Paušální trest pro ruské atlety? Křivda a ukvapené rozhodnutí, tvrdí Kratochvílová s Fibingerovou

Jaroslav Pešta Sport Jaroslav Pešta, Sport
22. 6. 2016 12:16
Mezinárodní olympijský výbor v úterý potvrdil verdikt IAAF, která zakázala ruským atletům startovat na olympijských hrách v Rio de Janeiru. Českým atletickým legendám Jarmile Kratochvílové, Heleně Fibingerové a Ludmile Formanové se to nelíbí.
Helena Fibingerová a Jarmila Kratochvílová na letošní Zlaté tretře
Helena Fibingerová a Jarmila Kratochvílová na letošní Zlaté tretře | Foto: Dalibor Sosna

Praha - Křivda, nespravedlnost, ukvapené rozhodnutí. Tak vnímají české atletické legendy Jarmila Kratochvílová, Helena Fibingerová a Ludmila Formanová paušální zákaz startu pro ruské atlety na nadcházející olympiádě v Riu.

Ten kvůli systematickému dopingu vydala Mezinárodní atletická federace (IAAF) a její verdikt včera potvrdil i Mezinárodní olympijský výbor (MOV). V praxi sice mezinárodní sportovní instituce start některým atletům, kteří jsou "prokazatelně čistí", povolí, je ale pravděpodobné, že plošný distanc dopadne i na některé nevinné atlety.

"S rozhodnutím MOV o zákazu startu ruských atletů na olympijských hrách zásadně nesouhlasím. Je to ukvapené rozhodnutí, na které doplatí spousta nevinných sportovců," sdělila Aktuálně.cz Kratochvílová.

"Odmítám pocit kolektivní viny a s plošným zákazem nesouhlasím," přizvukuje další rekordmanka Fibingerová. "Umím si představit, jak asi tuto křivdu cítí, jak je to bolí."

Šéf olympioniků plošný zákaz hájí

"Je to kvůli tomu, že v těchto dvou zemích je neuspokojivý antidopingový systém a my nemůžeme zaručit, že jejich sportovci nepodváděli. Máme v tomto případě velké pochybnosti o presumpci neviny," zdůvodnil verdikt MOV na včerejší tiskové konferenci šéf výboru Thomas Bach.

Rusům i podle jeho slov přitížila zpráva Světové antidopingové organizace WADA, která minulý týden prohlásila, že v Rusku se i přes výzvy k nápravě od loňského vyhlášení distancu nic nezměnilo, a proto doporučuje zákaz startu ruských atletů v mezinárodních soutěžích ponechat v platnosti.

I pokud by ale podobná tvrzení byla pravdivá, měly podle českých atletických hvězd minulosti úřady postupovat citlivěji.

"V předchozích letech se v takových případech trestali jednotlivci, a ne celý tým. Mám na mysli třeba cyklistu Armstronga," uvedla pro Aktuálně.cz mistryně světa z roku 1999 Formanová, která rovněž vůči rozhodnutí příslušných institucí zaujímá negativní stanovisko.

"Chtělo to jít jinou cestou, vždyť příprava na olympiádu trvá každému řadu let a najednou je zasažen krutým verdiktem, říká zase Kratochvílová. "Současní ruští sportovci jsou obětí systému a je mi jich upřímně líto," dodala Fibingerová.

Jako v roce 1984

Fibingerová s Kratochvílovou přitom samy dobře vědí, jaké to je, když ne vlastní vinou o olympiádu přijdete. Obě měly startovat na hrách v Los Angeles v roce 1984, ale kvůli sporům mezi východním a západním blokem nakonec jako další reprezentanti sovětského bloku na olympijské hry neodjely.

"Dodnes toto tehdejší rozhodnutí leží na mně jako deka," přiznává Fibingerová. "Naše olympijské představy tehdy zůstaly jen snem," přikyvuje čtvrtkařka Kratochvílová.

Podle ruských médií se přitom docela reálně uvažovalo o tom, že podobně jako v roce 1984 Sovětský svaz a jeho satelity blokovaly "imperialistickou" olympiádu, zakáže i tentokrát ruský olympijský výbor všem ruským sportovcům do Ria odjet. To by se ale nakonec stát nemělo. "Nikdo by asi takový precedent nechtěl," uvedl k tomu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Dostanou Rusové na olympiádu alespoň hvězdy?

Necelé dva měsíce před olympiádou každopádně začíná boj o to, aby Rusové na hry dostali alespoň některé své sportovce, kteří budou takzvaně "čistí".

"Právně je toto rozhodnutí neobhajitelné," prohlásil v úterý Alexandr Žukov, šéf ruského olympijského výboru s tím, že se kvůli zákazu startu u sportovců bez pozitivního dopingového vzorku chtějí obrátit na Centrální sportovní arbitráž (CAS) v Lausanne.

Ten by mohl osvobodit například Jelenu Isinbajevovou, elitní ruskou tyčkařku. "Je moc smutné, že například Jelena by o olympiádu mohla přijít," sdělila Aktuálně.cz Formanová. "Ta si určitě nikdy žádnými podpůrnými prostředky nepomáhala." 

I kdyby se ale Rusům podařilo alespoň některé své atletické hvězdy do Ria nakonec přeci jen dostat, bude podle českých legend pověst olympiády i tak nenávratně poškozena.

"Všechno je to před největším svátkem sportovců moc smutné a celkové, vždy příjemné atmosféře to před touto významnou událostí hodně ubližuje,“ tvrdí  Kratochvílová. "Bude to mít na tuto výjimečnou sportovní událost negativní dopad,“ souhlasí Formanová.

"Olympiáda bude ochuzena, ale některým zemím neúčast Rusů přijde vhod, budou mít blíž k medailí," přidává další významný důsledek vyloučení Ruska Fibingerová.

 

Právě se děje

před 13 minutami

U Kladna se srazil osobní vůz s autobusem, řidička je těžce zraněná

U Kamenných Žehrovic nedaleko Kladna se ve čtvrtek odpoledne srazil autobus s osobním autem. Řidička auta je těžce zraněná, z vozu ji vyprošťovali hasiči. V autobusu se lehce zranili tři lidé, jejich počet se ještě může změnit. Záchranná služba má na místě vrtulník a tři pozemní posádky, řekli mluvčí záchranných složek. Nehodu pravděpodobně zavinila řidička auta, která nedala přednost autobusu. Podle mluvčí záchranné služby Petry Effenbergerové je řidička osobního vozu v bezvědomí, do nemocnice ji přepraví vrtulník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy