Olympiáda bude po 17 letech bez Synka. Do Tokia ho nepustí zdraví

ČTK ČTK
14. 6. 2021 13:18
Skifař Ondřej Synek nebude startovat na olympijských hrách v Tokiu. Pětinásobný mistr světa zrušil účast na vrcholné akci ze zdravotních důvodů. Osmatřicetiletý český reprezentant nepřidá pátý olympijský start a nerozšíří bilanci tří medailí.
Ondřej Synek
Ondřej Synek | Foto: Sport Invest, Ondřej Kroutil

"Bylo to nejtěžší rozhodnutí v mojí sportovní kariéře," uvedl Synek v tiskové zprávě. "Můj stav teď není odpovídající tomu, abych závodil na vrcholové soutěži. Veslování je hlavně o fyzické kondici a já teď nejsem ve stavu, kdy bych mohl odjet závod, abych dobře reprezentoval Českou republiku," řekl.

Synek získal v Pekingu 2008 i Londýně 2012 stříbrné medaile, před pěti lety v Riu de Janeiro byl třetí. Od začátku letošní sezony se ale výsledkově trápí. Před dvěma týdny oznámil, že u něj lékaři diagnostikovali takzvaný syndrom nejasného snížení výkonu. Tehdy ale ještě chtěl v Tokiu startovat.

"Obrečel jsem to, ale je to asi nejlepší rozhodnutí, které teď můžu udělat. Vždycky jsem jezdil na závody, abych odvedl maximální výkon. To teď není vůbec možné. Bude lepší uvolnit místo někomu jinému," řekl Synek.

Rodák z Brandýsa nad Labem ve druhé polovině května a na začátku června na základě doporučení lékařů odpočíval a poté odjel na soustředění do Livigna, kde začal postupně trénovat. "Čekal jsem, že by mě (soustředění) mohlo ještě nakopnout. Dal jsem si před ním pauzu od veslování a tréninku, ale bohužel se tak nestalo. Možná se to i zhoršilo. Můj zdravotní stav teď není v pořádku," přiznal veslař pražské Dukly.

Synek se stejně jako další sportovci chystal na olympiádu v Tokiu již v minulém roce, hry ale byly kvůli pandemii koronaviru o rok odloženy. Historicky nejlepší český veslař se chtěl do Japonska dodatečně kvalifikovat i na dvojskifu s Jakubem Podrazilem, po nevydařeném letošním mistrovství Evropy se ale vrátil na skif. Ani tam se mu ale nedařilo podle představ.

"Za poslední dva roky bylo těch komplikací hodně, bohužel to dopadlo takhle, takže další olympiádu nepřidám. V Tokiu to bude beze mě. Beru to tak, že jsem byl na předchozích čtyřech, získal jsem tři medaile, spoustu nezapomenutelných zážitků a poznal hodně kamarádů," řekl.

Zda nyní Synek ukončí kariéru, není jasné. "Je to hodně čerstvé, musím všechno zpracovat a dát se do pořádku zdravotně, to je pro mě nejdůležitější. Až se tak stane, tak si v klidu a bez emocí vyhodnotím, co bude dál s mojí sportovní kariérou," dodal.

Místo Synka se na olympijských hrách představí třiadvacetiletý Jan Fleissner, který v této sezoně startoval na párové čtyřce a byl oficiálním českým náhradníkem. "Osobně bych byl radši, kdybychom mohli uspořádat rozstřel o Ondrovo místo, ale to z časových důvodů nejde. Jméno náhradníka musíme nahlásit do úterý a jen Honza má splněné všechny potřebné formality," řekl reprezentační trenér Jakub Makovička ČTK.

Na olympiádě se dále z českých veslařů představí tři dvojskify. Lenka Antošová s Kristýnou Fleissnerovou, Jan Cincibuch s Jakubem Podrazilem a Miroslav Vraštil s Jiřím Šimánkem, kteří závodí v kategorii lehkých vah.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Kontroly na hranicích se Slovenskem budou pokračovat do 28. října, počet migrantů klesá

Česko prodlouží kontroly na státní hranici se Slovenskem o dalších 20 dní, schválila vláda. Původně platily do 8. října, nově tomu tak bude do 28. října včetně, oznámil vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Doposud podle Rakušana opatření přineslo jasné výsledky, trend ukazuje, že příliv migrantů klesá, uvedl. Zmínil hlavně počty zadržených převaděčů. Dodal, že od neděle nastoupí k ostraze hranic se Slovenskem i 80 vojáků. Mají posílit policisty a celníky.

Během doby, po kterou budou zavedeny kontroly, počítá Rakušan s cestou na západní Balkán, kudy utečenci nejčastěji do střední Evropy míří, jednáním se Slovenskem o aktualizaci dohody o policejní spolupráci i s vyvíjením tlaku na Turecko.

Podle dosavadních údajů policisté od počátku kontrol prověřili přes 145 tisíc lidí, odhalili zhruba 1450 migrantů a zajistili 39 převaděčů. Na Slovensko vrátili zhruba 450 migrantů a podmínky pro vstup do Česka podle nich nesplnilo přes 500 lidí.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 14 minutami

Česko uzavřelo dohodu o ekonomické spolupráci s Katarem, vznikne i ambasáda v Česku

Prezident Miloš Zeman a katarský emír Tamim bin Hamad Sání ve středu v Praze byli u podpisu dohod o ekonomické spolupráci, po notifikaci Evropskou komisí též země schválí dohodu o ochraně investic. Dotkli se také otázky katarského velvyslanectví v Česku, podle emíra bude otevřeno v krátké době, pravděpodobně v nadcházejících měsících.

Mezivládní dohodu o hospodářské, obchodní a technické spolupráci podepsali podle informací Hradu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) s katarským protějškem. Ministr financí a vicepremiér Zbyněk Stanjura (ODS) podepsal s katarským ministrem průmyslu také prohlášení o vzájemné podpoře směřující k uzavření dvoustranné investiční dohody.

Už dříve byla podle Zemana uzavřena dohoda o zabránění dvojího zdanění. "Vedle přímé linky mezi Prahou a Dauhá je perspektiva v nejbližší době zřídit velvyslanectví Kataru v České republice, naše velvyslanectví v Dauhá již funguje," uvedl Zeman. Ocenil přátelskou diskusi a věří, že státníci položili základ budoucí strategické, tedy dlouhodobé spolupráce.

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář po tiskové konferenci novinářům řekl, že Zeman s katarským emírem hovořili také o možnostech přepravy zemního plynu a o časovém rámci. "Emír říkal, že jsou naprosto otevření, že ještě ve středu v rámci gesčních ministerstev dá pokyn, aby se snažili uzavřít dohodu v co nejkratším termínu," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy