Češi vysílají do Ria 105 olympioniků a chtějí znovu zaujmout oblečením s motivy Emila Zátopka

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval představil národní nominaci sportovců pro nadcházející olympijské hry a také jejich nástupové kolekce.
Češi vysílají do Brazílie nejméně sportovců v historii samostatné České republiky. Je to dáno také tím, že poprvé nebude Česko reprezentovat žádný tým.
Prezident Miloš Zeman už před zahájením her avizoval, že přijme na Pražském hradě všechny sportovce. "Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se," připomněl Zeman heslo zakladatele novodobých olympijských her Pierra de Coubertina a dodal: "Výsledkem je už to, že se na olympijské hry nominovali," doplnil.
Na řadu přišlo také představení nástupové olympijské kolekce.
Češi nastoupí v barevných kloboucích, bílých kalhotách či sukních a v proužkovaném saku na stadion Maracaná při slavnostním zahájení her v Riu de Janeiro 5. srpna.
Foto: Milan Kammermayer
Sport Milan Kammermayer, Sport
12. 7. 2016 22:18
Podívejte se, jak dnes probíhalo schválení české olympijské výpravy do Ria de Janeira a představení nástupové kolekce.
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy