Je to neúspěch, ale jsem na sebe pyšný, prohlásil lezec Ondra. Medaile mu unikla

Sport Sport
5. 8. 2021 15:03
Adam Ondra v Tokiu skončil bez medaile. Při olympijské premiéře sportovního lezení ho teprve v závěrečné ze tří disciplín odsunul z medailových stupňů poslední soupeř. Český lezec tak obsadil šesté místo.
Sportovní lezec Adam Ondra ve finále na OH 2020
Sportovní lezec Adam Ondra ve finále na OH 2020 | Foto: Reuters

"Je to pro mě neúspěch. Rozhodl bouldering, ve kterém mi chyběla hrubá síla. Psychicky jsem rozhodně neselhal, udělal jsem, co jsem mohl, a proto jsem na sebe pyšný," přiznal Ondra.

Osmadvacetiletý Ondra, který v kvalifikaci obsadil páté místo, se měl na úvod vyřazovací části rychlosti, jež je jeho nejslabší disciplínou, utkat s Francouzem Bassou Mawemem. Rychlostní specialista a držitel nejrychlejšího olympijského času si ale v závěru kvalifikace natrhl biceps a do finále nenastoupil.

Ondra tak zahájil soutěž sám, časem 7,44 si vylepšil osobní rekord o dvě setiny. V semifinále srazil dalších 41 setin, ale Ginés byl téměř o půl sekundy rychlejší. Proti vítězi kvalifikace Mickaëlu Mawemovi Ondra poprvé v kariéře stlačil čas pod sedm vteřin na 6,86, ale favorizovaný Francouz byl ještě o 39 setin rychlejší. Z Čecha přesto vyzařovala po čtvrtém místě velká spokojenost.

V boulderingu, v němž se Ondra v roce 2014 stal mistrem světa a má i dvě stříbra, první boulder "topoval" až na druhý pokus, na druhém si jako jediný ze sedmičky finalistů nepřipsal ani zónu. Na třetím všichni včetně Čecha zapsali jen zónu. Na dva topy dosáhl pouze Coleman.

Ondra obsadil v boulderingu šesté místo a stejná pozice mu patřila před závěrečnou disciplínou - lezením na obtížnost - i v průběžném pořadí. Český sportovec předvedl v posledním odvětví parádní výkon, do startu posledního soupeře v něm vedl, jenže Rakušan Jakob Schubert ho pak překonal a tím odsunul z medailových pozic.

O pořadí rozhodoval součin umístění ze všech tří částí kombinace. A protože nakonec násobil Ondra předchozí dvě pozice dvojkou, a nikoliv "vítěznou" jedničkou, propadl se celkově na šesté místo…

Ze zlata se nakonec radoval Španěl Alberto Ginés, stříbro bral Nathaniel Coleman z USA a bronz Schubert.

Sportovní lezení:

Muži: 1. Ginés (Šp.) 28 (1×7×4), 2. Coleman (USA) 30 (6×1×5), 3. Schubert (Rak.) 35 (7×5×1), 4. Narasaki (Jap.) 36 (2×3×6), 5. M. Mawem (Fr.) 42 (3×2×7), 6. Ondra (ČR) 48 (4×6×2), 7. Duffy (USA) 60 (5×4×3), 8. B. Mawem - nenastoupil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy