Rekord překonán! Phelps má 19. medaili z olympiády

Tomáš  Kubánek ČTK Tomáš Kubánek, ČTK
31. 7. 2012 22:07
Při poslední obrátce v závodu na 200 metrů motýlek jasně vedl, nakonec jej díky mocnému finiši porazil Jihoafričan Chad Le Clos. Ve štafetě 4 x 200 metrů volným způsobem už si triumf vzít nenechal.
Michael Phelps v Londýně získal potřebné tři cenné kovy a stal se novým medailovým rekordmanem | Foto: Reuters

Londýn - Michael Phelps se stal nejlepším olympijským sportovcem všech dob. Alespoň co se počtu získaných medailí týče.

Fenomenální americký plavec přidal v úterním programu londýnské olympiády na své konto stříbro a zlato a s devatenácti cennými kovy překonal rekord sovětské gymnastky Larisy Latyninové z let 1956 až 1964. Navíc hned z patnácti Phelpsových ´placek´ se odráží zlatý lesk, dvě mají stříbrnou hodnotu a dvě jsou z bronzu.

"Byla to úžasná kariéra. Ale ještě mě pár závodů čeká," řekl Phelps, který by na svých posledních hrách měl plavat ještě ve třech závodech.

Nejprve promarněné vedení, poté jasná záležitost

Večer pro něj přitom začal docela hořce. V závodu na 200 metrů motýlek totiž ještě při poslední obrátce s náskokem vedl, nakonec jej však díky mocnému finiši porazil o pět setin sekundy Jihoafričan Chad Le Clos.

"Vždycky jsem chtěl aspoň plavat s Phelpsem ve finále a teď jsem ho v něm dokonce porazil! Byl a je to můj hrdina, dodneška ho zbožňuju. Nemohu uvěřit, že jsem nad ním opravdu zvítězil. Nikdo nemůže pochopit, co to pro mne znamená," plakal štěstím dojatý Le Clos.

To o necelou hodinu později se už mohl radovat ze svého prvního londýnského triumfu, když coby finišman americké štafety dohmátl s velkým náskokem jako první do cíle závodu na 4 x 100 metrů před výběry Francie a Číny.

"Poděkoval jsem klukům, že mi k tomu pomohli. Řekl jsem jim, že potřebuju velký náskok před posledním úsekem a oni mi ho dali. Pak už jsem to jen musel udržet. Kluci mi umožnili tenhle skvělý moment," rozplýval se rekordman.

Zázračná Číňanka má druhé zlato

Američanka Allison Schmittová vyhrála závod na 200 metrů volný způsob v novém olympijském rekordu 1:53,61. Italská obhájkyně zlata z Pekingu Federica Pellegriniová doplavala pátá, její nejlepší světový čas nakonec vítězce odolal.

Své druhé zlato v úterý získala šestnáctiletá Číňanka Jie Š'-wen na polohové dvoustovce v olympijském rekordu 2:07,57. Závod opět rozhodla drtivým kraulovým finišem a druhou Australanku Aliciu Couttsovou porazila o 58 setin sekundy.