Tři české tenistky jsou v osmifinále, Kvitová se s olympiádou rozloučila kanárem

ČTK Sport ČTK, Sport
Aktualizováno 26. 7. 2021 11:16
Tenistky Barbora Krejčíková, Karolína Plíšková a Markéta Vondroušová postoupily na olympijském turnaji v Tokiu do osmifinále, naopak Petra Kvitová podlehla Belgičance Alison van Uytvanckové 7:5, 3:6, 0:6.
Petra Kvitová.
Petra Kvitová. | Foto: Reuters

Vítězka Roland Garros Krejčíková porazila v druhém kole Kanaďanku Leylah Fernandezovou 6:2, 6:4. Plíšková zdolala Carlu Suárezovou ze Španělska 6:3, 6:7, 6:1. Vondroušová zvítězila nad Rumunkou Mihaelou Buzarnescuovou 6:1, 6:2 a v dalším kole bude hrát s domácí hvězdou Naomi Ósakaovou.

Osmnáctiletá Fernandezová, která letos v Monterrey poprvé ovládla turnaj WTA, získala úvodní game zápasu, dalších pět ale vyhrála Krejčíková. Osmou nasazenou Češku sice příliš neposlouchalo podání, ale přes tři dvojchyby nepustila v první sadě soupeřku k brejkbolu.

Podobný průběh pak měl i druhý set, jen v jeho závěru dokázala 72. hráčka žebříčku sebrat Krejčíkové podání a snížit až na 4:5. Pětadvacetiletá česká favoritka se však zastavit nenechala a v dalším kole narazí na turnajovou devítku Belindu Bencicovou ze Švýcarska.

"Od prvního brejku jsem se dostala na koně. První set a do stavu 5:1 druhého jsem hrála opravdu solidně. Leylu znám, je to mladá tenistka, velice talentovaná. Čekala jsem, že se to někde zkomplikuje a bude to náročné. Hrála o každý balon a mně se to ke konci druhého setu nesešlo. Najednou to bylo 5:4, ale pak mě zas servis podržel a jsem ráda, že jsem to dohrála ve dvou," řekla Krejčíková.

Rovněž Vondroušová měla zápas s Buzarnescuovou pod kontrolou. Často chybující někdejší světová dvacítka, která však v současnosti klesla až do druhé stovky žebříčku, se nakrátko vzchopila jen v druhé sadě. Rumunka ve třech gamech postupně odvrátila pět brejkbolů, ale nakonec servis stejně neudržela. "Jsem moc ráda. Zápas nebyl tak lehký, jak nasvědčuje výsledek. Dobře jsem podávala, ale při jejím servisu jsme se dost tahaly. Jsem ráda, že jsem většinu těch bitev vyhrála. Že se mi povedlo urvat ten poslední game," řekla česká hráčka.

S Ósakaovou, která je po vyřazení nasazené jedničky Australanky Ashleigh Bartyové největší favoritkou na zlato, se Vondroušová dosud nestřetla. "Všichni se mě ptají na soupeřku v dalším kole," smála se a dodala: "Soupeřka jako soupeřka. Samozřejmě Naomi je výrazná, skvělá hráčka, má čtyři grandslamy. Pro mě to bude nová zkušenost. Půjdu si to užít. Ona je víc pod tlakem, já můžu jenom překvapit. Ale chci vyhrát jako v každém zápase."

Obhájkyně bronzu z Ria a desátá nasazená Kvitová proti Van Uytvanckové ubojovala první set, ale od stavu 3:2 ve druhé sadě už nezískala ani game. Dvojnásobné vítězce Wimbledonu, která na posledních dvou turnajích vypadla v prvním kole, dělaly kvůli jejímu astma potíže vlhké a dusné podmínky.

"Nejhorší bylo, že jsem nemohla v sobě najít něco, čím bych to zlomila. I když jsem po druhém setu odešla na záchod a převléct se, tak to nebylo vůbec znát," řekla Kvitová. Od druhého setu na sobě začala cítit únavu. "Pak už mi bohužel odešly nohy, byly jako žvýkačky. Nepohnuly se tam, kam bych pro úder potřebovala. Začala jsem více kazit, byl to začarovaný kruh a já nevěděla, jak z něj ven," uvedla.

XXXII. letní olympijské hry v Tokiu - tenis:

Ženy:

Dvouhra - 2. koloKrejčíková (8-ČR) - Fernandezová (Kan.) 6:2, 6:4, Vondroušová (ČR) - Buzarnescuová (Rum.) 6:1, 6:2, Van Uytvancková (Belg.) - Kvitová (10-ČR) 5:7, 6:3, 6:0, Karolína Plíšková (5-ČR) - Suárezová (Šp.) 6:3, 6:7 (0:7), 6:1, Vekičová (Chorv.) - Sabalenková (3-Běl.) 6:4, 3:6, 7:6 (7:3), Svitolinová (4-Ukr.) - Tomljanovicová (Austr.) 4:6, 6:3, 6:4, Badosaová (Šp.) - Šwiateková (6-Pol.) 6:3, 7:6 (7:4), Bencicová (9-Švýc.) - Doiová (Jap.) 6:2, 6:4, Giorgiová (It.) - Vesninová (Rus.) 6:3, 6:1, Sorribesová (Šp.) - Ferrová (Fr.) 6:1, 6:4, Podoroská (Arg.) - Alexandrovová (Rus.) 6:1, 6:3, Ósakaová (2-Jap.) - Golubicová (Švýc.) 6:3, 6:2, Muguruzaová (7-Šp.) - Wang Čchiang (Čína) 6:3, 6:0, Pavljučenkovová (13-Rus.) - Friedsamová (Něm.) 6:1, 6:1, Sakkariová (14-Řec.) - Stojanovičová (Srb.) 6:1, 6:2, Rybakinová (15-Kaz.) - Petersonová (Švéd.) 6:2, 6:3.

Muži:

Dvouhra - 2. kolo: A. Zverev (4-Něm.) - Galán (Kol.) 6:2, 6:2, Medveděv (2-Rus.) - Nagal (Indie) 6:2, 6:1, Basilašvili (Gruz.) - Sonego (13-It.) 6:4, 3:6, 6:4, Fognini (15-It.) - Gerasimov (Běl.) 6:4, 7:6 (7:4), Davidovich (16-Šp.) - Millman (Austr.) 6:4, 6:7 (4:7), 6:3, Djokovič (1-Srb.) - Struff (Něm.) 6:4, 6:3, Carreňo (6-Šp.) - Čilič (Chorv.) 5:7, 6:4, 6:4,Koepfer (Něm.) - Purcell (Austr.) 6:3,6:0.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Slovenská prokuratura podala obžalobu v korupční kauze na exministra Kaliňáka

Elitní složka slovenské prokuratury podala obžalobu na bývalého ministra vnitra Roberta Kaliňáka a podnikatele Jozefa Brhela pro podezření z podplácení někdejšího šéfa finanční správy Františka Imreczeho. S odvoláním na šéfa úřadu speciální prokuratury Daniela Lipšice to dnes napsal list Denník N, podle kterého oběma obžalovaným hrozí pětileté vězení. Kaliňák už dříve vinu v případu popřel.

Stíhání Kaliňáka a Brhela podle dřívějších informací souvisí s podezřením, že stáli za vyplácením peněz navíc Imreczemu k jeho oficiálnímu platu prezidenta finanční správy. Před nástupem do čela státní instituce Imrecze pracoval v soukromé sféře, kde měl vyšší plat.

Brhel spolu se svým synem a několika dalšími obžalovanými už čelí obžalobě v jiném případu, který se týká podezření z nevýhodných zakázek na dodávku informačních systémů pro finanční správu v době, kdy ji řídil Imrecze. Ten spolupracuje s policií při vyšetřování kauz z dob dlouholetého vládnutí nyní opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, jejichž dlouholetým místopředsedou byl Kaliňák. Imrecze, jehož důvěryhodnost jako svědka Fico letos zpochybňoval a označil ho za udavače, v jiné korupční kauze vyvázl letos v únoru s podmínkou a peněžitým trestem.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Expředseda britských labouristů Corbyn dostal zákaz kandidovat ve volbách

Bývalý šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn dostal zákaz objevit se na kandidátce strany v příštích parlamentních volbách. Pro návrh jeho nástupce Keira Starmera hlasovalo 22 členů výkonného výboru strany, proti jich bylo 12, informoval server BBC.

Corbyn byl lídrem labouristů v letech 2015 až 2020, kdy ho nahradil Starmer. Na podzim 2020 ho strana ze svých řad dočasně vyloučila kvůli zprávě, která konstatovala, že se straníci pod jeho vedením nedokázali vypořádat s antisemitismem. I když členství mu bylo obnoveno, v parlamentu už Corbyn labouristy dál reprezentovat nesměl a oficiálně je nyní nezávislým poslancem.

"K Labouristické straně jsem se přidal v 16 letech, protože jsem jako miliony dalších věřil v přerozdělení bohatství a moci," uvedl v pondělí Corbyn a zdůraznil, že se z politiky stáhnout nehodlá. Podle serveru BBC je pravděpodobné, že ve svém volebním obvodu Islington North, který zastupuje v Dolní sněmovně už od roku 1983, bude kandidovat jako nezávislý. Kvůli vysoké popularitě by tam měl i bez stranické podpory velkou šanci uspět, napsal server Sky News.

Starmer argumentoval, že Corbynova kandidatura by labouristy v příštích parlamentních volbách plánovaných na rok 2024 poškodila. Opoziční strana má podle všech průzkumů velkou šanci výrazně porazit nyní vládní konzervativce. Rozdíl mezi oběma politickými rivaly je v současnosti kolem 15 procentních bodů.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

USA přestanou s Ruskem sdílet data o svých jaderných zbraních

Spojené státy podle deníku The Wall Street Journal informovaly Rusko, že s ním nebudou nadále sdílet data o svých strategických jaderných zbraních. Důvodem je ruské únorové pozastavení účasti na dohodě Nový START, která omezuje počet aktivních jaderných zbraní a jejich nosičů.

"Toto je první krok, který jsme v rámci dohody v reakci na ruské pozastavení členství udělali. Naším cílem je přimět Rusko, aby se k dohodě vrátilo," řekl WSJ vysoce postavený představitel Bílého domu. Americké rozhodnutí sdělila náměstku ruského ministerstva zahraničí Sergeji Rjabkovovi náměstkyně amerického ministerstva zahraničí Bonnie Jenkinsová.

"Je to velice nešťastné, ale naprosto předvídatelné a vhodné. Proč by Rusko mělo nadále těžit z transparentnosti, když zamítá přístup Spojeným státům?" uvedl Lynn Rusten z neziskové organizace Nuclear Threat Initiative zabývající se bezpečnostními otázkami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy