Olympijské stříbro z Londýna přijde Hejnové poštou. Dopující Ruska se neodvolala

ČTK ČTK
21. 12. 2022 14:40
Ruska Natalja Anťuchová se neodvolala proti diskvalifikaci z olympijských her v Londýně v roce 2012, kde vyhrála běh na 400 metrů překážek, kvůli dopingu. Oznámila to ve středu Jednotka pro bezúhonnost atletiky. Česká rekordmanka Zuzana Hejnová tak má potvrzeno, že získá dodatečně stříbrnou medaili.
Zuzana Hejnová pózuje s bronzovou medailí po příjezdu z OH 2012 v Londýně. Teď místo ní obdrží stříbro.
Zuzana Hejnová pózuje s bronzovou medailí po příjezdu z OH 2012 v Londýně. Teď místo ní obdrží stříbro. | Foto: Jan Langer

Denisa Helceletová (tehdy Rosolová) se posune na šestou příčku. Zlato nově připadne Američance Lashindě Demusové a bronz Jamajčance Kaliese Spencerové.

Anťuchovou na konci října potrestala Jednotka pro bezúhonnost atletiky (AIU), která vymazala všechny její výsledky od července 2012 do června následujícího roku. Jednačtyřicetiletá Ruska se ve stanovené lhůtě 45 dnů proti verdiktu neodvolala, takže rozhodnutí vstoupilo v platnost.

"Mezinárodní olympijský výbor nyní může přistoupit k přerozdělení medailí a aktualizovat své výsledky," uvedla AIU podle agentury Reuters.

Anťuchová dostala už loni v dubnu dávno po konci kariéry čtyřletý trest na základě McLarenovy zprávy o systematickém dopingu v Rusku. Distanc jí uložil Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne, medaile jí ale ponechal. Tehdy se proti zákazu činnosti odvolala.

Jednotka pro bezúhonnost atletiky se ale po analýze dat získaných ze systému LIMS moskevské antidopingové laboratoře v roce 2019 rozhodla přistoupit k diskvalifikaci Anťuchové.

Mistryně Evropy z roku 2010 přišla už o druhou medaili z Londýna. Dříve musela vrátit stříbro ze čtvrtkařské štafety kvůli dopingovým prohřeškům svých kolegyň.

Hejnová je další českou atletkou, která se posunula v pořadí londýnských her. Oštěpař Vítězslav Veselý získal bronzovou medaili poté, co byl v roce 2016 kvůli dopingu diskvalifikován původně druhý Oleksandr Pjatnycja z Ukrajiny. Zpětné testování vzorků z her v Pekingu a Londýně odhalilo u Pjatnycji anabolický steroid turinabol.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy