Palát: Být mezi vyvolenou trojicí pro OH je pro mě obrovská pocta

ČTK ČTK
15. 10. 2021 18:01
Hokejista Ondřej Palát z Tampy Bay vnímá jako velkou poctu svoji pozici mezi třemi českými hráči, kteří už mají jistotu nominace na olympijské hry v příštím roce v Pekingu.
Ondřej Palát
Ondřej Palát | Foto: Reuters

Hvězda Tampy je ráda, že NHL umožní hráčům opět se turnaje pod pěti kruhy zúčastnit, v současnosti se ale více soustředí na účinkování Lightning na scéně nejlepší hokejové ligy světa, do níž vstoupil floridský celek jako obhájce Stanley Cupu z posledních dvou sezon.

Vedení Českého hokeje zveřejnilo jména tří vyvolených před týdnem. Vedle třicetiletého Paláta, jenž si zahrál už na OH v Soči 2014, mají jistotu další ofenzivní hvězdy David Pastrňák z Bostonu a Jakub Voráček z Columbusu. "Je to pro mě strašná pocta být tam s Pastou a Vorym, opravdu. Je to něco, o čem člověk snil jako malé dítě, aby si zahrál na olympijských hrách. Hrozně moc se těším," řekl dnes v on-line rozhovoru zprostředkovaném agenturou Sport Invest, která ho zastupuje.

Do února ještě zbývá hodně času, ale frýdecko-místecký rodák přiznal, že vnímá, jak se olympiáda blíží. "Samozřejmě myslím na sezonu v NHL, ale lhal bych, kdybych řekl, že olympiádu v hlavě vůbec nemám. Muselo by se stát něco hodně špatného, aby to nedopadlo, takže doufám, že vše proběhne podle plánů, NHL pustí hráče a popereme se o nějaký úspěch. Bude to hrozně těžký a náročný turnaj, ale my tam necháme všechno," ujistil Palát.

Ze silného týmu Lightning s řadou hvězd první velikosti zcela určitě nebude sám, kdo by se měl do Pekingu vydat. "Bavili jsme se s klukama, že kdyby všechno dobře dopadlo, tak pojede snad půlka týmu. Napočítali jsme nějakých osm až deset hráčů, nevím, zda má nějaký jiný tým v lize více takových, co přichází v úvahu," přemítal Palát.

Z českého pohledu připadají z kabiny v úvahu ještě obránci Jan Rutta a trochu překvapivě s ohledem na všechny okolnosti i Andrej Šustr, jenž po dvou letech strávených v čínském Kunlunu v KHL podepsal na konci července s vedením klubu roční dvoucestnou smlouvu, před pár dny se ocitl na seznamu volných hráčů, pak zamířil na farmu, ale už je zase zpět v prvním týmu.

"Máme radost, protože to byla docela story… Andy odešel, letos se zase s naším generálním manažerem dohodl na smlouvě, přišel na kemp a vypadal neskutečně. V očích všech se zlepšil a všechny na kempu překvapil. Hned se nám zranil Zach Bogosian a Andy ihned dostal šanci. Je to skvělé, protože nešel za penězma. Podobné peníze si mohl vydělat i v Evropě, ale chtěl hrát NHL, má můj velký respekt. Jsem i za něho strašně rád, že je tady, hrozně jsem mu fandil," ocenil Palát.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy