Čínský hokej odvrací ostudu, ale naštval Rusy: Čím dřív z KHL odejde, tím lépe

jzp jzp
17. 9. 2021 11:31
Čína se chce vyhnout hokejové ostudě na domácí olympiádě a nakonec zřejmě využije služby naturalizovaných Severoameričanů z Kunlunu. Dlouhý přípravný kemp čínského klubu však netěší ruskou kontinentální ligu.
Hokejisty Kunlunu čeká před olympiádou dlouhý přípravný kemp.
Hokejisty Kunlunu čeká před olympiádou dlouhý přípravný kemp. | Foto: Lukáš Caha

"Odjíždíme, mějte se!"

Přestože KHL se kvůli Zimním olympijským hrám v Pekingu 2022 pozastaví až 23. ledna, velká část Rudé hvězdy Kunlun zmizí už 25. prosince, tedy asi o měsíc dřív. 

"Víme, že odjedou dřív, aby se mohli připravovat," potvrdil šéf ruské soutěže Alexej Morozov. "Momentálně je těžké říct, kdo všechno do reprezentace zamíří, ale jsme v kontaktu s vedením Kunlunu, víme o tomto problému."

Je pravděpodobné, že Čína si vytáhne většinu hokejistů. Rudá hvězda tedy na deset zápasů de facto přijde o tým a bude muset provizorně sestavit nový. "Myslím, že najdou dobré hráče, asi v Severní Americe," dodal Morozov. Někteří komentátoři se však obávají, že Kunlun nikoho pořádného nesežene a udělá sobě i lize ostudu.

Pro Čínu je však důležitější, aby neměla ostudu na únorové olympiádě. Ještě nedávno kolovaly zprávy o hrozící katastrofě. Čínský hokejový svaz totiž kvůli sporům s Kunlunem neměl ani částečně konkurenceschopnou reprezentaci. Hrát v takovém stavu proti Connoru McDavidovi a dalším hvězdám NHL? Nemyslitelné.

"Trenér, který má přímou zkušenost s čínským výběrem, mi řekl, že skóre tohoto týmu proti Kanadě nebo Spojeným státům by mohlo být kolem 0:100. Dokonce prohlásil, že kdyby Kanaďané měli jen dva hráče a žádného brankáře, pořád by v pohodě vyhráli," odhalil novinář Mark Dreyer z webu China Sports Insider.

Čína od roku 2015, kdy získala pořadatelství zimní olympiády, neudělala v hokeji velký pokrok.

Na Asijských hrách 2017 prohrála s Japonskem 0:14 a vzhledem k dalším výpraskům měla celkové skóre 0:32. O dva roky později nezazářila ani na mistrovství světa čtvrté kategorie. Obsadila předposlední místo, když porazila akorát Belgii. Jinak podlehla Austrálii, Srbsku, Chorvatsku a Španělsku.

Povolání Severoameričanů, s nimiž na hrách v Pchjongčchangu vyrukovala Jižní Korea, však dlouho nepřicházelo. Brandon Yip, Kanaďan s čínskými kořeny, který před lety přišel do Kunlunu, čekal, že ho čínští funkcionáři poprosí, aby reprezentoval. Do letošního června ale žádnou zprávu nedostal. Stejně tak další hokejisté Rudé hvězdy.

Nyní ale, zdá se, jejich čas přichází.

Kunlun má v kádru sedm rodilých Číňanů, někteří z nich neúspěšně nastupovali ve druhé české lize. Úspěch mužstva ale stojí na Severoameričanech, přičemž mnoho z nich má čínské kořeny. Patří mezi ně i Kanaďan Ethan Werek, který strávil jednu sezonu v extraligovém Třinci.

Čína nemusí být příliš konkurenceschopná ani s naturalizovanými Severoameričany, zvlášť pokud jich nebude dost, ale v každém případě si polepší. Cíl je jasný - sehrát v olympijské skupině s Kanadou, USA a Německem důstojnou roli.

Dlouhá příprava navzdory programu kontinentální ligy však v Rusku vyvolala ostré reakce. "Kunlun za šest let své existence lize ničím nepřispěl," napsal Michail Zislis z deníku Sport-Express. "Čím dřív v KHL skončí, tím lépe."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy