Plážovým volejbalistkám dali zabrat i brazilští fanoušci

Tak "Maki a Bára" bojovaly o první olympijskou výhru. Na Copacabaně se to hemžilo krasavicemi
Nejen Španělka Liliana Fernandez Steinerová začala v sobotu boje o v historii teprve šestou sadu olympijských medailí v plážovém volejbalu žen.  na OH v Riu 2016
"Beach" patří hlavně mezi mužskými diváky k nejpopulárnějším sportům letních olympiád.
A není se čemu divit. Ladný pohyb, tvrdé boje a krása ženského těla jsou doslova reklamou na sport. A pro české příznivce je skvělé, že mohou navíc fandit tuzemskému páru, jehož polovinu tvoří populární "Maki" Markéta Sluková.
Hermannová nastoupila se zatejpovaným kolenem, na jejím pohybu to však nebylo znát. Brazilské favoritky sice v prvním setu vedly 16:12,...
Foto: Reuters
ČTK ČTK
7. 8. 2016 0:04
Markéta Sluková s Barborou Hermannovou poznaly při olympijském zápase s domácími Brazilkami, jaké to je, když bouří zaplněný stadion pro dvanáct tisíc diváků.

Rio de Janeiro - Plážové volejbalistky Markéta Sluková s Barborou Hermannovou mají za sebou životní zkušenost s brazilskou náturou a emocemi. Začátek jejich zápasu s mistryněmi světa Agathou a Barbarou v úvodu olympijského turnaje sice domácí fanoušky na pláži Copacabana nechával překvapivě chladným, v závěru ale už zaplněný stadion pro dvanáct tisíc diváků bouřil.

Majestátní stavba s výhledem na oceán vzbuzuje respekt. V okolí si na bílém písku užívaly tisíc lidí víkend, tropické bary podél několika kilometrů dlouhé slavné pláže neměly volné místo. Třímetrové vlny, živá hudba, bubny v rytmu samby, vůně brazilského koktejlu caipirinha, otevřené kokosy s brčkem, ale i vojenské plavidlo na moři tvoří kulisu olympijského turnaji. A české hráčky na něm dnes zanechaly dobrý dojem.

"Brazilky byly dneska na hřišti tři," shodly se české plážové volejbalistky. I když zpočátku to tak nevypadalo. Volejbal se hrál i na desítkách kurtů na slavné pláži, kde je i mnoho fotbalových hřišť. Pozdní příchod fanoušků k pokladnám způsobil, že byla třetina volných míst v prvním setu, který české hráčky dokázaly nečekaně vyhrát. Závěr zápasu už ale patřil domácím, možná i díky zaplněnému kotli.

"To jsme ještě nezažily," prohlásily obě hráčky. "Byla to velká zkušenost, na větším stadionu jsem nehrála," uvedla Hermannová. Sluková má za sebou úspěšný olympijský turnaj v Londýně, kde byl podobný stadion, ale v Brazílii, to byla jiná písnička. "Musela jsme se hodně soustředit," řekla Sluková.

Nepříjemné byly nejen výbuchy brazilské radosti při vítězném míči, ale třeba také bučení při podání české dvojice. "Zkuste si tam stoupnout na podání a ignorovat to. Je to těžké," uvedla Sluková. "Ale myslím si, že jsme se s tím popraly dobře, protože jsou opravdu hlasití, a můžeme z toho nyní těžit. Přežily jsme to a ještě jsme hrály docela dobře," hodnotila.

Plážový volejbal není tenis, při kterém mezi výměnami musí být ticho. Zelenožlutý dav nezůstal klidný ani na chvíli a v závěru zápasu, při vedení svým favoritek, už na deset tisíc lidí stálo. "Člověk drží míč a lidi mu řvou za zády. Musíme to zvládnout, ale není to jednoduché, když jsou takhle hodně aktivní proti nám," líčily české hráčky.

Podobný kotel čekaly a byly na to připravené. "Nemyslí to asi osobně, ale mají to fandění hozené jinak. Tohle je pro ně normální povzbuzování jejich místních hrdinů," komentovaly bučení a projevy zlovůle. "Čekaly jsme to a zas tak nás to nepřekvapilo," prohlásila Sluková. Hermannová dosud zažila největší fandění na turnaji v Klagenfurtu. "Ale tam jsme nehrály proti domácím," uvedla.

Asi klíčový moment zápasu se odehrál ve třetím setu za stavu 5:4, kdy Sluková zablokovala smeč soupeřek, ale rozhodčí jí odpískal dotek sítě. Česká hráčka se začala hádat, ale neuvědomila si ihned, že může požádat videorozhodčího o přezkoumání situace. Na vyžádání takzvané challenge předepsaným gestem ruky má však jen pět sekund. "A já jsem o to požádala asi šest a půl sekundy po konci výměny," řekla Sluková.

Dotyk si neuvědomuje. "Proto jsme se vztekaly. Byl to hodně důležitý bod ve třetím setu, mohly jsme odskočit, ten bod jsme potřebovaly," uvedla Sluková. Novinku platnou od letošní sezony totiž ještě nemají hráčky zažitou. "Je to těžký. Člověk je v emocích, tak mu nedocvakne, že na to má nárok, protože je to nová věc. Je to škoda, kdybychom to zkusily o pár vteřin dřív...," litovala Sluková. "Ale zase víme, co příště," pousmála se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Při pátečním náletu na věznici v Jemenu zemřelo nejméně 82 lidí

Při pátečním náletu Saúdskou Arábií vedené koalice na věznici, kterou v Jemenu spravují šíitští povstalci Húsíové zahynulo nejméně 82 lidí. S odkazem na povstalce a humanitární organizaci o tom informuje agentura AP.

Ve většině Jemenu nadále nefunguje internet. Nálety podle AP mezitím pokračují v hlavním městě Saná a v dalších částech země.

Páteční nálet v severní provincii Saada byl součástí intenzivní letecké a pozemní operace, která představuje eskalaci v jemenské občanské válce. V té Saúdskou Arábií vedená koalice bojuje proti šíitským povstalcům na straně mezinárodně uznané jemenské vlády. Koalice v Jemenu zintenzivnila útoky proti šíitským povstalcům v pondělí po útocích Húsíů na Spojené arabské emiráty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy