Oblíbená česká disciplína zmizí z OH. Lehká čtyřka bez kormidelníka už v Tokiu nebude

ČTK ČTK
11. 2. 2017 13:23
Na olympijských hrách v Tokiu 2020 bude mužská čtyřka bez kormidelníka nahrazena stejnou disciplínou v podání žen.
OH 2016, veslování-čtyřka bez kormidelníka lehkých vah: Ondřej Vetešník, Jiří Kopáč, Jan Vetešník Miroslav Vraštil
OH 2016, veslování-čtyřka bez kormidelníka lehkých vah: Ondřej Vetešník, Jiří Kopáč, Jan Vetešník Miroslav Vraštil | Foto: Reuters

Tokio - Mezinárodní veslařská federace (FISA) podle očekávání rozhodla o vyřazení čtyřky bez kormidelníka lehkých vah z olympijského programu. Disciplína bude v rámci genderové vyváženosti od následujících her v Tokiu 2020 nahrazena ženskou čtyřkou.

Proti vyřazení čtyřky "bez" lehkých vah protestovali na dnešním kongresu FISA právě v Tokiu především zástupci asijských zemí, ale také Švýcarska, které na olympijských hrách v Riu de Janeiro získalo zlato. Návrh mezinárodní federace prošel výsledkem hlasování 94:67.

Podle veslařské federace to byl "jediný možný návrh, který měl reálnou šanci, aby ho přijal výkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru". Pokud MOV změnu programu letos v červenci schválí, budou mít v olympijské regatě za tři roky ženy a muži shodně sedm medailových disciplín.

"Tak je to oficiální. Jedna z nejnapínavějších a nejatraktivnějších disciplín končí v olympijském programu. Závod lehkých čtyřek na OH v Riu tak byl posledním závodem v této disciplíně. Smutné rozhodnutí pro lehké veslování... Teď jen zbývá naučit se se dvěma vesly," uvedl na facebooku český veslař Miroslav Vraštil, jenž v Riu závodil právě v lehké čtyřce.

Čtyřka bez kormidelníka lehkých vah byla v programu OH od Atlanty 1996. V ženské čtyřce získaly loni na mistrovství světa neolympijských disciplín titul Britky.

Dalším krokem k genderové vyváženosti je dnešní rozhodnutí FISA, že kormidelníky ženských a mužských osmiveslic budou moci být jak ženy, tak muži.

 

Právě se děje

Další zprávy