Olympijské festivaly se otevírají. V Brně se bude fandit na výstavišti, v Ostravě na stadionu

Lukáš Caha Lukáš Caha
9. 2. 2018 9:40
Více než třicet sportů si budou moci vyzkoušet návštěvníci Olympijských festivalů v Brně i v Ostravě.
Olympijský festival se v Brně uskuteční poprvé. | Video: Aktuálně.cz

Brno - Čekání skončilo. Už dnes začínají olympijské hry v Pchjongčchangu a s nimi se otevírají brány Olympijských festivalů v Brně a v Ostravě. Jde se o nástupce Olympijského parku, který se před čtyřmi lety uskutečnil v Praze na Letné.

Zatímco v Ostravě bude centrem olympijského dění Ostravar Aréna a její okolí, v Brně vyrostla sportoviště na výstavišti. Organizátoři slibují bohatý program. V obou dějištích si zájemci vyzkouší více než třicet sportů.

Zastoupen je například lední hokej, krasobruslení i rychlobruslení, snowboarding, akrobatické lyžování, biatlon, ale také jízdy na bobech či saních. Mimo zimní sporty nabídnou Olympijské festivaly i některé disciplíny z letní olympiády. Veškeré sportovní vybavení bude možné zapůjčit si přímo v areálech.

"Olympijský festival, který se koná v Brně vůbec poprvé, má obrovský potenciál. Kdy jindy si můžete v centru města zajezdit na snowboardu či na běžkách? Těším se i z toho, že budeme kolektivně fandit českým olympionikům. Jistě nám za odměnu dovezou nějakou medaili," řekl brněnský primátor Petr Vokřál.  

V Olympijských parcích bude samozřejmě možné sledovat i dění přímo z Pchjongčchangu. K tomu poslouží přilehlé fanzóny. Taktéž doprovodný program v podobě exhibic, autogramiád či koncertů českých kapel je nabitý. Už v neděli přijede z Prahy do Brna speciální "Raška" vlak, který přiveze některé české sportovce včetně vnuka Jiřího Rašky Jana Mazocha.

22. únor bude věnován dvacátému výročí od zisku hokejového zlata v Naganu. Jeden den v obou dějištích Olympijských festivalů bude vyhrazen paralympijským sportům. Zakončení sedmnáctidenní sportovní akce je plánováno na neděli 25. února.

Ambasadory festivalu v Brně se stali krasobruslařka Eliška Březinová a kapitán hokejové reprezentace Martin Erat. "Tuto roli beru jako poctu. Je to přesně to, co bych chtěl dělat v budoucnu pro děti. Aby byly u sportu a co nejvíce aktivní. Když bude cokoliv potřeba, tak se budu snažit vyhovět," potvrdil Erat.

Myšlenka Olympijských parků vznikla před čtyřmi lety v hlavě předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala. "Považuji se za otce olympijských festivalů. Proto mě potěšilo, že podobnou cestou se letos už vydala Francie a Slovinsko, kde vybudovali podobné parky," uvedl Kejval.

Podívejte se, jak to vypadá v brněnském olympijském parku | Video: ČOV

"Začátky byly těžké. Nikdo nevěřil, že bude mít park takový úspěch. Získali jsme si tím velký respekt Mezinárodního olympijského výboru. Tyto akce jsou podporovány z fondu Evropské unie. Mám radost, že se realizují v dalších zemích," dodal.

Brány festivalů v Brně i v Ostravě se otevřou v pátek přesně v 9 hodin a do 11 hodin, kdy se uskuteční slavnostní zahájení, budou všechna sportoviště zdarma. Vstupné do areálu činí posléze 50 Kč.

 

Právě se děje

před 10 minutami

USA uvalily sankce na ruský Rosněfť kvůli pomoci Venezuele

Spojené státy uvalily sankce na obchodní divizi ropného gigantu Rosněfť za to, že ruská státní společnost pomáhala Venezuele obcházet sankce na export její ropy. Informovala o tom v úterý agentura AP.

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa uvalila sankce na společnost Rosněfť Trading a jejího šéfa Didiera Casamira. Vysoce postavení činitelé americké administrativy podle AP rovněž varovali, že sankce by mohly být rovněž uvaleny na každého, kdo bude obchodovat s Rosněfť Trading.

Nejmenovaní činitelé uvedli, že očekávají odstřižení Rosněfť Trading od globálního finančního sektoru prostřednictvím nového opatření.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obcím i krajům stoupl přebytek rozpočtu, Schillerová kritizovala nedostatek investic

Obce loni hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Předloni obce vykázaly přebytek 8,3 miliardy korun a kraje 82 milionů korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo s přebytkem 31,7 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo 8,8 miliardy korun.

"Finance obcí a krajů jsou ve skvělé kondici. Jejich hospodaření skončilo již osmým rokem po sobě v přebytku. (…) Celkové příjmy samospráv dlouhodobě rostou. Na tom mají největší zásluhu daňové příjmy," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Méně příznivou zprávou podle ní jsou ale údaje o investicích samospráv. "Loni sice kraje a obce proinvestovaly dohromady téměř 124 miliard korun, stále to ale bylo o 30 procent méně, než kolik si naplánovaly," dodala.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 61,5 miliardy korun na 594,1 miliardy korun a celkové výdaje o 38,6 miliardy na 562,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy