Olympijské hry v Tokiu • Den 2 • 2:00

Olympiáda živě: Český tenis je dále stoprocentní, Macháč v tuhé bitvě zdolal Sousu

Olympijské hry v Tokiu: Den 2

To nejpodstatnější z dnešního dění v Tokiu:

- Čeští basketbalisté vstoupili do olympijského turnaje vítězstvím nad Íránem v poměru 84:78.

Karolína Plíšková, Petra Kvitová i deblové páry Kateřina Siniaková, Barbora Krejčíková a Markéta Vondroušová s Plíškovou slaví postup do druhého kola.

- Stolní tenisté Lubomír Jančařík a Hana Matelová shodně prohráli své zápasy v druhém kole a s Tokiem se loučí.

Dobrý den, vítejte u třetího celodenního online přenosu z olympijských her v Tokiu. Olympiáda byla zahájena v pátek a dnes nás čeká opět nabitý program i s českou účastí. Pojďme tedy společně sledovat, co dnes ze země vycházejícího slunce přijde za zprávy. 

2:08

S úderem druhé hodiny ranní odstartoval první dnešní soutěž s českou účastí, prvního dne Skeetu žen se účastní i střelkyně Barbora Šumová. Její výkon budeme průběžně monitorovat.

2:12

Za necelou hodinu vstoupí do tolik očekávaného turnaje mužů, kam se kvalifikovalo pouze 12 týmů, čeští basketbalisté. Jejich prvním soupeřem na Hrách bude nevyzpytatelný Írán. 

"Jsem na ně zvědavý, je to náš první zápas. Musíme je brát velice vážně, ale jestli si přejeme postoupit, tak je to tým, který chceme porazit," předvídá kapitán Tomáš Satoranský.

2:19

V neděli nás až do poledne čeká množství soutěží s českou účastí.

2:28

Už zhruba hodinu zažívá svou premiéru na Hrách skateboarding. Muži dnes v kategorii street mají na programu kvalifikaci a hned poté finále, v němž se rozdají první medaile v historii. Ve stejné kategorii půjdou do akce dnes také ženy.

Skateboarding zažívá svou premiéru pod pěti kruhy.
Skateboarding zažívá svou premiéru pod pěti kruhy. | Foto: Reuters
2:36

Zajímavost:

Vysílání populární americké televize NBC ze zahajovacího ceremoniálu Olympijských her v Tokiu přilákalo 16,7 milionu diváků, což je nejmenší televizní divácká sledovanost v USA za posledních 33 let.

Pro zajímavost zahajovací ceremoniál před pěti lety na LOH 2016 v Riu sledovalo 26,5 milionu diváků, o čtyři roky dříve v Londýně pak dokonce 40,7 milionu diváků. 

Olympijské piktogramy při slavnostním zahájení her v Tokiu 2020
Olympijské piktogramy při slavnostním zahájení her v Tokiu 2020 | Foto: Reuters
2:42

V akci už jsou také šermíři a české fanoušky bude jistě zajímat výkon Jaroslava Jurky. V nabitém programu kodru mužů jej čeká první zápas zhruba za tři hodiny, a to proti domácímu Japonci Minobemu.

2:45

Střelkyně Barbora Šumová má za sebou první ze dvou kol v rámci kvalifikace Skeetu a na jeho samotném konci přišla z její strany první chyba. Naděje na postup do finále ale žije, stejně jako u její slovenské kolegyně Bartekové.

2:57

Sestava Čechů proti Íránu: Auda, Vyoral, Satoranský, Schilb, Balvín, Šiřina, Peterka, Boháčik, Sehnal, Palyza, Veselý, Jelínek.

V základní sestavě pak nastoupí tato pětice >> Satoranský, Sehnal, Bohačík, Veselý a Balvín.

Čeští basketbalisté před úvodním zápasem proti Íránu na LOH 2020.
Čeští basketbalisté před úvodním zápasem proti Íránu na LOH 2020. | Foto: Reuters
3:04

Společně se zápasem basketbalistů startuje také kvalifikace sportovních gymnastek a hned v úvodní skupině se představí i česká zástupkyně Aneta Holasová.

3:17

Maďarský šavlista Áron Szilágyi obhájil v Tokiu zlatou medaili z Londýna i Ria de Janeiro. Tři individuální tituly z olympijských her získal jako první šermíř v historii. Soutěž kordistek vyhrála Číňanka Sun I-wen a po stříbru a bronzu z Ria de Janeiro zkompletovala olympijskou medailovou sbírku.

Jednatřicetiletý Szilágyi prošel turnajem s naprostým přehledem, jen semifinálovém soupeři Sandrovi Bazadzemu z Gruzie umožnil zaznamenat alespoň deset bodů (15:13). Ostatní deklasoval, včetně finálového soupeře Luigiho Samaleho z Itálie, kterého porazil 15:7. Bronz obhájil Korejec Kim Čung-hwan, který má ve sbírce ještě týmový olympijský titul z roku 2012.

"Jedna z mých prvních myšlenek byla: 'Tomu nevěřím, to není možné, tohle není realita, to je jen sen'," popsal Szilágyi své pocity po zisku třetího zlata. "Myslím, že budu potřebovat pár týdnů, možná i měsíců, abych pochopil, co se tu stalo," dodal.

Szilágyi napodobil italskou hvězdu Valentinu Vezzaliovou, jež obdobný hattrick zaznamenala ve fleretu v letech 2000 až 2008. Pod pěti kruhy Szilágyi utrpěl jedinou porážku v roce 2008 v Pekingu, kde skončil patnáctý. Z velkých akcí má ale v individuální soutěži zlatou medaili už jen z mistrovství Evropy 2015. Na světových šampionátech získal jediný bronz z roku 2013, ale také dalších sedm týmových medailí včetně zlata z roku 2017.

Reprezentant Maďarska navázal na vítězství z LOH 2012 v Londýně a LOH 2016 v Rio de Jainero, a zkompletoval zlatý hattrick.
Reprezentant Maďarska navázal na vítězství z LOH 2012 v Londýně a LOH 2016 v Rio de Jainero, a zkompletoval zlatý hattrick. | Foto: Reuters
3:21

První čtvrtinu s Íránem vyhráli čeští basketbalisté 25:19, nejvíce bodů (6) nasázel Jan Veselý.

Ondřej Balvín v zápase Česko - Írán na OH 2020
Ondřej Balvín v zápase Česko - Írán na OH 2020 | Foto: Reuters
3:27

Krátce po třetí hodině odstartovala také kvalifikace skeetařů, v níž mají Češi Jakuba Tomečka. I jeho výkony budeme průběžně monitorovat.

Jeho kolegyně Barbora Šumová nastřílela v prvním kole kvalifikace skeetu 24 bodů z 25 možných, čistě zatím zastřílelo pouze kvarteto žen z celkového počtu 28 závodnic.

3:36

Den po skifaři Finnu Florijnovi odevzdal v Tokiu pozitivní test na koronavirus také trenér nizozemských veslařů Josy Verdonkschot. Národní olympijský výbor oznámil, že kouč se uchýlil do desetidenní karantény. Zatímco Florijn musel odstoupit po rozjížďkách z olympijských bojů, Verdonkschot je přesvědčen, že jeho absence nebude mít na výsledky nizozemských lodí vliv.

Verdonkschot je už pátým zachyceným členem nizozemské výpravy s pozitivním testem na covid-19, vedení týmu nicméně uvedlo, že Verdonkschot neletěl do Tokia stejným letadlem, ze kterého pocházejí všechny předchozí případy. Vedle Florijna měli pozitivní testy také další člen realizačního týmu veslařů, skateboardistka Candy Jacobsová a taekwondistka Reshmie Ooginková, bronzová medailistka z mistrovství světa v roce 2017.

3:36
3:42

Jakub Tomeček podobně jako Šumová v úvodním kole skeetu jednou minul, pokud se bude chtít kvalifikovat do finále, bude potřebovat ve druhém kole bezchybnou střelbu.

3:45

V poločase duelu s Íránem vedou čeští baskebalisté 46:30.

Martin Peterka v zápase Česko - Írán na OH 2020
Martin Peterka v zápase Česko - Írán na OH 2020 | Foto: Reuters
3:52

Gymnastka Aneta Holasová má za sebou v kvalifikaci dvě disciplíny ze čtyř. Přeskok přinesl 12,566 bodu, následná prostná 11,100 bodu. Na programu jsou ještě kladina a bradla.

Česká sportovní gymnastka Aneta Holasová na OH 2020
Česká sportovní gymnastka Aneta Holasová na OH 2020 | Foto: Reuters
4:03

Bedlivě dnes budeme sledovat také výkony českých tenistek. Jako první vstoupí do turnaje ve dvouhře během několika minut Karolína Plíšková a bude chtít navázat na včerejší výhry kolegyň Krejčíkové a Vondroušové.

Soupeřkou finalistky Wimbledonu bude jednatřicetiletá Alize Cornetová z Francie. S 66. hráčkou světového žebříčku má Plíšková bilanci 3:1, naposledy ji porazila na konci března 2019 na tvrdém povrchu v Miami 2:1 na sety.

4:17

Naše pozornost bude brzy směřovat také do veslařského sektoru, kde se ve čtvrtfinále skifu představí Jan Fleissner. Ten zvládl včerejší opravnou jízdu skvěle a postoupil z prvního místa.

4:20

Basketbalisté pokračují v cestě za úvodním vítězstvím, nad Íránem zvýšili náskok a vedou 67:46. 

Ondřej Balvín v zápase Česko - Írán na OH 2020
Ondřej Balvín v zápase Česko - Írán na OH 2020 | Foto: Reuters
4:26

Chase Kalisz ovládl první plaveckou finálovou disciplínu olympijských her v Tokiu a radoval se z premiérového triumfu pod pěti kruhy v kariéře. Sedmadvacetiletý Američan porazil v polohovém závodě na 400 metrů časem 4:09,42 o 86 setin krajana Jaye Litheranda. Oba shodně otevřeli na tokijské olympiádě medailový účet týmu USA. Bronz získal se ztrátou dalších 10 setin Australan Brendon Smith.

Kalish před pěti roky v Riu de Janeiro získal na stejné trati stříbro. Při tehdejším zisku premiérové olympijské medaile jej předčil jen Japonec Kosuke Hagino. Jeho dosavadními triumfy byly dvě zlaté medaile z mistrovství světa v Budapešti z roku 2017, kde triumfoval na 400 m polohový závod i na poloviční trati.

O dva roky mladší Litherand i jednadvacetiletý Smith se radovali z prvního cenného kovu pod pěti kruhy v kariéře.

První individuální plavecké zlato vylovil z tokijského bazénu Američan Chase Kalisz.
První individuální plavecké zlato vylovil z tokijského bazénu Američan Chase Kalisz. | Foto: Reuters
4:39

Aneta Holasová má odcvičeno. Na bradlech získala 11,533 bodu a svůj program zakončila na kladině ziskem 11,933. Celkově tedy bere 47,132 bodu, ze své skupiny ale porazila pouze dvě soupeřky.

Česká sportovní gymnastka Aneta Holasová na OH 2020
Česká sportovní gymnastka Aneta Holasová na OH 2020 | Foto: Reuters
4:47

Čeští basketbalisté vstoupili vítězně do olympijského turnaje, s Íránem vedli už o 20 bodů, ale nakonec z toho bylo obrovské drama a ve výsledku jen šestibodové vítězství 84:78 (25:19, 46:30, 67:46).

Tomáš Satoranský v zápase Česko - Írán na OH 2020
Tomáš Satoranský v zápase Česko - Írán na OH 2020 | Foto: Reuters
4:56

Karolínu Plíškovou dnes čeká ještě čtyřhra, a tak by ráda pošetřila síly. Nad Cornetovou vede zatím 6:1 a 4:1 ve druhé sadě.

5:06

Soutěž skateboardistů s sebou nese kromě triků i riziko pádů. Tento musel opravdu bolet. Au…

5:20

Karolína Plíšková hladce proklouzla ve dvouhře do 2. kola. Francouzku Cornetovou přehrála 6:1 a 6:3 za hodinu hry, v dalším kole vyzve vítězku souboje Carla Suarez Navarrová (Španělsko) vs. Ons Jabeur (Tunisko). 

A dnes ji ještě čeká s Markétou Vondroušovou zápas ve čtyřhře.

Karolína Plíšková v prvním kole na OH 2020
Karolína Plíšková v prvním kole na OH 2020 | Foto: Reuters
5:24

Právě teď čeká čtvrtfinále skifu Jana Fleissnera, proti sobě má pět soupeřů. Držíme palce! 

Český skifař Jan Fleissner na OH 2020
Český skifař Jan Fleissner na OH 2020 | Foto: Reuters
5:29

Český skifař Jan Fleissner skončil ve své rozjížďce na 5. místě a míří do semifinále C/D, kde se pojede o konečné 13. místo.

5:33

Na olympijskou regatu poté vyjel v semifinále dvojskif ve složení Lenka Antošová a Kristýna Fleissnerová, ani Češky se ale do finále nepodívají. Skončily stejně jako Fleissner na 5. místě a míří do finále C/D o konečné 10. místo

5:46

První obrovský šok přinesl pavouk ženské dvouhry! Světová jednička a vítězka Wimbledonu Ashleigh Bartyová končí už v prvním kole, se Španělkou Sarou Sorribes Tormo prohrála 4:6 a 3:6.

Ashleigh Bartyová v prvním kole na OH 2020
Ashleigh Bartyová v prvním kole na OH 2020 | Foto: Reuters
5:55

V olympijské premiéře nyní stanul na šermířském poli Jakub Jurka, jehož soupeřem je zkušený domácí šermíř Minobe.

6:00

Jachtař Karel Lavický v prvním závodě kategorie RS:X obsadil 20. místo, na vítězného Švýcara Matea Sanz Lanze ztratil pět minut a třináct sekund. Druhý závod už začal.

06:11

Za několik minut nás čeká čtyřhra Báry Krejčíkové a Katky Siniakové, sehrané dueo změří v prvním kole síly s tchajwanským duem Jou-ťie Sie, Ťie-jü Sü.

06:15

Útok na zlatý hattrick se konat nebude. Dvojnásobný olympijský šampion se z dvouhry odhlásil.

06:20

Obrovskou bitvu svedl v 1. kole šermu Jakub Jurka proti domácímu Kazujasi Minobemu. Ve třetí třetině stáhl čtyřbodovou ztrátu a vyrovnal na 14:14, rozhodující bod si ale připsal Japonec, a tak pro českého šermíře hry končí.

Šermíři Jakub Jurka a Kazujasu Minobe na OH 2020
Šermíři Jakub Jurka a Kazujasu Minobe na OH 2020 | Foto: Reuters
6:26

Po 2. kole kvalifikace Skeetu je Barbora Šumová na 9. místě, opět udělala jednu chybu a má celkem 48 bodů. Po 2. kole kvalifikační skupiny Skeetu mužů patří Jakubu Tomečkovi průběžné 6. místo.

6:29

V šest hodin ráno odstartovala také nabitá kvalifikace mužů ve vzduchové pušce, ve startovní listině jsou i dva Češi - David Hrčkulák a Jiří Přívratský.

6:40

Vodní slalomář Lukáš Rohan absolvoval svou první kvalifikační jízdu, nakonec udělal jednu chybu (šťouch), nicméně postup do semifinále by jej neměl minout.

Kanoista Lukáš Rohan na OH 2020
Kanoista Lukáš Rohan na OH 2020 | Foto: Reuters
6:51

Závod jachtařů je v plném proudu.

7:25

Sehrané duo Krejčíková, Siniaková zvládlo úvodní set a vyhrálo ho 6:2.

7:39

Ve finále vzduchové pušky bohužel Češi mít zastoupení nebudou, David Hrčkulák a Jiří Přívratský končí už ve kvalifikaci. Naopak do finále se podívá Slovák Patrik Jány.

7:45

Do rozbouřené vody, která má v Tokiu kolem 30 stupňů, se vydala ve své Kateřina Minařík Kudějová a zajela výbornou čistou jízdu - průběžně je na 2. místě. Semifinále je téměř jisté.

Kanoistka Kateřina Minařík Kudějová na OH 2020
Kanoistka Kateřina Minařík Kudějová na OH 2020 | Foto: Reuters
7:50

Český tenis je v Tokiu stále stoprocentní, Krejčíková se Siniakovou slaví postup ve dvou setech. Nasazené jedničky přehrály pár Hsieh Jü-čche, Hsu Čche-jü v poměru 6:2, 6:1.

Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková v prvním kole čtyřhry na OH 2020
Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková v prvním kole čtyřhry na OH 2020 | Foto: Reuters
7:53

Od tenisu k tenisu. Jako poslední z Češek vstoupí do zápasů pod pěti kruhy dvojnásobná wimbledonská šampionka Petra Kvitová. Obhájkyni bronzu z Ria 2016 čeká na úvod zápas s Italkou Paoliniovou.

Se světovou hráčkou číslo 92 se utkala v kariéře zatím pouze jednou, loni na French Open ji přehrála 2:0 na sety (6:3, 6:3).

8:20

Už dvě hodiny se jede individuální cyklistický závod žen, kterého se účastní i Češka Tereza Neumannová. Zhruba 70 kilometrů před cílem se drží v hlavním poli pelotonu.

8:25

Nepříznivá předpověď počasí přinutila organizátory olympijských her v Tokiu podruhé změnit program veslařské regaty. S ohledem na očekávaný tajfun se nebude závodit ani v úterý, již v pátek byl s předstihem zrušený i pondělní program.

Dnešní změny se dotknou i českých reprezentantů. V úterý měli o postup do finále bojovat Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek na dvojskifu lehkých vah, semifinálový program jejich disciplíny byl ale přesunut na středu. Až ve čtvrtek poté nastoupí v semifinále C/D skifař Jan Fleissner.

S ohledem na možné nerovné podmínky byly přeloženy i dva finálové závody, posádky párových čtyřek mužů i žen budou o medaile bojovat až ve středu.

8:40

Během pár chvil rozehraje svůj duel ve 2. kole dvouhry stolní tenista Lubomír Jančařík, soupeřem mu bude Kazach Gerassimenko.

8:56

Windsurfař Karel Lavický je po úvodních třech rozjížďkách olympijské regaty na 23. místě. Pětatřicetiletý českobudějovický rodák startuje pod pěti kruhy potřetí po Londýně a Riu de Janeiro a je jisté, že vylepší svou dosud nejlepší 31. pozici z roku 2016, neboť na startu v Tokiu je pouze 25 závodníků.

Lavickému se nejlépe vydařila úvodní rozjížďka, v níž byl dvacátý. V druhé rozjížďce byl jediný český zástupce jachtařského sportu na OH poslední a první den v přístavu Enošima zakončil dvaadvacátou pozicí.

Windsurfaře čeká do čtvrtka celkem dvanáct rozjížděk, deset nejlepších postoupí do sobotní medailové jízdy. Zatím je v čele Švýcar Mateo Sanz, který vyhrál úvodní dvě jízdy a nejhorší třetí, v níž byl devátý, se mu škrtá.

9:00

Střelkyně Barbora Šumová po 3. kole a prvním dnu kvalifikace skeetu obsadila 10. místo, celkově nasbírala 71 bodů ze 75 možných. Kvalifikace pokračuje opět zítra ve 2:00.

9:14

Kanoista Lukáš Rohan bez problémů postoupil do pondělního semifinále na olympijských hrách v Tokiu. V kvalifikaci zajel český vodní slalomář osmý čas.

Kanoista Lukáš Rohan na OH 2020
Kanoista Lukáš Rohan na OH 2020 | Foto: Reuters
9:56

Český reprezentant Lubomír Jančařík vedl ve druhém kole nad Kazachem Gerassimenekem 2:0 a následně také 3:2 na sety, jeho soupeř ale duel otočil a slaví postup. Pro Jančaříka turnaj končí.

Za chvíli jde do akce také jediná česká stolní tenistka Hana Matelová. Soupeřkou jí bude Paranangová z Thajska.

Stolní tenista Lubomír Jančařík na OH 2020
Stolní tenista Lubomír Jančařík na OH 2020 | Foto: Reuters
10:01

Trojnásobný mistr Evropy a vítěz Světového poháru ve skeetu Jakub Tomeček, který byl na OH v Londýně 2012 devatenáctý, zatím potvrzuje medailové ambice a během tří kol se dopustil jediného omylu v závěru první části. Od té doby neminul ani jednu ze zbývajících 55 ran a je v kontaktu s medailovými aspiranty. O průběžné vedení se dělí Francouz Eric Delaunay a Američan Vincent Hancock. Oba dosud byli bezchybní.

10:07

Jistý postup do semifinále má i kajakářka Kateřina Minařík Kudějová, která v 1. kole kvalifikace zajela čistou jízdu a s časem 107,87 byla čtvrtá. Výborně zajela i druhou jízdu a bezpečně míří z 6. místa do zítřejších bojů. 

Kanoistka Kateřina Minařík Kudějová na OH 2020
Kanoistka Kateřina Minařík Kudějová na OH 2020 | Foto: Reuters
10:19

Turnajová desítka Petra Kvitová zvládla první náročný set s Italkou Paoliniovou a zvítězila 6:4.

10:28

Na sociálních sítích už nezůstalo bez povšimnutí, že íránský trenér Mehran Shahintab po zápase s Českem podal ruku izraelskému trenérovi naší reprezentace Ronenu Ginzburgovi. Mezi oběma zeměmi - Íránem a Izraelem - panuje mnohaleté napětí.

10:33

Hana Matelová svádí podobně vyrovnanou bitvu druhého kola jako předtím její kolega Jančařík. Proti thajské soupeře srovnala na 2:2 na sety.

10:37

Stále probíhá kvalifikace žen ve sportovní gymnastice, odcvičeno mají momentálně tři skupiny z pěti a Aneta Holasová se pohybuje na začátku páté desítky průběžného pořadí.

Česká sportovní gymnastka Aneta Holasová na OH 2020
Česká sportovní gymnastka Aneta Holasová na OH 2020 | Foto: Reuters
10:55

Po Lubomíru Jančaříkovi končí ve 2. kole olympijského turnaje také jeho kolegyně Hana Matelová. Ta ve svém prvním a bohužel také posledním duelu na turnaji sehrála vyrovnaný duel s Thajkou Paranangovou, ale prohrála 2:4.

Stolní tenistka Hana Matelová na OH 2020
Stolní tenistka Hana Matelová na OH 2020 | Foto: Reuters
11:03

Stoprocentní bilanci českých tenistek na turnaji podtrhla úvodním duelem i Petra Kvitová, s Italkou Paoliniovou si poradila 6:4 a 6:3. Její soupeřkou ve 2. kole bude Alison Van Uytvancková z Belgie.

11:06

Na kurtu už máme dnes podruhé Karolínu Plíškovou, která vůbec poprvé v kariéře nastupuje v deblu po boku Markéty Vondroušové. Zatím se jim daří a v první sadě vedou nad čínskými soupeřkami 4:1.

11:15

Ohlasy kapitána a trenéra basketbalové reprezentace po dnešní výhře nad Íránem.

11:19

Karolína Plíšková a Markéta Vondroušová dotáhly první set do vítězného konce a vedou.

11:27

Silniční olympijský závod cyklistek vyhrála senzačně Rakušanka Anna Kiesenhoferová před Nizozemkou Annemiek van Vleutenovou a Italkou Elisou Longovou Borghiniovou. Jediná česká zástupkyně ve startovním poli Tereza Neumanová obsadila 33. místo.

Třicetiletá Kiesenhoferová strávila celý závod o délce 137 kilometrů v úniku a pro zlato si dojela s náskokem minuty a čtvrt. Neumanová ztratila na vítězku přes sedm minut. Obhájkyně zlata z Ria de Janeiro Nizozemka Anna van der Breggenová, která patřila k hlavním favoritkám i dnes, skončila až patnáctá.

11:46

Vítězná deblová premiéra. Karolína Plíšková a Markéta Vondroušová si hravě ve dvou setech poradily s čínskými soupeřkami a jdou do osmifinále.

12:06

Jediný mužský zástupce Česka na tenisovém turnaji Tomáš Macháč rozehrál utkání prvního kola, v němž je mu soupeřem Joao Sousa. Macháč navazuje na doposud stoprocentní bilanci českého tenisu v Tokiu, ale mírným favoritem zápasu je spíš Portugalec.

12:33

Vítězství rakouské cyklistky bylo natolik senzační, že ho ani nezaregistrovaly její nejbližší pronásledovatelky. Druhá Annemiek van Vleutenová slavila v cíli zlato. Až posléze zjistila, že je stříbrná.

13:02

V první sadě mezi Macháčem a Sousou rozhodlo až pár posledních míčků. Portugalec vyhrál v tiebreaku 7:5, v druhém dějství vede Macháč 2:1 a podává.

13:34

Výborná zpráva z areálu Ariake! Tomáš Macháč v druhé sadě vyrovnaného utkání proti Sousovi uspěl v poměru 6:4. Postupujícího tak určí až třetí set.

13:46

Simona Kubová nedokázala na znakařské stovce v Tokiu předvést to nejlepší, co dokáže.

14:14

Macháč půjde za okamžik v dlouhém zápase podávat na vítězství. Joao Sousa vypadá pořádně nervózně a snaží se dvacetiletému Čechovi brnkat na nervy. Tomáš vede v třetí sadě 5:4.

14:19

Skvěle! Český tenis je na olympijských kurtech v Tokiu nadále stoprocentní. Tomáš Macháč vyřadil Portugalce Joaa Sousu za dvě hodiny a 34 minut v poměru 6:7, 6:4, 6:4 a může se těšit na souboj s Argentincem Diegem Schwartzmanem v druhém kole.

Tomáš Macháč v prvním kole olympijského turnaje v Tokiu 2021.
Tomáš Macháč v prvním kole olympijského turnaje v Tokiu 2021. | Foto: Reuters
14:57

Jednou z posledních věcí na nedělním programu je utkání basketbalistů Francie proti USA v rámci "české" skupiny B. Po poločase prohrávají Francouzi s obhájci zlatých medailí z Pekingu 2008, Londýna 2012 i Ria 2016 o osm bodů, 37:45.

15:25

Uzbecký taekwondista Ulugbek Rašitov získal na OH v Tokiu zlatou medaili ve váze do 68 kg. Mezi ženami do 57 kg vyhrála Anastasija Zoloticová z USA. 

Výsledky - taekwondo, muži - do 68 kg: 1. Rašitov (Uzb.), 2. Sinden (Brit.), 3. Čao Šuaj (Čína) a Recber (Tur.), 5. Husič (Bos.) a I Te-un (Korea), 7. Hosejní (Írán) a Burns (N. Zél.). Ženy - do 57 kg: 1. Zoloticová (USA), 2. Mininová (Rus.), 3. Lo Chia-ling (Tchaj-wan) a Ilgunová (Tur.), 5. Alízadahová (Írán) a Yessoufová (Niger), 7. Tzeliová (Řec.) a Laaradžová (Mar.).

15:28

Vzpěračským bojům na olympijských hrách v Tokiu zatím vládne jednoznačně Čína. Její reprezentanti ovládli všechny tři dosavadní soutěže - na sobotní zlato krajanky Chou Č'-chuej dnes navázali ve váze do 61 kg Li Fa-pin a v kategorii do 67 kg Čchen Li-ťün .

Li Fa-pin přidal premiérové olympijské zlato k titulu mistra světa. Osmadvacetiletý favorit zvítězil v novém olympijském rekordu 313 kilogramů.

15:49

Pětatřicetiletý útočník André-Pierre Gignac hattrickem pomohl fotbalistům Francie k výhře 4:3 na olympijském turnaji nad Jihoafrickou republikou. Evropský celek tak napravil zaváhání z úvodního duelu s Mexikem, který prohrál 1:4. Poprvé na turnaji zvítězila také Argentina, Egypt porazila 1:0.

Fotbal:

Muži, skupina A: Francie - JAR 4:3 (0:0). Branky: 57., 78. a 86. z pen. Gignac, 90.+2 Savanier - 53. Kodisang, 72. Makgopa, 81. Mokoena. Japonsko - Mexiko 2:1 (2:0). Branky: 6. Kubo, 11. Doan - 85. Alvarado. ČK: 68. Vásquez (Mexiko).

1.Japonsko22003:16
2.Mexiko21015:33
3.Francie21015:73
4.JAR20023:50

Skupina B: Nový Zéland - Honduras 2:3 (1:1). Branky: 10. Cacace, 49. Wood - 45.+1 Palma, 78. Obregón, 87. Rivas. Rumunsko - Jižní Korea 0:4 (0:1). Branky: Branky: 84. z pen. a 90. I Kang-in, 27. vlastní Marin, 59. I Tong-Kjong. ČK: 45.+1 Gheorghe (Rumunsko).

1.Jižní Korea21014:13
2.Honduras21013:33
3.Nový Zéland21013:33
4.Rumunsko21011:43

Skupina C: Egypt - Argentina 0:1 (0:0). Branka: 52. Medina. Austrálie - Španělsko 0:1 (0:0). Branka: 81. Oyarzabal.

1.Španělsko21101:04
2.Austrálie21012:13
3.Argentina21011:23
4.Egypt20110:11

Skupina D: Brazílie - Pobřeží slonoviny 0:0. ČK: 13. Luiz - 79. Kouassi. Saúdská Arábie - Německo 2:3. Branky: 30. a 50. Al-Nadžei - 11. Amiri, 43. Ache, 75. Uduokhai. ČK: 66. Pieper (Německo).

1.Brazílie21104:24
2.Pobřeží slonoviny21102:14
3.Německo21015:63
4.Saúdská Arábie20023:50
18.30

To je od nás pro dnešek vše. Děkujeme za pozornost a těšíme se na shledanou u online-přenosu ze třetího dne olympijských her.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

V hlavním městě Burkiny Faso se střílí a v ulicích jsou vojáci. Zřejmě dochází k pokusu o převrat

V Burkině Faso zřejmě dochází k pokusu o převrat, píše zpravodajský web BBC. Z hlavní vojenské základny a v několika obytných čtvrtích v hlavním městě Ouagadougou se v pátek rozléhala těžká střelba, uvedla s odkazem na své reportéry na místě agentura Reuters. Několik ozbrojených vojáků v metropoli zaujalo pozice podél třídy vedoucí k sídlu prezidenta. Vojáci podle reportérů také zablokovali přístup k úřadům a státní televizi, která přerušila vysílání. S mluvčím armády se agentuře Reuters nepodařilo spojit. Vláda na sociálních sítích vyzvala spoluobčany ke klidu a uvedla, že probíhají jednání, napsala agentura AP.

V pátek dopoledne byl podle zpravodajů Reuters v blízkosti prezidentského paláce slyšet silný výbuch. Vojenská vozidla podle BBC zablokovala přístup k významným budovám, včetně parlamentu, rezidence premiéra a státní televize. Ta na chvíli přerušila vysílání, později jej sice obnovila, ale o událostech v hlavním městě neinformuje. Místo toho odvysílala reportáž o pěstiteli bavlny. Agentura Reuters píše, že události v Burkině Faso nesou znaky minulých převratů v západní a centrální Africe. Agentura AP píše o možné vojenské vzpouře devět měsíců po vojenském puči.

