Olympijský program odstartoval novou disciplínou. Slaví domácí Korejci, Rusům se bez vlajky nedařilo

8. 2. 2018 5:35
V noci na čtvrtek, den a půl před oficiálním zahájením, začal v korejském Kangnungu program XXIII. zimních olympijských her.
Anastasia Bryzgalovová. Rusové, jak známo, nesmí kvůli trestu od MOV závodit v národních barvách. | Foto: Reuters

Kangnung - XXIII. zimní olympijské hry v noci na čtvrtek odstartovaly. Jako první se divákům v Koreji představili soutěžící v curlingovém mixu, tedy turnaji smíšených párů. Tato disciplína přitom na olympijských hrách letos zažívá premiéru.

Úvodní čtyři zápasy hostila curlingová hala v přímořském Kangnungu, což je vedle Pchjončchangu jedno ze dvou měst, v nichž se hry odehrávají. První vítězství si v mladé disciplíně, která vznikla teprve v roce 2001, připsaly týmy USA, Norska, Švýcarska a domácí Koreje.

Vůbec poprvé také byli v akci "olympijští atleti z Ruska", kteří kvůli trestu od MOV nesmí závodit v národních barvách. V duelu s Američany ale Anastasia Bryzgalovová s Aleksandrem Krušelnickým podlehli sourozenecké dvojici Matta a Beccy Hamiltonových 3:9. Turnaj pokračuje druhým zápasy základních skupin dnes po obědě. České curlingové týmy se na olympiádu nekvalifikovaly, a tak se neúčastní ani soutěže smíšených dvojic.

Jako první se tedy z Čechů pod olympijskými kruhy v Pchjongčchangu představí v závodním nasazení skokani na lyžích, které čeká dnes ve 13:30 kvalifikace na středním můstku.

Do akce se sice ve čtvrtek zapojili také sjezdaři, ty ale čekal jen trénink na nedělní sjezd. Nejrychlejší v něm byl Kanaďan Manuel Osborne-Paradis. Nejlepší Čech Filip Forejtek na něj ztratil 2,78 vteřiny a obsadil v tréninku celkové 39. místo. Jan Hudec, Ondřej Berndt a Jan Zabystřan se s velkou ztrátou přes šest sekund umístili až v sedmé desítce pořadí.