Olympionik Štěrba neprošel dopingovou kontrolou

Sport ČTK Sport, ČTK
21. 6. 2012 19:26
Český kajakář měl pozitivní nález při závodech v polské Poznani. Ohroženo je i složení čtyřkajaku.
Kajakář Jan Štěrba.
Kajakář Jan Štěrba. | Foto: Vít Chalupa

Praha - Kajakář Jan Štěrba měl v květnu na olympijské kvalifikaci v Poznani pozitivní dopingový nález na zakázaný stimulant.

Štěrba přiznává pochybení, nepovolenou látku beta-methylfenylethylamin prý užil v potravinovém doplňku. "Nevymlouvá se, chce situaci co nejrychleji objasnit a vyřešit. To je samozřejmě dobré pro něj, celou českou kanoistiku, ale i pro posádku K4, která bude startovat v Londýně," uvedl reprezentační trenér Martin Doktor v tiskové zprávě.

Ohrožen olympijský čtyřkajak

Štěrbův dopingový nález označil zhruba pět týdnů před startem olympiády za vážnou komplikaci a zásah do složení čtyřkajaku.

"To, co nás potkalo, je hodně nepříjemné, ale nenaruší to naši cestu za olympijským úspěchem. Posádka čtyřkajaku se bude i bez Jana Štěrby nadále připravovat na start v Londýně. Máme široký tým velmi kvalitních závodníků, kteří musejí Honzu nahradit, než se věc vyřeší," uvedl Doktor, dvojnásobný olympijský vítěz z Atlanty.

Štěrba závodil v Poznani s Danielem Havlem na deblkajaku na trati 1000 metrů. Ve finále byli druzí o desetinu sekundy za Portugalci Fernandem Pimentou a Emanuelem Silvou, kteří vybojovali jediné postupové místo na hry v Londýně.

Jednatřicetiletý závodník pražské Dukly byl členem čtyřkajaku na loňském mistrovství světa v Szegedu, kde si posádka šestým místem zajistila účast na olympijských hrách.

Přehled českých dopingových hříšníků z poslední doby:

Červenec 2008 - Kvůli pozitivnímu testu na marihuanu byl tříměsíčním zákazem činnosti potrestán lukostřelec Milan Andreas, který tak přišel o účast na olympiádě v Pekingu.

Srpen 2008 - Cyklista Ondřej Sosenka měl na mistrovství republiky pozitivní test na zakázanou látku metamfetamin a byl potrestán dvouletým zákazem činnosti.

Duben 2009 - Brankář házenkářské reprezentace Martin Galia byl potrestán půlročním zákazem činnosti poté, co byla v jeho těle odhalena nepovolená látka octopamin.

Srpen 2009 - Tenista Ivo Minář měl pozitivní test při daviscupovém utkání s Argentinou, kvůli užití metylhexanaminu dostal zákaz činnosti na osm měsíců.

Září 2010 - Koulař Remigius Machura mladší dostal dvouletý trest zákazu startu kvůli pozitivnímu dopingovému testu na růstový hormon.

Září 2011 - Žižkovský fotbalista Petr Zapalač měl po zápase 7. kola první ligy s Teplicemi pozitivní dopingový nález. Zapalač, který do zápasu ani nezasáhl, se hájil tvrzením, že zakázanou látku užil bez svého vědomí, když si bral prášek na potlačení alergických reakcí. Za doping dostal trest 18 měsíců.

Únor 2012 - Fotbalista Viktorie Plzeň David Bystroň měl po utkání základní skupiny Ligy mistrů s Borisovem pozitivní dopingový test (podle spekulací na metamfetamin, který je známější jako pervitin) a byl potrestán dvouletým zákazem startu.

Březen 2012 - Plavec Michal Rubáček dostal za dopingový nález na metylhexanamin z mistrovství republiky v krátkém bazénu dvouletý zákaz činnosti.

Květen 2012 - Automobilový jezdec Tomáš Enge měl podruhé v kariéře pozitivní dopingový nález. Kontrolou neprošel při závodu okruhového mistrovství světa GT1 ve španělské Navaře. O jakou zakázanou látku šlo, není známo. Podle Engeho nejde o marihuanu, na kterou měl pozitivní test před deseti lety. Do uzavření případu antidopingovou komisí má pozastavenou závodní činnost.

- Kajakář Jan Štěrba měl na olympijské kvalifikaci v Poznani pozitivní dopingový nález na zakázaný stimulant. Český reprezentant, který se nominoval do posádky čtyřkajaku pro olympijské hry v Londýně, má zastavenou činnost a nezúčastní se nadcházejícího mistrovství Evropy v Záhřebu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy