Pořádat teď olympiádu není normální, prohlásil šéf expertů na boj s covidem

Sport ČTK Sport, ČTK
2. 6. 2021 13:17
Šéf japonské expertní skupiny pro boj s koronavirem Šigeru Omi si myslí, že pořádat olympijské hry uprostřed pandemie infekční nemoci "není normální". Renomovaný lékař to řekl poslancům.
Muž v roušce prochází v Tokiu před obřím symbolem olympijských her
Muž v roušce prochází v Tokiu před obřím symbolem olympijských her | Foto: Reuters

Organizátoři by měli vysvětlit veřejnosti, proč na hrách za těchto okolností trvají. Pořadatelé i Mezinárodní olympijský výbor (MOV) opakovaně ujišťují, že jsou schopni uspořádat obří sportovní akci bezpečně.

V Japonsku byl kvůli další vlně koronaviru nedávno prodloužen nouzový stav do 20. června. Měl by tak skončit měsíc a tři dny před plánovaným začátkem olympijských her. Denní přírůstky nakažených se snižují. Dnes jich úřady v Tokiu oznámily 487, zatímco před týdnem to bylo 743 případů.

Přetrvávají ale obavy, jaké důsledky bude mít akce za účasti více než deseti tisíc sportovců a spousty dalších nezbytných aktérů z celého světa.

Japonští lékaři varují, že by to mohlo vést k dalšímu zatížení zdravotnického systému. V Japonsku ve srovnání s jinými vyspělými zeměmi postupuje očkování pomalu, kompletně ho mají necelá tři procenta populace. V Česku je pro srovnání plně naočkováno více než 13 procent obyvatel.

Japonská veřejnost se v průzkumech staví proti konání odložených olympijských her toto léto a skeptičtí jsou i někteří odborníci. "Není normální pořádat olympijské hry v situaci, jako je tato," řekl Omi.

"Pokud olympiádu i za těchto okolností uspořádáme, tak si myslím, že je na zodpovědnosti organizátorů hry osekat na to nejnutnější a maximálně zpřísnit opatření proti koronaviru," doplnil.

MOV ve spolupráci s organizátory představil manuály opatření, která by měla zabránit šíření koronaviru při hrách. Všichni účastníci se budou dvakrát testovat před odletem do Japonska a čekají je pravidelné testy na místě.

Sportovci a všichni ostatní, kteří s nimi přijdou do kontaktu, se budou testovat denně. Povinné budou roušky a rozestupy. Sportovci musejí zkrátit pobyt v olympijské vesnici na minimum, první dva týdny po příjezdu do Japonska je zakázané využívat běžnou hromadnou dopravu a všichni se musejí pohybovat jen v olympijské bublině.

Prezident MOV Thomas Bach navíc řekl, že až 80 procent lidí v olympijské vesnici by mohlo být naočkovaných.

Fanoušci ze zahraničí na olympiádu přijet nesmějí, otazník se vznáší i nad domácími diváky. Do konce června by se mělo rozhodnout, zda vůbec a případně kolik a za jakých podmínek jich úřady na tribuny pustí.

Epidemiologové varují před zvýšeným pohybem Japonců přes hranice prefektur, který by mohl způsobit šíření infekce.

 

Právě se děje

Další zprávy