Špotáková postoupila prvním pokusem, Škrobáková bez finále

Aleš Vávra Aleš Vávra
7. 8. 2012 11:52
Postoupily i německé favoritky, naopak Britka Sayersová zažila velké zklamání.
Česká oštěpařka Barbora Špotáková během vítězství na Letních olympijských hrách 2008 v Pekingu.
Česká oštěpařka Barbora Špotáková během vítězství na Letních olympijských hrách 2008 v Pekingu. | Foto: CPA - Eduard Erben

Londýn - Hladší to ani být nemohlo. Barbora Špotáková v naprosté pohodě postoupila z kvalifikace do finále olympijských her v Londýně. Česká oštěpařka poslala hned prvním pokusem své náčiní do vzdálenosti 66,19 metrů a v pohodě splnila dvaašedesátimetrový limit.

"Tak jsem si to představovala. Hod nebyl úplně technicky ideální, jak by měl být, ale energii jsem pošetřila," řekla spokojená Špotáková.

Bez problémů postoupily i další favoritky, německé oštěpařky Linda Stahlová a Christina Obergföllová. Druhá jmenovaná hodila o pět centimetrů méně, než česká obhájkyně zlaté medaile. Ve druhé skupině limit překonala také Ruska Maria Abakumovová s výkonem 63,25.

Domácí Sayersová vyhořela

Naopak nevedlo se domáci naději Goldie Sayersová. Britka nezvládla především kvůli bolavému lokti ani jeden ze tří kvalifikačních pokusů. A nevedlo se také druhé české reprezentance Jarmile Klimešové, která se ve finále rovněž nepředstaví. Po výkonu 59,90 jí přitom chyběl pouhý centimetr k poslednímu postupovému místu. Finále překvapivě uniklo také mistryni Evropy Ukrajince Viře Rebrykové.

Finále ženského oštěpu je na programu ve čtvrtek. Atletické soutěže dnešního dne můžete sledovat v online reportáži na Aktuálně.cz.

Špotáková: Nejlepší atmosféra, jakou jsem zažila

Podle Špotákové bude ve finále hlavní ukočírovat techniku. "Ta energie, co na nás jde z diváků, tak se do toho nemusíte snažit dát šlupku, protože tělo je samo nabuzený. Moc bych si přála, aby to ve finále začínalo sedmičkou," uvedla Špotáková, která chce hodit za 70 metrů.

Amtosféra v Londýně je podle světové rekordmanky nejlepší, jakou kdy zažila. "Musela jsem si zacpávat uši. Nevím, jak vyladili akustiku, ale to je řev, že mi praskají bubínky, nebo jsem citlivější," usmála se.

Škrobáková končí v semifinále

Účast mezi nejlepší osmičkou v závodu 100 metrů překážek si nevybojovala Lucie Škrobáková. Ve svém semifinálovém rozběhu skončila s časem 12,81 sekundy pátá, což na postup nestačilo.

K finále jí chyběla pouhá desetina sekundy.


 

Právě se děje

Další zprávy