reklama
 
 

Olympiáda v Riu oficiálně začala, český tým přivedl judista Krpálek

6. 8. 2016 4:27
Slavnostní ceremoniál plný barev na stadionu Marcaná oficiálně zahájil olympiádu v Riu de Janeiro. Mezi 207 výpravami nechyběl ani český tým vedený Lukášem Krpálkem. Olympijský oheň zapálil domácí maratonec Vanderlei Cordeiro de Lima.

Rio de Janeiro - Hry XXXI. olympiády v Rio de Janeiru byly v pátek slavnostně zahájeny. Podle olympijského protokolu je oficiálně odstartoval brazilský zastupující prezident Michel Temer, kterého ale velká část publika vypískala. Země totiž prochází hlubokou ekonomickou a politickou krizí.

Olympijský oheň zapálil brazilský maratonec Vanderlei Cordeiro de Lima. Ten běžel sedm kilometrů před cílem maratonu na olympiádě v roce 2004 v čele, když se na něj vrhl bývalý irský kněz a srazil ho na zem. Brazilský vytrvalec byl sice otřesen, ale dokázal se vrátit do závodu a skončil třetí. Brazilská výprava následně neuspěla s protestem.

Držitel Medaile Pierra de Coubertina za fair play byl dnes posledním členem štafety, do níž se zapojilo na 12 000 běžců. S pochodní uběhli celkem 20 000 kilometrů. Na své pouti do Ria olympijská pochodeň vyvolala také nepokoje a výtržnosti. Ty vznikly ve čtvrtek během demonstrace ve městě Duque de Caxias, které leží nedaleko Ria.

Stalo se tak poté, co všechny zúčastněné týmy nakráčely na plochu stadionu Maracaná. Českou výpravu, z níž se na Maracná představilo asi 40 sportovců, vedl judista Lukáš Krpálek. Češi šli na řadu až v závěru nástupu. Portugalská abeceda je zařadila na 186. místo z 207 výprav.

Pár minut před začátkem ceremoniálu obíhala ochozy stadionu Maracaná mexická vlna a diváci tleskali a skandovali "Brazil, Brazil!".

Zahájení by podle odhadů mohly sledovat až tři miliardy diváků po celém světě. Režií byl pověřen Fernando Meirelles, jehož drsný film Město bohů, odehrávající se v chudinské čtvrti Ria, si v roce 2004 vysloužil čtyři oscarové nominace.

Historické vzpomínky začaly u původních obyvatel v amazonském pralese a následný příjezd portugalských objevitelů. Připomenuty byly také osudy otroků z Afriky a japonských přistěhovalců na začátku 20. století. Na ploše se objevil dvojplošník 14-bis, s nímž Brazilec Albert Santos-Dumont v roce 1906 v Paříži uskutečnil první motorový let.

Za doprovodu písně "Dívka z Ipanemy" se napříč stadionem jako po přehlídkovém mole prošla brazilská topmodelka Gisele Bündchenová. Mělo to být její loučení s kariérou v modelingu. Pak se začalo tančit a zpívat nejen na ploše, ale také v hledišti. Diváci se zvedli ze sedadel a křepčili.

Největší sportovní akce se na jihoamerickém kontinentu koná poprvé v historii. Rio de Janeiro získalo hry na pátý pokus a zúčastní se jich 10 500 sportovců v 28 sportech, 306 disciplínách, z toho 161 pro muže, 136 ženských a devět smíšených.

Česká republika má nejmenší olympijskou výpravu za posledních 60 let, jistotu olympijského startu má 106 sportovců. Přibýt k nim může Martina Sáblíková, která v Brazílii čeká na rozhodnutí arbitráže, které ji může na poslední chvíli dostat do startovní listiny cyklistické časovky.

autoři: Sport, ČTK | 6. 8. 2016 4:27

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama