Phelps konečně získal v Londýně první individuální zlato

2. 8. 2012 22:00
Česká plavkyně Simona Baumrtová skončila v semifinále na trati 200 metrů znak na olympijských hrách v Londýně čtrnáctá.
Michael Phelps se raduje z prvního individuálního zlata v Londýně
Michael Phelps se raduje z prvního individuálního zlata v Londýně | Foto: Reuters

Londýn - Michael Phelps získal svou šestnáctou zlatou a celkově 20. medaili z olympijských her.

V londýnském Aquatics Centre zvítězil v polohovém závodě na 200 metrů, když ve finiši porazil o 63 setin svého krajana a největšího rivala Ryana Lochteho.

Sedmadvacetiletý Phelps tak získal v Londýně své první individuální zlato. Na kontě má ještě zlato ze štafety na trati 4x200 metrů a dvě stříbra ze závodů na 200 metrů motýlek a ze štafety na 4x100 metrů.

První muž, který vyhrál třikrát

Zároveň se stal prvním mužem v historii, který vyhrál na olympijských hrách potřetí v řadě v jedné disciplíně.

Phelps tak odčinil svůj neúspěch z jediné trati, na níž v Londýně nezískal medaili - v polohovém závodě na 400 metrů.

Američan navíc poté vyhrál suverénně semifinále na trati 100 metrů motýlek, kde rovněž obhajuje titul.

Lochte, který získal na dlouhé polohovce své jediné individuální zlato z Londýna, si připsal v Londýně už pátou medaili.

Po dvou medailích získal v polohových závodech a štafetách, ve čtvrtek navíc před krátkou polohovkou přidal bronz ze závodu na 200 metrů znak.

Baumrtová skončila čtrnáctá

Právě na trati 200 metrů znak skončila čtrnáctá česká plavkyně Simona Baumrtová.

O čtyři místa tak zaostala za svým výsledkem z poloviční tratě.

V semifinále přesto zaplavala výborný čas 2:10,18, když jen o pouhých 15 setin sekundy zaostala za svým osobním rekordem, který zaplavala v dopoledních rozplavbách.

Dvacetiletá plavkyně za postupovou osmičkou zaostala nakonec o 1,42 vteřiny.

"Byla to povedená olympiáda. S těmi ranními závody jsem spokojená, trochu mě mrzí ta odpoledne," řekla ČTK po semifinále Baumrtová.

Nedokázala se prý tak soustředit na závod. "Pořád jsem se koukala, kdo je vedle mě. To je strašná chyba, asi ještě nejsem připravená závodit s největší špičkou, i když jsem se jí přiblížila," podotkla.

Prsařka Soniová zaplavala rekord

I v dalších dvou finálových disciplínách kralovali Američané.

Rebecca Soniová získala zlato na 200 metrů prsa v novém světovém rekordu 2:19,59 minuty a obhájila prvenství z Pekingu.

Vylepšila o 41 setin předešlé maximum, které posunula ve středečním semifinále na rovných 2:20,00. Druhá skončila Japonka Satomi Suzukiová a bronz získala Ruska Julia Jefimovová.

Soniová jako první plavkyně v Londýně zopakovala triumf z minulých OH.

Finále znakařské dvoustovky ovládl americký plavec Tyler Clary v čase 1:53,41 o 37 setin před Japoncem Rjosukem Iriem. Lochte dohmátl o dalších 16 setin později.

Stovku žen vyhrála Nizozemka

Pouze stometrový kraulový sprint dnes nepatřil USA. Vyhrála ho nizozemská plavkyně Ranomi Kromowidjojová v novém olympijském rekordu rovných 53 sekund.

Druhá Alexandra Herasimenjová z Běloruska na ni ztratila 38 setin.