Kněžky předaly čínskému emisarovi olympijský oheň, aktivisté vyzývali k bojkotu her

Kněžky předaly čínskému emisarovi olympijský oheň, aktivisté vyzývali k bojkotu her
Obřad se kvůli koronavirovým opatřením musel obejít v podstatě bez diváků.
"Vrchní kněžka" zapaluje olympijskou pochodeň.
Předání olivové snítky.
Slavnostní obřad se pokusili narušit tři aktivisté, kteří se snažili upozornit na porušování lidských práv v Číně, ale zabránila jim v tom policie.
Foto: Reuters
Sport Reuters ČTK Sport, Reuters, ČTK
19. 10. 2021 13:02
Pořadatelé zimních her v Pekingu převzali v Aténách pochodeň s olympijským ohněm. Kvůli koronaviru se ceremoniál na Panathénském stadionu uskutečnil jen s minimem pozvaných hostů. Podívejte se.

Pochodeň z rukou předsedy řeckého olympijského výboru Spyrose Kapralose převzal místopředseda organizační komise Jü Caj-čching a ještě dnes zamíří oheň do Číny. Hry v Pekingu začnou 4. února, kvůli koronaviru se budou konat bez zahraničních fanoušků.

Oheň v Olympii vzplál v pondělí a poté byl převezen do Atén. Slavnostní obřad se pokusili narušit tři aktivisté, kteří se snažili upozornit na porušování lidských práv v Číně, ale zabránila jim v tom policie.

Dnešní ceremoniál proto provázela přísná bezpečnostní opatření a obešel se bez incidentů. Aktivisté však na dopolední tiskové konferenci v Aténách vyzvali k bojkotu olympiády, kterou označili za hry genocidy.

"Opět jsme svědky pokrytectví Mezinárodního olympijského výboru. Olympijskou pochodeň předali vládě, která nemá s olympijskými ideály nic společného. Asi žijí v nějaké jiné realitě," citovala agentura AP Mandie McKeownovou z organizace Mezinárodní tibetská síť.

Místopředseda MOV John Coates už dříve podobná obvinění z netečnosti k porušování lidských práv odmítl. Podle něj výbor může ovlivnit pouze záležitosti týkající se sportu a olympijského hnutí.

Zástupce sdružení bojující za práva Ujgurů Zumretaj Arkin na tiskové konferenci také připomněl čtyři roky trvající tvrdý postup čínského režimu vůči Tibeťanům, Ujgurům a dalším, především muslimským menšinám.

Čína obvinění z cíleného vyhlazování opakovaně odmítá s tím, že chce menšiny pouze začlenit do společnosti. "Kdybych vystoupil na podobné tiskové konferenci v Číně, já - jako Ujgur - bych skončil v táboře, kde by mě sexuálně zneužívali a mučili," uvedl Arkin. "Olympijské hry bude pořádat země, která aktivně provádí genocidu," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Po střelbě na Plzeňsku zemřel muž, pachatel se pak oběsil

Při střelbě v obci Radějovice na severním Plzeňsku zemřel dnes v podvečer muž, pachatel pak spáchal sebevraždu. Na místě je policie, případem se zabývají krajští kriminalisté. Kvůli tomu, aby nebylo ohroženo trestní řízení, není možné teď poskytnout k případu další informace, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Pavla Burešová.

"Dnes v podvečerních hodinách došlo k násilnému trestnému činu na severním Plzeňsku, při kterém přišla o život jedna osoba. Krátce po činu se s největší pravděpodobností připravil o život i sám pachatel," uvedla.

Podle informací ČTK se útočník po činu oběsil. Na místě je zásahová jednotka, vesnice je uzavřená.

Radějovice jsou částí Přehýšova. Je tam 27 domů a v roce 2011 tam trvale žilo 52 obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy