexandra Tichonova by měl být předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach potrestán za křivé obvinění ruských sportovců, kterým dnes mezinárodní arbitráž CAS zrušila doživotní tresty za doping. Běžec na lyžích Nikita Krjukov už také po úspěšném odvolání oznámil, že se bude s MOV soudit.

Soud v Lausanne se zabýval odvoláním 39 sportovců, kteří kvůli dopingovým podvodům na domácí olympiádě v Soči dostali doživotní zákaz startu na hrách a byli vyškrtnuti z výsledků. CAS však v 28 případech sankce kompletně zrušil a sportovce vrátil do výsledkových listin, zatímco u 11 reprezentantů zmírnil doživotí na zákaz startu na únorové olympiádě v Pchjongčchangu.

"Mám za všechny, kteří byli dnes omilostněni, velkou radost," řekl Tichonov serveru championat.com. "Je to skvělé, ale teď musí být všichni, kteří to zavinili, potrestáni kvůli křivým obviněním. Je nutné za to potrestat i Thomase Bacha," dodal mistr světa z let 1969, 1970 a 1973.

"Takové ponížení nikdo v historii olympijského hnutí nezažil. Když budeme bezzubí a necháme si to líbit, mohlo by nás to stejné potkat před letní olympiádou," přidal Tichonov, který má na kontě mimo jiné i olympijské stříbro z her v Grenoblu v roce 1968.

Radost z rozhodnutí arbitráže měl i běžec na lyžích Alexandr Legkov, který kvůli původnímu trestu přišel o olympijské zlato ze závodu na 50 km. "Nejde to vůbec popsat, bylo to hodně emotivní. Řekl mi, že dneska se znovu narodil a je nejšťastnější člověk na světě," popsal trenér ruské reprezentace Markus Cramer.

"Spravedlnost zvítězila, i když jsem tomu původně vůbec nechtěl věřit," přidal další běžkař Krjukov, kterého původní trest připravil o stříbro ze štafety. "Doufám, že všichni cizinci si užili medaile ze Soči, které dostali poté, co nám je sebrali. Teď už můžou jen nervózně sedět a zase se nás bát," dodal s tím, že se bude s MOV soudit. "Moje jméno, jméno olympijského medailisty, prostě vzali a namočili do bahna. Nevidím jediný důvod, proč bych to měl tolerovat," dodal.

Podle místopředsedy Ruské lyžařské federace Sergeje Krjanina rozhodnutí CAS je důkazem toho, že zvítězil zdravý rozum. "Pro nás, kdo jsme bojovali za spravedlnost, je to vítězství. Radujeme se společně s médii, fanoušky a všemi, komu (zákaz) nebyl lhostejný; naše úsilí nepřišlo vniveč," uvedl Krjanin. Zda se ruští lyžaři budou moci olympiády zúčastnit, bude podle něj záležet na náladě v MOV.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy