Olympijský chaos. Sportovci netuší, jak se dostat do Tokia, kvalifikace se ruší

Sport ČTK Sport, ČTK
18. 3. 2020 12:50
Zmatek a nejistotu působí světová pandemie koronaviru v kvalifikacích na olympijské hry do Tokia. Ruší se spousta posledních možností, jak zabojovat o hry pod pěti kruhy a sportovní federace prodlužují termíny.
Lidé v rouškách míjí v Tokiu obří hodiny, které stále odtikávají čas, který by měl zbývat do oficiálního zahájení olympijských her (snímek je z pondělí)
Lidé v rouškách míjí v Tokiu obří hodiny, které stále odtikávají čas, který by měl zbývat do oficiálního zahájení olympijských her (snímek je z pondělí) | Foto: Reuters

Mezinárodní olympijský výbor v úterý uvedl, že je naplněno 57 procent z 11 tisíc míst ve všech 33 sportovních odvětvích, která na hrách budou.

Otázkou je, jak se kvalifikace vyvinou dál a jakou šanci budou mít čeští reprezentanti. Mimo jiné jsou zrušeny dubnové evropské kvalifikace v jachtingu, stolním tenisu, šermu, judu a zápasu. Otazník visí nad evropskou dodatečnou kvalifikací v rychlostní kanoistice, která měla být 6. a 7. května v Račicích.

"Situace je velice složitá a variant je hodně. Nikdo neví, co a jak bude," řekl Nikolas Endal z České asociace stolního tenisu.

Stolní tenisté měli hrát o čtyři místa v kvalifikaci v Moskvě začátkem dubna, ale turnaj nebude. Možná se uskuteční v týdnu před závěrečnou světovou kvalifikací, která je v plánu v květnu v Dauhá. "Nebo se může využít světového žebříčku," řekl Endal. Tato varianta by měla do Tokia posunout Hanu Matelovou a Pavla Širučka.

Atleti plní limity od loňska a doplňovat se bude na základě žebříčku zveřejněného 1. července. Problém mají zejména maratonci, kterým končí kvalifikační období 31. května a nyní nemají, kde limit zaběhnout.

"Nedokážu si představit, jakým způsobem to bude fungovat, s jakým řešením světová atletika přijde. Ve chvíli, kdy lidi nemají kde závodit, tak to nebude spravedlivé. Pokud člověk půl roku trénuje a má jednu ránu, jeden maraton jako Marcela Joglová, a nebude mít možnost vystartovat a někde ten výkon podat, je to ztráta času, úsilí a tak dále," řekl šéftrenér Jan Netscher.

Jachtaři měli mít poslední šanci zabojovat o Tokio v Janově v polovině dubna. O náhradním závodu jachtařská federace zatím nerozhodla. Spekuluje se o Medembliku začátkem června nebo německém Kielu koncem června.

"Pokud by se termín olympijských her nezměnil, pak není jasné, jak by poslední kvalifikovaní jachtaři dopravili své lodě z Evropy do Japonska. Cesta kontejneru, kterým se běžně lodě do zámoří posílají, trvá přibližně dva měsíce," uvedla Eva Skořepová z Českého svazu jachtingu.

Jediným dosud kvalifikovaným českým jachtařem je windsurfař Karel Lavický, který závodí ve třídě RS:X a připravuje se již na svou třetí olympiádu. Kontejner s doprovodným člunem a dalším vybavením pro Lavického je již naložen v Newcastlu a měl by v nejbližší době odplout, aby mohl absolvovat Světový pohár na Enošimě 14. až 21. června. V Japonsku chce pak před olympiádou trénovat.

Judo má zrušeny kvalifikační turnaje do konce dubna a ME v Praze je přeloženo z prvního květnového víkendu na 19. až 21. června. Mezinárodní federace prodloužila sbírání bodů do žebříčku o měsíc do konce června.

Šermířům se měl uzavřít žebříček pro olympiádu už 4. dubna, ale poslední turnaje se nekonaly. Evropská kvalifikace v Madridu 18. a 19. dubna byla též zrušena.

Mezinárodní federace FIE zažádala MOV o posunutí termínů kvalifikací stejně jako moderní pětibojaři, z kterých se zatím kvalifikoval Martin Vlach díky bronzu z loňského mistrovství Evropy. Šermíři jsou dosud bez účastnického místa.

Nejasno je u tenistů, kteří se kvalifikují na základě žebříčků ATP a WTA, ale turnaje se ruší a přeloženo bylo Roland Garros, po kterém měla být uzávěrka. Turnaje se ruší i golfistům, ale Klára Spilková by se měla z žebříčku kvalifikovat.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
Další zprávy