Olympijské hry v Tokiu • Den 7 • 1:30

Olympiáda živě: Češi slavili dvě zlaté medaile, první vítěz v atletice byl z Etiopie

Olympijské hry v Tokiu: Den 7

Aktualizovat reportáž

To nejpodstatnější z dnešního dění:

Jiří Prskavec ovládl finále a odveze si z Tokia zlatou medaili.

- Také judista Lukáš Krpálek získal zlato. Pro něj je to druhé po triumfu v Rio de Janeiru.

- V akci byli i atleti. Vít Müller těsně postoupil do semifinále, Markéta Červenková v kvalifikaci koule neuspěla.

- Golfistovi Ondřeji Lieserovi nevyšlo druhé kolo.

16:09

Americké fotbalistky se dostaly do semifinále až na penalty, když s týmem Nizozemska remizovaly po prodloužení 2:2. Dalšími postupujícími jsou hráčky Kanady, Austrálie a Švédska.

15:33

Čína dominuje světovému stolnímu tenisu už dlouhá léta. Ale až nyní se objevil její první hráč, který obhájil olympijský titul ve dvouhře. Ma Lung ve finále porazil krajana a jedničku Fan Čen-tunga 4:2.

Čínský stolní tenista Ma Luong na OH 2020
Čínský stolní tenista Ma Luong na OH 2020 | Foto: Reuters
14:09

První olympijské zlato v atletice v Tokiu získal v běhu na 10 000 metrů Etiopan Selemon Barega. Ve finiši porazil světového rekordmana Cheptegeie z Ugandy.

Selemon Barega z Etiopie v běhu na 10 000 m na OH 2020
Selemon Barega z Etiopie v běhu na 10 000 m na OH 2020 | Foto: Reuters
14:07

Plavec Jan Micka nepostoupil  z rozplavby na 1500 metrů volný způsob do osmičlenného finále. S časem 15:17,71 obsadil 23. místo

14:01

Už před finále mužské čtyřhry bylo jasné, že zlato poputuje do Chorvatska. Nejvýše nasazení Nikola Mektič a Mate Pavič zdolali krajany Marina Čiliče s Ivanem Dodigem 6:4, 3:6, 10:6.

Nikola Mektič a Mate Pavič na OH 2020
Nikola Mektič a Mate Pavič na OH 2020 | Foto: Reuters
13:26

Pro Markétu Červenkovou olympiáda skončila. Česká koulařka se už nezlepšila, výkonem 17,33 metru  obsadila v kvalifikaci až 24. místo, takže do finále nepostoupila.

Koulařka Markéta Červenková v kvalifikaci na OH 2020
Koulařka Markéta Červenková v kvalifikaci na OH 2020 | Foto: Reuters
12:58

Díky dvěma zlatým medailím se Češi pochopitelně posunuli v medailovém pořadí.

12:53

Markéta Červenková se druhým pokusem nezlepšila a vyšlápla. V závěrečném hodu by se potřebovala zlepšit, neboť je aktuálně mimo postupovou dvanáctku.

Koulařka Markéta Červenková v kvalifikaci na OH 2020
Koulařka Markéta Červenková v kvalifikaci na OH 2020 | Foto: Reuters
12:49

Rozplavbu na 50m volným způsobem má za sebou Barbora Seemanová, která byla na této sprinterské trati až sedmá, což znamená, že do semifinále nepostoupí.

12:37

Svou kvalifikaci o finále v kouli zahájila Markéta Červenková. K přímému postupu potřebuje 18,80, což se prvním hodem nepovedlo. Úvodní pokus české koulařky dopadl na metu 17 metrů a 33 centimetrů.

12:26

Zlatou medaili si právě na krk pověsil Lukáš Krpálek! Je to pro něj druhá zlatá z olympijských her a za dnešek druhá zlatá pro českou výpravu. Tu první přidal Krpálkův kamarád Jiří Prskavec ve vodním slalomu.

12:12

Překvapení na světě v tenisovém turnaji! Dosud suverénní Novak Djokovič totiž nezvládl druhou a třetí sadu semifinále s Alexanderem Zverevem, což znamená, že bude hrát jen o bronz. Němec si to po setech 3:6, 6:3 a 6:1 rozdá o zlato s Karenem Chačanovem z Ruska.

11:57

Neskutečné se stalo skutečností. Lukáš Krpálek většinu finálového zápasu s Gruzíncem Tušišvilim tahal za kratší konec, byl dvakrát napomínán, ale nakonec to takticky zvládl famózně. Chvíli před vypršením časového limitu předvedl skvělou techniku Sumigaeši, po které se dostal do držení a soupeře už nepustil. Ke zlatu z nižší váhové kategorie z Rio de Janeira tak český judista přidává zlatou medaili i z Tokia.

Lukáš Krpálek ve finále OH 2020.s Gruzíncem Guramem Tušišvilim
Lukáš Krpálek ve finále OH 2020.s Gruzíncem Guramem Tušišvilim | Foto: Reuters
11:54

Lukáš Krpálek to opět zvládl! Ihned po wazari se fantasticky dostal do držení a po deseti vteřinách získává ippon. Zlato pro českého judistu!

11:53

Výborně! Půl minuty před koncem získává Krpálek wazari.

11:53

Druhá žlutá karta pro Krpálka, který musí převzít iniciativu.

11:53

Guram Tušišvili je zatím aktivnější, ovšem jeho akce si Lukáš zatím dobře hlídá.

11:50

Opět dobrá defenzíva od Lukáše Krpálka, avšak přináší to žlutou kartu.

11:49

Tušišvili si chytl dobrý úchop, Krpálek si ovšem poradil.

11:48

A nyní už je před námi jen finále Lukáše Krpálka! Pojď si pro druhé zlato, Lukáši.

11:46

Druhým bronzovým medailistou v nejtěžší váhové kategorii mužského juda se stane Tamerlan Bašajev. Ruský judista předvedl povedenou Seoi-nagu, kterou doplnil držením na ippon. Jakiv Chammo zůstane za stupni vítězů.

11:37

Teddy Riner bude mít i z této olympiády medaili. Ke dvěma zlatům a jednomu bronzu přidává druhý, když měl od začátku zápasu proti Harasawovi jednoznačně navrch. Zápas sice došel do zlatého skóre, ale po třech napomenutích zůstává Japonec bez medaile.

11:28

Japonsko má devátou zlatou medaili z juda! Vybojovala ho v nejtěžší ženské kategorii mladá Akira Soneová, která byla aktivnější a třikrát si vynutila napomínání Idalys Ortízové. Ta tedy skončí stříbrná. Bronz putuje do Ázerbájdžánu a Francie.

Nyní už přijdou zápasy o bronz v mužské kategorii a posléze Krpálkovo finále.

11:16

Alexander Zverev dotáhl druhou sadu do úspěšného konce a jako první v Tokiu sebral hvězdnému Novaku Djokovičovi aspoň jeden set. O druhém finalistovi tenisového turnaje rozhodne třetí sada.

11:08

Známe aspoň poloviční obsazení finálového utkání v tenisu mužů. Se stoprocentní jistotou bude minimálně stříbrný Karen Chačanov z Ruska, jenž si poradil se Španělem Carreňem-Bustou. Ve druhém semifinále už získal set Novak Djokovič, avšak Alexander Zverev teď podává na srovnání na 1:1.

10:57

Světová jednička Tamerlan Bašajev ve finále nebude! Dokonalý obrat ve skóre během pár vteřin předvedl Guram Tušišvili, jenž si to tedy rozdá s Lukášem Krpálkem o zlato.

10:52

Technikou Haraj-goši se tedy Lukáši Krpálkovi podařilo získat klíčový jeden bod ve zlatém skóre, čímž rozesmutnil domácí fanoušky. Harasawa bude bojovat o bronz s Rinerem, Krpálek si na svého finálového soupeře musí počkat.

10:48

Ano! Po čtyřech minutách zlatého skóre se Krpálkovi podařilo získat wazari a bude mít medaili.

10:47

Český judista se dokázal ubránit dalšímu pokusu Harasawy. Teď byl ovšem Japonec velmi blízko k bodu.

10:46

Ústní varování pro Lukáš Krpálka, který trochu okopával Japonce Harasawu.

10:44

Několik dalších pokusů Krpálka. Zatím se ani jednomu nedaří vytvořit zásadní akci.

10:43

Pokus o učimatu Japonce neúspěšný. Následně se Krpálek krásně dostal pod Harasawu, ale nakonec nezískal bodovanou techniku. Velká škdoa.

10:42

Časový limit vypršel a utkání jde do zlatého skóre! Sledujeme velmi taktickou bitvu Lukáše Krpálka s Hisayoshim Harasawou.

10:41

Je tady poslední minuta základního času. Znovu se bojuje o lepší úchop.

10:39

Oba judisté jsou napomínáni za neaktivitu. Harasawa si záhy poté chytil dobrý úchop.

10:37

Judisté se dostali na zem, kde se snaží něco vymyslet Lukáš Krpálek.

10:35

Zbystřeme! Na tatami nastupuje Lukáš Krpálek, který bude čelit domácímu Harasawovi!

10:32

Do duelu o bronz postupuje také Jakov Chammo z Ukrajiny, kterému stačila jedna povedená akce za jeden bod.

10:27

Zpět k judu. Teddy Riner si bez větších problémů poradil se 180kilovým pořízkem Rafaelem Silvou a na ippon jde do boje o bronz.

10:15

Překvapivý vývoj má házenkářské střetnutí Švédska s Egyptem. Dosud neporažení Švédové totiž dvacet minut před koncem prohrávají o čtyři branky, když jen ztěžka hledají recept na skvělou obranu v čele s brankářem Hendawym.

10:07

První tenisovou medaili z OH dnes získal Nový Zéland. Postaral se o to mužský pár Michael Venus/Marcus Daniell poté, co 7:6 a 6:2 porazili Američany Krajicka se Sandgrenem.

10:00

A nyní už se zase rozjíždí judistický program. Jako první jsou naplánovány opravy a semifinále žen nad 78 kg, následovat budou muži.

9:50

To nejpodstatnější z dnešního dění:

Jiří Prskavec ovládl finále a odveze si z Tokia zlatou medaili.

- Také judista Lukáš Krpálek zabojuje o nejcennější kovy.

- V akci jsou i atleti. Vít Müller těsně postoupil do semifinále, Markétu Červenkovou čeká kvalifikace koule.

- Golfistovi Ondřeji Lieserovi nevyšlo druhé kolo.

9:40

Doplňme ještě další pořadí. Za vítězným Jiřím Prskavcem a druhým Jakubem Grigarem končí Hannes Aigner z Německa. Těsně za stupni vítězů končí Felix Oschmautz i Michal Smolen. 

9:36

Tak to je naprostá fantazie! Jiří Prskavec totálně deklasoval zbytek světa, když je v cíli o více než 3 vteřiny rychlejší než druhý Slovák Jakub Grigar. Český kajakář už není jen mistrem světa, ale také olympijským vítězem!

9:35

Jiří Prskavec je zlatý!

9:34

Čtyři vteřiny náskoku na druhém mezičase. To je útok na zlato!

9:34

Dobrý úvod od Prskavce. Na prvním mezičase český kajakář vede.

9:32

Velké chyby od Borisa Neveua. Francouz dokonce zapsal čtyři trestné vteřiny a bude bez medaile. Teď už jen Jiří Prskavec!

9:29

Velké problémy na devatenácté brance připravily Michala Smolena o možnou medaili. Do té doby měl náskok, ale teď je až čtvrtý! Jakub Grigar ze Slovenska má jistotu medaile.

9:25

Poslední tři kajakáři jsou připravení na startu a blízko k první slovenské medaili z vodního slalomu na letošních olympijských hrách je Jakub Grigar. Velmi povedená jízda v čase 94,85 může být klidně útokem na zlato.

9:18

Zatím nebyl ani jeden kajakář se svou jízdou úplně spokojený. Hannes Aigner je sice první, ale první část trati mu dala hodně zabrat. Ve srovnání s Prskavcovým časem ze semifinále je Němec o tři vteřiny pomalejší. A to měl český závodník dvouvteřinovou penalizaci!

9:09

Tři kajakáři už jsou v cíli a od žádného z nich to nebylo vůbec ideální. Holmer, Oschmautz i Llorente chybovali.

9:02

Nyní už se můžeme naplno věnovat finále ve vodním slalomu kajakářů. Jako první se předvedl Erik Holmer ze Švédska, pro kterého byl úspěch samotný postup do finále a teď předvedl dvě velké chyby. Nakonec dostal padesátku.

8:58

Karen Chačanov má zatím namířeno do finále tenisového turnaje mužů. Ruský tenista zvládá pomstu za vyřazení krajana Medveděva proti Carreňo-Bustovi ze Španělska. První sadu vyhrál Chačanov 6:3.

8:50

Jihoafrická golfistka Paula Retová je dalším sportovcem, který kvůli pozitivnímu testu na koronavirus přijde o start na olympijských hrách v Tokiu. V soutěži ji nahradí Indka Dikša Dagarová. Turnaj golfistek začne ve středu, zasáhne do něj i česká reprezentantka Klára Spilková.

Covid-19 poznamenal také startovní pole mužského turnaje, v kterém se nemohli představit Španěl John Rahm a Američan Bryson DeChambeau.

8:45

Další pokažená jamka pro Ondřeje Liesera, který je aktuálně v souboji golfistů na poslední pozici. Za dnešek má +5, celkově +6. 

8:42

Již za 20 minut bude zahájeno finále kajakářů, ve kterém se představí také Jiří Prskavec. Z důvodu vítězství v semifinále však český reprezentant nastoupí až zhruba kolem půl desáté.

8:38

Ani tento pokus Mexiku bod nepřinesl. Baseballisté Dominikánské republiky tak vyhráli ve svém druhém utkání na olympiádě nejtěsnějším výsledkem 1:0. K vítězství ve skupině se tak výrazně přiblížili domácí Japonci, které čeká už jen utkání s Mexikem.

8:30

Další nepovedená jamka znamená pro dnešek již +4 u Ondřeje Liesera a český golfista je aktuálně poslední.

8:17

Velmi špatný den prožívá na golfovém hřišti Ondřej Lieser. Český reprezentant má po 13 z 18 jamek zápis +3 a v celé soutěži se řadí mezi nejhorší.

8:05

To nejpodstatnější z dnešního dění:

- Judista Lukáš Krpálek se probojoval do semifinále

Jiří Prskavec ovládl semifinále a zabojuje o druhou medaili z olympijských her.

- V akci jsou také atleti. Vít Müller těsně postoupil do semifinále, Markétu Červenkovou čeká kvalifikace koule.

- Představí se také plavci, jezdci na koni či golfista Ondřej Lieser.

8:02

Ani vítěz kvalifikace Hannes Aigner si nepřišel na fantastického Jiřího Prskavce. Přestože měl český kajakář dvě trestné vteřiny, vítězí v semifinále před Borisem Neveuem. Němec Aigner je až sedmý, ale pořád je na tom lépe než stříbrný medailista z posledních olympijských her Peter Kauzer, který ve finále nebude.

7:50

Jiřímu Prskavcovi nakonec naskočila jedna penalizace, ale ani dvouvteřinový přídavek jej nedostal z prvního místa. Jistota postupu pro českého mistra světa!

7:49

Zatím je to skvělé. Na prvním mezičase je Prskavec o 71 setin sekundy rychlejší než průběžné první Neveu.

7:47

Nyní už je na řadě Jiří Prskavec, který potřebuje zajet dobrý čas, aby se dostal mezi desítku postupujících. Po své jízdě musí být minimálně sedmý, neboť za ním pojedou ještě ti kajakáři.

7:31

Stříbrný medailista z posledních olympijských her Peter Kauzer je v problémech. Slovinec nedokázal zajet dobré semifinále v soutěži kajakářů a aktuálně je až šestý. Přitom do finále postupuje jen deset závodníků a právě dalších deset teprve přijde na řadu.

7:20

Jeden z velkých favoritů na zisk medaile v disku mužů nepostoupil z kvalifikace. Stejně jako legendární Piotr Malachowski se mezi nejlepší dvanáctku neprobojoval Fedrick Dacres z Jamajky. Aktuální žebříčková dvojka letos podstoupila operaci ruky a v Tokiu skončila o dva centimetry za svým reprezentačním kolegou Chadem Wrightem, jenž byl posledním postupujícím.

7:05

Od juda pojďme na divokou vodu. Jiří Prskavec nastoupí v semifinále kajakářů. Úřadující mistr světa přijde na řadu až sedmnáctý, v kvalifikaci byl totiž čtvrtý nejlepší.

Kajakář Jiří Prskavec na OH 2020
Kajakář Jiří Prskavec na OH 2020 | Foto: Reuters
6:58

"Další těžký zápas. Věděli jsme, na co si dávat pozor. To bylo chytání za obě ruce, protože jsme moc dobře věděli, že z toho dělá krásné chvaty. To bylo nesmírně těžký celou první půlku tohle uhlídat, aby se pode mě neschoval s rukávama a nehodil mi je. Byl jsem za to sice trestaný, ale věděli jsme, že celý zápas nemůže vydržet v tomhle tempu. Pak nastoupil do chvatu uči mata, kde se mi podařilo ho otočit na wazari, následně jsem dlouho bojoval na zemi, kde se mi bohužel nepovedlo ho udržet, ale nasbíral jsem tam spoustu času," říká Lukáš Krpálek po úspěšném semifinále.

Zároveň český judista dodává: "Říkám narovinu, že tu nechám všechno, abych si odtud odvezl medaili, i když vím, že to bude nesmírně náročné. V semifinále mě čeká domácí japonec Harasawa, se kterým jsem tu před dvěma lety šel finále mistrovství světa. Podařilo se mi to vyhrát, ale byl to hodně těžký zápas, kdy jsem vyhrál až v prodloužení. Vím, že na olympiádě jsou teď Japonci hodně dobře připravení, mají už asi 8 zlatých medailí, je vidět, že příprava u nich byla stoprocentní, směřovaná přímo na tenhle turnaj. Já udělám všechno pro to, abych to Harasawovi překazil, aby vyšlo finále."

6:57

Velmi překvapivý průběh má zatím basketbalové utkání Američanek s Japonkami. Domácí hráčky se zatím fantasticky drží a v první čtvrtině nasázely soupeřkám 30 bodů. To jim zatím stačí na vedení 30:28.

6:52

Další program juda je naplánován na 10:00 našeho času, kdy budou zahájeny opravy a semifinále. Souboj Lukáše Krpálka s Hisajošim Harasawou přijde na řadu jako sedmý.

Lukáš Krpálek ve čtvrtfinále OH 2020.
Lukáš Krpálek ve čtvrtfinále OH 2020. | Foto: Reuters
6:48

Dnešními ranními zápasy se zakončily základní skupiny v ragby žen a známe složení čtvrtfinále. Nový Zéland se utká s ROV, Fidži s Austrálií, USA s Velkou Británií a Francie s Čínou. Největšími favoritkami jsou Novozélanďanky, které nepoznaly porážku již 22 utkání. Naposledy padly v roce 2019 v Dubaji, když na turnaji světové série nestačily na Francouzky.

6:41

Volejbalisté Brazílie vítězí po velké bitvě ve čtyřech setech na Spojenými státy americkými, když v dramatické koncovce ztratili úvodní sadu. Olympijští vítězové z Ria tak pokračují ve snaze o obhajobu.

TABULKA SKUPINY B

1. ROV (3 - 0)   9:2   9 bodů

2. Brazílie (3 - 1)   9:6   8 bodů

3. USA (2 - 2)   8:7   6 bodů

4. Francie (1 - 2)   6:8   4 body

5. Argentina (1 - 2)   6:8   3 body

6. Tunisko (0 - 3)   1:9   0 bodů

Brazilský volejbalista Bruno slaví triumf nad USA na OH 2020.
Brazilský volejbalista Bruno slaví triumf nad USA na OH 2020. | Foto: Reuters
6:25

To nejpodstatnější z dnešního dění:

- Lukáš Krpálek zvládl i čtvrtfinále a blíží se k zisku medaile.

- Kajakář Jiří Prskavec může po bronzu z Ria rozšířit svou medailovou sbírku.

- V akci jsou také atleti. Vít Müller těsně postoupil do semifinále, Markétu Červenkovou čeká kvalifikace koule.

- Představí se také plavci, jezdci na koni či golfista Ondřej Lieser.

6:24

Lukáš Krpálek je v semifinále olympijských her! Během boje s Bekmurodem Oltibojevem sice dostal dvě napomenutí, ovšem díky zisku jednoho bodu se český judista může chystat na semifinále s Japoncem Harasawou.

6:21

Výborně pracuje Krpálek na zemi, kde už získal wazari. Skvěle!

6:19

Začíná čtvrtfinále Lukáše Krpálka proti nepříliš známému Bekmurodu Oltibojevovi. Uzbek ovšem zatím oba své soupeře dokázal ukončit před časovým limitem.

6:16

Obrovský souboj mezi Harasawou a Chamem. Až po 2 minutách a 10 vteřinách zlatého skóre se Japonci podařila učimata, která mu zajistila postup do semifinále. Právě Harasawa tak bude v případě postupu soupeřem Lukáš Krpálka.

6:02

Třetí zlato z olympijských her nepřidala Mariana Pajónová. Kolumbijská bikrosařka nestačila na Britku Bethany Shrieverovou, která ovládla všechny tři své semifinálové jízdy a neporažená tedy zůstala i ve finále. Po vítězství Pajónové z Londýna a Ria máme novou šampiónku.

5:56

Fenomenální Teddy Riner další zlatou medaili nepřidá! Základní čas zvládal dobře, nicméně ve zlatém skóre udělal chybu, kterou Tamerlan Bašajev využil. Světová jednička už měla dvě napomínání, ale teď slaví postup do semifinále.

Judista Teddy Riner na OH 2020
Judista Teddy Riner na OH 2020 | Foto: Reuters
5:44

Hodnocení úspěšného osmifinále Lukáš Krpálka: "Jsem rád, že se mi reprezentanta týmu uprchlíků povedlo porazit. Pral jsem se s ním dvakrát, jednou jsem vyhrál, jednou prohrál. Byl to velmi těžký zápas. Zbytečně jsem se tam nabízel, dával jsem mu spoustu šancí mě hodit, to budeme muset v dalších zápasech odstranit, aby se to nestávalo"

Lukáš Krpálek bojuje o úchop v osmifinále OH proti Džavádu Mahdžúbovi.
Lukáš Krpálek bojuje o úchop v osmifinále OH proti Džavádu Mahdžúbovi. | Foto: Reuters
5:32

Henk Grol překvapivě prohrál s Bekmurodem Oltibojevem a právě Uzbek bude čtvrtfinálovým soupeřem Lukáše Krpálka!

5:30

To nejpodstatnější z dnešního dění:

- Lukáš Krpálek zvládl osmifinále a pokračuje v boji o medaili.

- Kajakář Jiří Prskavec může po bronzu z Ria rozšířit svou medailovou sbírku.

- V akci jsou také atleti. Vít Müller těsně postoupil do semifinále, Markétu Červenkovou čeká kvalifikace koule.

- Představí se také plavci, jezdci na koni či golfista Ondřej Lieser.

5:28

Skvěle! Lukáš Krpálek se dostal do držení soupeře a 37 sekund před koncem vítězí na ippon!

5:25

Wazari pro českého borce. Krpálek vede necelé dvě minuty před koncem 1:0.

5:24

Těžký úvod pro Krpálka. Boj o úchop končí žlutou kartou pro českého borce.

5:23

A Lukáš Krpálek jde na věc! Držme českému judistovi v osmifinále olympijského turnaje palce.

5:15

Pomalu se můžeme těšit na vystoupení Lukáš Krpálka. Před prvním soubojem českého judisty na olympijských hrách v Tokiu už je jen jedno utkání.

5:05

Vít Müller doběhl ve svém rozběhu na 400m překážek na nepostupovém pátém místě, nicméně vzhledem k tomu, že kromě čtyř z každého rozběhu postupují ještě další čtyři nejrychlejší, měl by se v semifinále předvést. Čas 49,59 je totiž právě čtvrtý nejrychlejší z těch, které nebyly postupové.

4:58

Pro australského basketbalistu Arona Baynese olympijský turnaj předčasně skončil kvůli uklouznutí v koupelně. Hráč Toronta Raptors má poraněná záda a musel vyhledat lékařskou pomoc v nemocnici. Pro Austrálii je zranění někdejšího hráče Detroitu, Bostonu nebo Phoenixu citelnou ztrátou. Australané zatím vyhráli oba zápasy ve skupině a v Tokiu by rádi ukončili čekání na olympijskou medaili. Jejich nejlepšími výsledky jsou čtyři čtvrtá místa.

Australan Aron Baynes předčasně opouští utkání s Itálií na OH 2020.
Australan Aron Baynes předčasně opouští utkání s Itálií na OH 2020. | Foto: Reuters
4:50

Opravdový souboj titánů nabízí volejbalové utkání Brazílie s USA. Jihoameričané měli v prvním setu 4x možnost ukončit sadu ve svůj prospěch, nicméně neuspěli a v poměru 32:30 nakonec první set získali reprezentanti USA! 

4:40

Špatně vstoupil do druhého dne golfového klání Ondřej Lieser. Po úvodních devíti jamkách má skóre +1, čímž si po včerejším totožném výsledku rozhodně nepomůže. Potřeboval by nyní zabrat v druhé polovině dnešního snažení.

Golfista Ondřej Lieser během prvního kola na LOH 2020.
Golfista Ondřej Lieser během prvního kola na LOH 2020. | Foto: Reuters
4:29

Soupeřem Lukáše Krpálka bude sedmnáctý muž posledních olympijských her Džavád Mahdžúb z týmu uprchlíků, který si na waza-ari poradil s Johannesem Freyem. Mahdžúb by pro Krpálka neměl být velkou překážkou, neboť ve světovém žebříčku je až stý. Český judista se nachází na 4. místě.

4:13

Kvalifikace na výšku mužů je u konce a ve finále se nám nakonec představí 13 závodníků, kteří si poradili s výškou 228 cm. Mezi nimi se překvapivě nenachází světové čtyřka Andrij Procenko z Ukrajiny či sedmička žebříčku Michael Mason z Kanady. Poměrně velké problémy měl ovšem také jeden z velkých favoritů Maxim Nedaskov, který se musel zachraňovat posledním pokusem na 225 centimetrech.

4:05

Čtyřnásobný medailista z OH judista Teddy Rinner vykročil za dalším úspěchem. V prvním kole váhové kategorie nad 100 kg si totiž na ippon poradil s Rakušanem Stephanem Hegyim, když předvedl povedenou uči matu.

4:01

Nový světový rekord zaplavala v závodě na 200m prsa Tatjana Schoenmakerová z Jihoafrické republiky, která o 16 setin sekundy překonala dosud platný rekord Rikke Moller Pedersenové. Dánka byla na prvním místě světových tabulek od semifinále MS v Barceloně z roku 2013.

3:47

Překvapení teď přinesl druhý rozběh žen na 800 metrů. Třetí žena světového žebříčku Halimah Nakaayiová z Ugandy totiž nezaběhla podle svých představ a postoupit už může jedině na čas. Nevlezla se totiž mezi tři nejrychlejší v rámci svého rozběhu.

3:43

Již známe výsledek Miloslava Příhody v drezuře v rámci jezdecké všestrannosti. Český jezdec s koněm Ferreolus Lat si vysloužil 33,8 trestných bodů a aktuálně je třináctý. Soutěž dosud absolvovalo osmnáct závodníků.

Miloslav Příhoda během drezury na OH 2020.
Miloslav Příhoda během drezury na OH 2020. | Foto: Reuters
3:32

Do těžké situace se v disku mužů dostal Piotr Malachowski. Držitel stříbrné medaile z poslední olympiády v Riu je totiž po absolvování kvalifikace až na 9. místě skupiny A. Osmý muž světového žebříčku je tak na pokraji vyřazení.

3:22

O složení čtvrtfinále se dnes rozhodne v pozemním hokeji mužů, kde zatím tabulkám kraluje Austrálie a Belgie. Právě dosud neporažená Austrálie by měla hrát první mužský zápas proti Španělsku, nicméně utkání prozatím znemožňuje déšť. Stejně tak jako od 2:30 plánované utkání žen Jihoafrické republiky a Německa.

3:14

Již zhruba za 20 minut vstoupí do soutěže v jezdecké všestrannosti Miloslav Příhoda. Český reprezentant nastoupí na koni Ferreolus Lat.

3:00

Rozběhla se také kvalifikace výškařů. Postup do finále leží ve výšce 230 cm, avšak do finále postoupí minimálně dvanáct závodníků. Známe už také prvního odpadlíka, kterým je Hup Wei Lee z Malajsie. Ten nezapsal ani jeden dobrý pokus.

2:39

Kvalifikační běhy žen v závodě na 100 metrů jsou minulostí a známe devět postupujících. Většina atletek z exotických zemí však předvedla velmi dobré výkony, neboť jsme zaznamenali devět osobních rekordů a tři národní rekordy. Nejrychlejší čas si připsala Natacha Ngoye Akamabiová z Konga, jež královskou disciplínu zaběhla za 11,47.

Natacha Ngoye Akamabiová z Konga vítězí ve kvalifikačním běhu na 100m žen.
Natacha Ngoye Akamabiová z Konga vítězí ve kvalifikačním běhu na 100m žen. | Foto: Reuters
2:33

Házenkářský program začal jihoamerickým derby o naději na postup. V dalších utkáních se střetne Japonsko s Bahrajnem, Francie se Španělskem, Švédsko s Egyptem, Portugalsko s Dánskem a na závěr uvidíme souboj titánů mezi Německem a Norskem.

2:25

DNEŠNÍ PROGRAM VOLEJBALU MUŽŮ

Kanada - Venezuela 1:0, 4:05 Brazílie - USA, 7:20 Japonsko - Polsko, 9:25 Argentina - Tunisko, 12:40 Itálie - Írán, 14:45 ROV - Francie

Kanadští volejbalisté se radují v utkání proti Venezuele na LOH 2020.
Kanadští volejbalisté se radují v utkání proti Venezuele na LOH 2020. | Foto: Reuters
2:20

To nejpodstatnější z dnešního dění:

- O svou druhou medaili z olympijských her se bude rvát judista Lukáš Krpálek.

- Také kajakář Jiří Prskavec může po bronzu z Ria rozšířit svou medailovou sbírku.

- Poprvé budou v akci atleti. Z české výpravy to bude Vít Müller a koulařka Markéta Červenková.

- V akci dále plavci, jezdci na koni či golfista Ondřej Lieser.

2:10

Dvacítka atletů z takzvaných dopingově nejrizikovějších zemí přijde o start na olympijských hrách v Tokiu kvůli porušení antidopingových pravidel. Den před startem atletických soutěží to ve čtvrtek oznámila Jednotka pro bezúhonnost atletiky (AIU). Sportovce nejmenovala, ale uvedla, z kterých pocházejí zemí. Nejpostiženější je Nigérie, z jejíž třiadvacetičlenné nominace nemůže na start deset atletů.

2:04

A zatímco jsme se věnovali celému dnešnímu programu, skifař Jan Fleissner už absolvoval svou závěrečnou jízdu na olympiádě. I přes silnější druhou polovinu trati to však nevyšlo lépe než na čtvrtou pozici. Celkově je tak český reprezentant 16. mužem olympijského klání. Velmi cenné zkušenosti pro třiadvacetiletého mladíka.

Český skifař Jan Fleissner na OH 2020
Český skifař Jan Fleissner na OH 2020 | Foto: Reuters
2:00

Na závěr úvodního představení dnešních českých nadějí je potřeba zmínit ještě dva plavce. Barbora Seemanová totiž poplave rozplavbu na 50m volným způsobem a Jan Micka se předvede na 1500 metrů dlouhé trati. Jejich chvíle však přijdou až ve 12:40, respektive 13:20.

1:55

Velmi atraktivní bude pro českého fanouška také semifinále a případné finále kajakářů, ve kterém se představí Jiří Prskavec. Český reprezentant je úřadujícím mistrem světa a zároveň držitelem bronzové medaile z posledních olympijských her v Riu. To z něj dělá velmi nadějné želízko v boji o další českou medaili. Semifinále se pojede v 7:00, finále o dvě hodiny později.

1:50

Poprvé se na olympijských hrách představí také atleti! Již za chvíli začnou kvalifikační běhy na 100m žen a kvalifikace výškařů. Z české výpravy půjde do akce lehce před pátou Vít Müller v rozběhu na 400m překážek, následovat jej bude až ve 12:25 Markéta Červenková, která bude házet kvalifikaci koule. Vrcholem celého atletického programu bude finále na 10 000 metrů mužů.

1:45

Z českých zástupců se jako první představí Jan Fleissner, který bude ve finále C bojovat o co nejlepší umístění ve skifařské soutěži. Poté bude z českého pohledu následovat krátká mezera, neboť dalším ve hře bude ve 3:30 Miroslav Příhoda, jenž se zapojí do jezdecké všestrannosti. Ve čtyři hodiny pak začne svou pouť druhým dnem golfového turnaje Ondřej Lieser a zároveň bude zahájen program v judu. Ve třináctém zápase se pak představí Lukáš Krpálek.

1:37

V Tokiu už se znovu jede od rána na plné obrátky a aktuálně lze sledovat tři sportovní klání. Kromě veslování už se hraje druhý den golfového souboje a také dnes začala čtyřdenní soutěž v jezdecké všestrannosti. Ve všech zmíněných sportech máme také české zastoupení.

1:30

Přeji příjemný pátek. Olympijské hry v Tokiu postupují nezadržitelným tempem a nás dnes čeká další den, který může být z českého pohledu velmi zajímavý. Ve hře totiž bude hned několik českých zástupců včetně Lukáše Krpálka či Jiřího Prskavce.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy