Rusové v nájezdech trefili finále olympijského turnaje, Slováci vyzvou o bronz Švédy

Aktualizováno 18. 2. 2022 17:55
Hokejisté Ruska porazili v semifinálovém utkání olympijského turnaje v Pekingu Švédsko 2:1 po samostatných nájezdech a postoupili do finále. O obhajobu zlata z Pchjongčchangu budou v neděli bojovat s Finy, Švédové se již v sobotu utkají o bronz se Slováky.
Ruští hokejisté postoupili do finále olympijského turnaje v Pekingu
Ruští hokejisté postoupili do finále olympijského turnaje v Pekingu | Foto: Reuters

Po bezbrankové úvodní třetině otevřel skóre už po 15 sekundách druhé části Anton Slepyšev. Ve 47. minutě vyrovnal Anton Lander. Před čtyřmi lety pátí Švédové, kteří mají pod pěti kruhy na kontě dva triumfy z let 1994 a 2006, neproměnili v nájezdech dva mečboly. Až v osmé sérii pak rozhodl dvacetiletý útočník Аrsenij Gricjuk.

Ačkoliv hráčům obou celků nebylo v první třetině možné upřít snahu o střelbu, brankáři Fedotov a Lars Johansson si vystačili většinou s rutinními zákroky. Seveřané byli přece jen o trochu nebezpečnější. Nejprve nevyužili přesilovku. Ve 12. minutě pak Fedotova po Nordströmově teči zachránila levá tyčka. Krátce nato ho v přečíslení dvou na jednoho nepropálil Olofsson.

Hned zkraje druhé části ale zaskočil Švédy Slepyšev. Podél hrazení se protáhl až před Larse Johanssona, jehož překonal bleskovou kličkou do forhendu, a poslal sbornou do vedení. Další příležitost nevyužil Nordström, ve 33. minutě nedokázal v takticky hrané partii vyrovnat ani Bromé.

Přestože Švédové hledali čím dál hůře cestu do zakončení, ve 47. minutě se dočkali vyrovnání. Pudasovo nastřelení puku protečoval před ruským brankovištěm Tömmernes, Fedotov sice stihl zareagovat, ale Lander vzápětí bekhendem zametl kotouč do odkryté branky. Krátce poté si Fedotov s další příležitostí Švédů poradil.

Na druhé straně to zkoušel Slepyšev bekhendem po ledě, švédský gólman ale pohotově zasáhl betonem. Pět minut před vypršením základní hrací doby se krásně protáhl do zakončení z nebezpečné pozice Šipačov, ani jeho bekhend ale Larse Johanssona nepřekvapil.

Došlo tak na prodloužení. Hra tři na tři svědčila více Švédům. V hlavní roli byl Tömmernes. Neuspěl ale na začátku nastavované desetiminutovky, pak znovu selhal v její polovině. Při třetí šanci našel ještě lépe postaveného Bromého, ale Tkačov mu i vleže dokázal zakončení do takřka prázdné branky překazit. Voronkov vzápětí na druhé straně minul.

Nájezdy začali neúspěšně Slepyšev, Klingberg a Grigorenko. Wallmark poslal Švédy do vedení, stejně dobře si vedli i Gusev s Nordströmem. Když pak neuspěl Tkačov, Tömmernes mohl potvrdit postup výběru Tre kronor. Dovršil ale svou dnešní smůlu a nedal. Jakovlev ustál těžkou chvíli a vyrovnal, Lander ale měl další šanci trefit finálovou účast.

Protože nedal, po základní sérii se pokračovalo dál vždy už jen po jednom střelci na každé straně, ale začínali Švédové. Klingberg ani na druhý pokus neuspěl. Pak jeli Gusev, Wallmark, znovu Gusev a Friberg, gólem se ale zaskvěl až mladík Gricjuk a rozjásal ruskou střídačku.

Rusko - Švédsko 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 21. Slepyšev (Karnauchov, J. Jakovlev), rozhodující sam. nájezd Gricjuk - 47. Lander (Tömmernes, Pudas). Proměněné nájezdy: N. Gusev, J. Jakovlev, Gricjuk - Wallmark, Nordström. Neproměněné nájezdy: N. Gusev 2, Slepyšev, M. Grigorenko, V. A. Tkačov - Klingberg 2, Tömmernes, Lander, Wallmark, Friberg. Rozhodčí: Bruggeman (USA), Gouin (Kan.) - Hynek, Ondráček (oba ČR). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 1161.

Rusko: Fedotov - Nikišin, N. Něstěrov, Jelesin, J. Jakovlev, Vojnov, Tělegin, Šaripzjanov - Čibisov, Šipačov, K. Semjonov - N. Gusev, V. A. Tkačov, Gricjuk - D. Voronkov, Karnauchov, Slepyšev - M. Grigorenko, Andronov, Plotnikov - Kajumov. Trenér: Alexej Žamnov.

Švédsko: Lars Johansson - L. Bengtsson, Fantenberg, Folin, Holm, Pudas, Tömmernes, Lennström - C. Klingberg, Lander, Bromé - F. Olofsson, Wallmark, Holmberg - Linus Johansson, J. de La Rose, Everberg - Friberg, Krüger, Nordström - od 41. navíc Rydahl. Trenér: Johan Garpenlöv.