Bez "imperialistů", zato s legendárním Míšou. Před 40 lety skončily hry v Moskvě

Zahajovací ceremoniál v Moskvě
Před 40 lety se sportovní svět rozdělil vedví. 60 západních zemí se rozhodlo vyhlásit bojkot olympijským hrám v Moskvě, kvůli prosincové invazi Sovětského svazu do Afghánistánu.
"Informoval jsem olympijský výbor, že kvůli sovětské invazi do Afghánistánu já ani americký lid nepodpoříme vyslání našeho týmu do Moskvy. A přidají se i naši spojenci, zejména ty země, které věří ve svobodu," nechal se slyšet tehdejší prezident USA Jimmy Carter.
Sovětský vůdce Leonid Iljič Brežněv, už hodně nemocný a na pokraji sil, tak mohl na stadionu v Moskvě přivítat jen sportovce z 81 zemí. Některé západní země daly sportovcům na vybranou, aby jeli sportovat pod neutrální vlajkou.
Vedle Američanů tak na hrách chyběla třeba Kanada, Japonsko, Spolková republika Německo nebo i Čína.
Foto: ČTK
Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
3. 8. 2020 19:45
Před 40 lety v Moskvě skončily letní olympijské hry, které se zapsaly do historie jako jedny z nejkontroverznějších. Sovětský svaz rok před jejich začátkem vtrhl s vojsky do Afghánistánu, což se nelíbilo západním zemím a rozhodly se sportovní svátek bojkotovat. Projděte si ruské letní hry v naší galerii.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy