Plavcům zatím start olympiády nevychází, do finále nepostoupila ani Závadová

Aktualizováno 6. 8. 2016 20:54
Lucie Svěcená, Pavel Janeček, Jan Micka ani Barbora Závadová na olympijských hrách nepostoupili z rozplaveb.
Lucie Svěcená
Lucie Svěcená | Foto: ČTK

Rio de Janeiro-  České plavkyni Barboře Závadové se boj o finálovou účast v polohovém závodu na 400 metrů na olympijských hrách v Riu de Janeiro nevydařil.

Třiadvacetiletá bronzová medailistka z ME z roku 2012 obsadila časem 4:38,53 minuty 14. místo. V případě útoku na vlastní český rekord 4:35,60 by mezi osmičkou nejlepších nechyběla, jako poslední se kvalifikovala Kanaďanka Emily Overholtová s časem 4:36,54.

V rozplavbách dnes skončili i další tři čeští zástupci. Pavel Janeček obsadil v polohovce na 400 metrů s časem 4:22,09 minuty 24. místo, Lucie Svěcená na motýlkářské stovce neprošla do šestnáctičlenného semifinále a výkonem 59,45 vteřiny skončila na 28. pozici. Jan Micka skončil na 400 metrů volný způsob s časem 3:49,97 na 29. místě.

Adam Peaty jako první plavec v Riu překonal světový rekord. Prsařskou stovku zvládl jednadvacetiletý Brit v rozplavbě za 57,55 sekundy a rok staré vlastní historické maximum zlepšil o 37 setin.

Češi zaostali za svými představami

Závadová, která skončila loni na mistrovství světa v Kazani na své silné trati s časem 4:36,73 pátá, se v Riu finálové osmičce nepřiblížila. Ve čtvrté rozplavbě skončila šestá a v té chvíli figurovala na celkově osmém místě, ale celá zbývající osmička favoritek ji následně předčila.

Za svým osobním rekordem Závadová zaostala o tři vteřiny. "To mluví za vše," řekla a přiznala, že nemá daleko k slzám. "Mám knedlík v krku. Rozjela jsem to celkem slušně, ale cítila jsem, že v té poslední stovce mi hodně chyběly síly a prostě to bolelo, jak se říká laicky," řekla zklamaně.

V tréninku se největší česká plavecká naděje na postup do finále v Riu přitom cítila dobře. "Všechno šlo, jak mělo, ale prostě v tom závodně mi cosi chybělo. Nevím, jestli tady udělala hodně i psychika, že přeci jen to je olympiáda. Nejvíce si člověk sám na sebe uplete ten bič, to byla asi moje chyba teď," řekla Závadová.

Dvaadvacetiletý Janeček, který se necelý měsíc před startem olympiády dostal do nominace díky splněnému limitu B, na finálovou osmičku neměl podle předpokladu šanci, navíc zaostal výrazně za svými představami. Při premiéře pod pěti kruhy se nedokázal přiblížit vlastnímu českému rekordu 4:18,34 minuty.

Aby se dostal mezi postupují osmičku, musel by jej o téměř pět sekund překonat. Janeček se představil v druhé rozplavbě, v které dohmátl mezi osmičkou startujících jako poslední.

Osmnáctiletá Svěcená skončila v třetí rozplavbě na čtvrté pozici, ale následně se propadala pořadím. Také zaostala za svým českým maximem 58,54, jehož zopakování by v rozplavbách stačilo až na 23. místo.

Čerstvý rekordman Adam Peaty
Čerstvý rekordman Adam Peaty | Foto: Reuters

Micka, který chce útočit na finále na své hlavní trati 1500 metrů, také nedokázal atakovat svůj národní rekord 3:48,32 minuty. Postupový čas osmého Francouze Jordana Pothaina 3:45,43 byl nad jeho síly. "Chtěl jsem osobák," řekl Micka. "Ale na druhou stranu je to o pět desetin pomalejší než na mistrovství Evropy v Londýně. Takže pro veřejnost asi velký propadák ne, pro mě osobně jo. Bohužel už třetím rokem tam osobák nepadá. Ale tohle je doplňková disciplína, ta hlavní přijde za šest dnů. A tam si věřím rozhodně víc," řekl směrem k pátečnímu startu.