Bez "imperialistů", zato s legendárním Míšou. Před 40 lety skončily hry v Moskvě

Zahajovací ceremoniál v Moskvě
Před 40 lety se sportovní svět rozdělil vedví. 60 západních zemí se rozhodlo vyhlásit bojkot olympijským hrám v Moskvě, kvůli prosincové invazi Sovětského svazu do Afghánistánu.
"Informoval jsem olympijský výbor, že kvůli sovětské invazi do Afghánistánu já ani americký lid nepodpoříme vyslání našeho týmu do Moskvy. A přidají se i naši spojenci, zejména ty země, které věří ve svobodu," nechal se slyšet tehdejší prezident USA Jimmy Carter.
Sovětský vůdce Leonid Iljič Brežněv, už hodně nemocný a na pokraji sil, tak mohl na stadionu v Moskvě přivítat jen sportovce z 81 zemí. Některé západní země daly sportovcům na vybranou, aby jeli sportovat pod neutrální vlajkou.
Vedle Američanů tak na hrách chyběla třeba Kanada, Japonsko, Spolková republika Německo nebo i Čína.
Foto: ČTK
Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
3. 8. 2020 19:45
Před 40 lety v Moskvě skončily letní olympijské hry, které se zapsaly do historie jako jedny z nejkontroverznějších. Sovětský svaz rok před jejich začátkem vtrhl s vojsky do Afghánistánu, což se nelíbilo západním zemím a rozhodly se sportovní svátek bojkotovat. Projděte si ruské letní hry v naší galerii.
 

Právě se děje

před 38 minutami

Lillard 61 body přiblížil basketbalisty Portlandu k play off NBA

Basketbalisté Portlandu zásluhou vyrovnaného osobního rekordu Damiana Lillarda v podobě 61 nastřílených bodů porazili v NBA Dallas 134:131 a udělali tak důležitý krok k postupu do play off, jelikož se dostali před Memphis na osmé místo tabulky Západní konference. Boj o postup je ale extrémně vyrovnaný a kolo před koncem je ve hře stále čtveřice týmů.

Vzhledem ke zkrácení základní části kvůli dlouhé pauze zaviněné celosvětovou pandemií musí při takto vyrovnaném průběhu o postupujícím rozhodnout předkolo. Účast v něm si mohl zajistit Memphis, ale prohrál 107:122 s Bostonem.

Toho využil Portland, který ale stále potřebuje v posledním utkání základní části porazit Brooklyn, aby měl jistotu postupu do předkola. Ve hře jsou totiž nadále i Phoenix, který zvítězil i v sedmém duelu po restartu soutěže nad Philadelphií 130:117 a má nyní totožnou bilanci jako Memphis. A těsně za nimi je San Antonio po výhře 123:105 nad Houstonem.

Výsledky NBA:

Dallas - Portland 131:134, Memphis - Boston 107:122, Orlando - Brooklyn 96:108, Philadelphia - Phoenix 117:130, Sacramento - New Orleans 112:106, San Antonio - Houston 123:105, Washington - Milwaukee 113:126.

Další zprávy