Olympiáda bude po 17 letech bez Synka. Do Tokia ho nepustí zdraví

ČTK ČTK
14. 6. 2021 13:18
Skifař Ondřej Synek nebude startovat na olympijských hrách v Tokiu. Pětinásobný mistr světa zrušil účast na vrcholné akci ze zdravotních důvodů. Osmatřicetiletý český reprezentant nepřidá pátý olympijský start a nerozšíří bilanci tří medailí.
Ondřej Synek
Ondřej Synek | Foto: Sport Invest, Ondřej Kroutil

"Bylo to nejtěžší rozhodnutí v mojí sportovní kariéře," uvedl Synek v tiskové zprávě. "Můj stav teď není odpovídající tomu, abych závodil na vrcholové soutěži. Veslování je hlavně o fyzické kondici a já teď nejsem ve stavu, kdy bych mohl odjet závod, abych dobře reprezentoval Českou republiku," řekl.

Synek získal v Pekingu 2008 i Londýně 2012 stříbrné medaile, před pěti lety v Riu de Janeiro byl třetí. Od začátku letošní sezony se ale výsledkově trápí. Před dvěma týdny oznámil, že u něj lékaři diagnostikovali takzvaný syndrom nejasného snížení výkonu. Tehdy ale ještě chtěl v Tokiu startovat.

"Obrečel jsem to, ale je to asi nejlepší rozhodnutí, které teď můžu udělat. Vždycky jsem jezdil na závody, abych odvedl maximální výkon. To teď není vůbec možné. Bude lepší uvolnit místo někomu jinému," řekl Synek.

Rodák z Brandýsa nad Labem ve druhé polovině května a na začátku června na základě doporučení lékařů odpočíval a poté odjel na soustředění do Livigna, kde začal postupně trénovat. "Čekal jsem, že by mě (soustředění) mohlo ještě nakopnout. Dal jsem si před ním pauzu od veslování a tréninku, ale bohužel se tak nestalo. Možná se to i zhoršilo. Můj zdravotní stav teď není v pořádku," přiznal veslař pražské Dukly.

Synek se stejně jako další sportovci chystal na olympiádu v Tokiu již v minulém roce, hry ale byly kvůli pandemii koronaviru o rok odloženy. Historicky nejlepší český veslař se chtěl do Japonska dodatečně kvalifikovat i na dvojskifu s Jakubem Podrazilem, po nevydařeném letošním mistrovství Evropy se ale vrátil na skif. Ani tam se mu ale nedařilo podle představ.

"Za poslední dva roky bylo těch komplikací hodně, bohužel to dopadlo takhle, takže další olympiádu nepřidám. V Tokiu to bude beze mě. Beru to tak, že jsem byl na předchozích čtyřech, získal jsem tři medaile, spoustu nezapomenutelných zážitků a poznal hodně kamarádů," řekl.

Zda nyní Synek ukončí kariéru, není jasné. "Je to hodně čerstvé, musím všechno zpracovat a dát se do pořádku zdravotně, to je pro mě nejdůležitější. Až se tak stane, tak si v klidu a bez emocí vyhodnotím, co bude dál s mojí sportovní kariérou," dodal.

Místo Synka se na olympijských hrách představí třiadvacetiletý Jan Fleissner, který v této sezoně startoval na párové čtyřce a byl oficiálním českým náhradníkem. "Osobně bych byl radši, kdybychom mohli uspořádat rozstřel o Ondrovo místo, ale to z časových důvodů nejde. Jméno náhradníka musíme nahlásit do úterý a jen Honza má splněné všechny potřebné formality," řekl reprezentační trenér Jakub Makovička ČTK.

Na olympiádě se dále z českých veslařů představí tři dvojskify. Lenka Antošová s Kristýnou Fleissnerovou, Jan Cincibuch s Jakubem Podrazilem a Miroslav Vraštil s Jiřím Šimánkem, kteří závodí v kategorii lehkých vah.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy