Olympionikům pění krev: Chceme svobodu na sociálních sítích!

Luděk Mádl Luděk Mádl
1. 8. 2012 9:00
Vedle svobody projevu jde také o peníze: o možnost propagovat vlastní sponzory
Možná to nebude trvat dlouho a sportovci se s MOV chytí pod krkem, boj začíná
Možná to nebude trvat dlouho a sportovci se s MOV chytí pod krkem, boj začíná | Foto: Reuters

Londýn - V metropoli na Temži se v klidu a míru bojuje o olympijské medaile, ale v zákulisí už probublává vzpoura nespokojených sportovců.

Gianni Merlo z Gazzetta dello Sport ji přirovnává k arabskému jaru.

Tak trochu i proto, že zkostnatělé režimy především v zemích severní Afriky svrhli před nedávnem zejména mladí lidé, kteří se organizovali za pomoci sociálních sítí.

A o Twitter či Facebook jde i tady v první řadě. Jde o svobodu, ale také o peníze. Ale pojďme si ten příběh odvyprávět hezky popořádku.

Zrušte pravidlo 40, volají hvězdy

Takže: kdopak se nám tu nadechl k rebelii? Několik amerických sportovců, kteří se hlasitě vyslovili pro změnu olympijských pravidel. A jak jinak než prostřednictvím sociálních sítí.

Sanya Richardsová, která má doma olympijské zlato za běh na 400 metrů, požaduje pro sportovce maximální svobodu na sociálních sítích.

Ta je totiž omezena spoustou zákazů a nařízení z provenience MOV.

Dawn Harperová, která v Pekingu triumfovala na trati 100 metrů překážek, napsala na Twitter:

"Je pocta být olympionikem, ale požadujeme změnu pravidla 40." A v dalším tweetu si přelepila ústa páskou s nápisem "pravidlo 40".

To sportovcům zakazuje propagovat v průběhu her své osobní sponzory, a to samozřejmě i prostřednictvím sociálních sítí.

Tedy s výjimkou sponzorů, kteří spolupracují přímo s MOV či pořadatelem her, tj. například s Coca-Colou, McDonald's a podobně.

Jakékoli pokusy propagovat jejich komerční konkurenci mohou být trestány nejpřísnějším způsobem, i vyloučením z her.

Co všechno se nesmí. Skoro nic

MOV toho ale sportovcům na sociálních sítích zakazuje nebo nařizuje mnohem víc.

Psát mohou jen formou osobních deníčků, nesmí se pokoušet o novinářský styl, například komentovat jiné soutěže.

Fotografie na svých profilech vystavit smějí, zapovězeno je ale jejich další komerční užití. Videa sportovců? Na internet podle MOV nesmí.

Vrcholem absurdity je zákaz vyjadřovat se o jiných sportovcích, např. včetně gratulace k úspěchu.

Praxe ukazuje, že takhle tuhá pravidla se prostě dodržovat ani nemohou - a není v silách pořadatelů OH si je do důsledků vynutit.

Proti videu amerických plavců neměli šanci

"USA první zlato díky Ryanovi Lochtemu. Gratuluji, milujeme tě!" napsala třeba na Twitter tenistka Serena Williamsová, čímž se zmínila o jiném sportovci, což se nesmí.

Srbský tenista Novak Djokovič v podobném duchu na Twitteru odvyprávěl, jak si na kurtech s Tomášem Berdychem vyměnil odznáčky."

A zákaz videa? S tím se nepárali američtí plavci, kteří na olympiádě natočili zábavný klip a sami si v něm zahráli - tady je.

Na Youtube se stal hitem, ale už za pár hodin byl stažen, patrně z výše popsaných důvodů. Jenže tou dobou už na Youtube fungovaly spousty kopií tohoto klipu - a ty už nikdo nemaže...

Nikdo si nedokáže představit, že by americké plavce za takovéto nedodržení pravidel začal někdo stíhat.

Takový střet by totiž z bublající revolty dozajista vykřesal otevřenou válku, ve které by se MOV ocitl v konfliktu nejen se sportovci, ale patrně i s veřejným míněním zbytku světa propleteného sociálními sítěmi, s nimiž si lídři olympijského hnutí nevědí rady.

Za xenofobii a rasismus ven!

Ale pozor! Dva účastníky her už z Londýna kvůli jejich působení na sociálních sítích vyloučili! V obou případech šlo o projevy xenofobie až rasismu.

Švýcarský fotbalista Michel Morganella byl z OH vyloučen poté, co na Twitteru napsal: "Chci zničit všechny Jihokorejce, partu mentálně handicapovaných retardů."

To by se baron Coubertin divil...

Řecko zase ze své výpravy exkomunikovalo trojskokanku Voulu Papachristuovou, a to za nevybíravou kritiku afrických imigrantů.

Proti takovým sankcím nikdo neprotestuje.

Nejproblematičtější však samozřejmě zůstávají pravidla omezující komerční prezentace firem, které nespolupracují s MOV a pořadateli her.

O peníze jde totiž vždy v první řadě. A to i na olympijských hrách, ačkoli si to tak baron Pierre de Coubertin původně nepředstavoval...

Co si o tom myslíte vy? Diskutovat o tom můžeme i na facebookovém profilu Luděk Mádl - Aktuálně.cz. Chcete-li se stát jeho fanouškem, klikněte na stránce na "To se mi líbí".

 

Právě se děje

Další zprávy