Armáda letos v lednu svrhla prezidenta Rocha Kaborého, zdůvodnila to jeho neschopností vypořádat se se skupinami islamistických radikálů. V bojích s nimi umíralo mnoho vojáků. Vůdce pučistů Paul-Henri Damiba následně složil přísahu jako nový prezident a slíbil, že bezpečnostní situaci zlepší. Zda je Damiba nyní v zemi, podle agentury AP není jasné. Ve čtvrtek měl projev na severu ve městě Djibo a minulý týden promluvil na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Damiba ve svém projevu obhajoval svůj lednový převrat jako "otázku přežití našeho národa", ačkoliv mohl podle něj být mezinárodním společenstvím považován za "odsouzeníhodný".

"Probíhají jednání o opětovném nastolení klidu," stojí ve vládním prohlášení. "Nepřítel, který útočí na naši zemi, chce pouze rozdělit obyvatele Burkiny Faso," cituje agentura AP příspěvek, který rovněž uvádí, že žádný člen současné vlády nebyl zatčen.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

Na jihovýchodě Íránu zemřelo při střetech protestujících s armádou 19 lidí, včetně plukovníka vládních revolučních gard, uvedla státní televize

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Belgická policie zadržela radikálního muslimského vůdce hledaného ve Francii

Belgická policie zadržela muslimského vůdce, kterého francouzské úřady viní z podněcování nenávisti v duchu radikálního islámu. Agentuře AFP to sdělilo belgické ministerstvo spravedlnosti. Na Maročana Hasana Ikuiusena Francie v srpnu vydala mezinárodní zatykač.

Paříž chtěla osmapadesátiletého kazatele už od konce července vyhostit ze země, muž ovšem po výnosu rozhodnutí zmizel. Předtím už byl několik měsíců na seznamu osob sledovaných úřady kvůli podezření z radikalizace.

Ikuiusen se sice narodil ve Francii, ale má marockou státní příslušnost. Ve svých promluvách k věřícím podle francouzských soudů šířil nenávist a zastával antisemitské postoje, hlásal také podřadnost žen a jejich podřízenost mužům. Jeho kanál na sociální síti YouTube sleduje 178 tisíc odběratelů. V příkazu k vyhoštění je obviněn z "proselytismu (verbování nových věřících), podněcování k nenávisti a diskriminaci a šíření vize islámu, která je v rozporu s hodnotami republiky".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bouře Ian udeřila na pobřeží Jižní Karolíny. Má sílu hurikánu prvního stupně

Rychlost větru dosahuje až 137 kilometrů za hodinu. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při srážce auta s tramvají na pražských Vinohradech se zranily dvě ženy. Řidič byl opilý a zdrogovaný

Auto skončilo na střeše na kolejích u zastávky MHD Vinohradské hřbitovy. Nehoda na více než hodinu zablokovala provoz několika linek tramvají a autobusů.

Nehoda se stala kolem 19:00. "Vážná dopravní nehoda vozidla, které skončilo na střeše na tramvajových kolejích a za jehož volantem seděl muž pod vlivem alkoholu a drog, komplikuje dopravu u Vinohradského hřbitova v Praze 10," oznámila na twitteru policie.

Mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová řekla, že v autě byly zraněny dvě ženy ve věku kolem 20 let. Jednu z nich museli z auta vyprostit hasiči. Vyprošťovaná žena utrpěla zlomeniny ruky a nohy a také pohmožděniny hlavy a hrudníku. Druhá žena byla také pohmožděná a měla úraz hlavy. V tramvaji, ve které podle hasičů jelo v danou chvíli asi 50 lidí, se nezranil nikdo.

Nehoda na více než hodinu zastavila provoz tramvají linek 16, 19 a 26 a autobusových linek 188 a 199. Tramvaje i autobusy musely jezdit podle webu pražského dopravního podniku po odklonových trasách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České volejbalistky nepostoupí do další fáze MS, Argentina skončí před nimi

České volejbalistky už nemají šanci postoupit do další fáze mistrovství světa. Argentina porazila Kolumbii 3:2 na sety a na postupovém čtvrtém místě skupiny D má díky pěti bodům nedostižný náskok před svým dnešním soupeřem a Českem. Češky, které startují na světovém šampionátu po dvanácti letech, se rozloučí s turnajem sobotním zápasem s Kolumbií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy