O olympijskou medaili zabojuje i Štěpánek. S Hradeckou postoupil do semifinále mixu

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 8. 2016 7:37
Český tenis má blízko k další medaili z olympijských her. Lucie Hradecká s Radkem Štěpánkem postoupili na olympijských hrách v Riu de Janeiro do semifinále smíšené čtyřhry.
Radek Štěpánek má blízko k vytoužené olympijské medaili.
Radek Štěpánek má blízko k vytoužené olympijské medaili. | Foto: Dalibor Sosna

Rio de Janeiro - Lucie Hradecká a Radek Štěpánek postoupili na olympijských hrách v Riu de Janeiro do semifinále smíšené čtyřhry. Český pár porazil v duelu, který se v Brazílii protáhl do brzkých ranních hodin, rumunskou dvojici Irina-Camelia Beguová, Horia Tecau 6:4, 7:5.

Hradecká hraje o dvě medaile

Hradecká tak v Brazílii dál živí naději na dvě medaile. V sobotu ji čeká společně s Andreou Hlaváčkovou utkání o bronz proti dalšímu českému páru Barbora Strýcová, Lucie Šafářová, se Štěpánkem pak bude bojovat o finále mixu. Jejich soupeři budou Američané Bethanie Matteková-Sandsová a Jack Sock.

Zápas v mixu začal až půl hodiny před půlnocí a český pár do něj vstoupil ziskem podání Tecaua. "To přineslo klid do našich řad a to utkání jsme zvládli dobře," pochvaloval si Štěpánek, který si s Hradeckou zahrál mix naposledy před čtyřmi lety v Londýně, ale na trávě ve Wimbleodnu tehdy prohrály už v prvním kole.

V Riu měli hrát úvodní duel s Rafaelem Nadalem a Garbiňe Muguruzaovou, ale Španělé zápas vzdaly. Štěpánek tak na olympiádě měl od vyřazení ve čtyřhře mužů minulou sobotu do dalšího zápasu týden pauzu. "To se mi mezi zápasy na jednom turnaji asi ještě nestalo, ale je to olympiáda a je to speciální," řekl.

Fanoušek Štěpánek

Štěpánek trénoval s Rosolem a neúnavně chodil povzbuzovat i radit českým hráčkám. "Určitě je to pro mě daleko náročnější z tribuny, než být na kurtu. Trávil jsem dost času fanděním a v hledišti, teď už se budu věnovat svému tenisu," řekl a se smíchem dodal: "Všichni jsou ke konci turnaje už unavení a já jediný jsem čerstvý jako rybička, takže o to víc se na ty utkání těším a chci jít dál."

Hradecká naopak nastupovala k utkání necelou hodinu po prohraném semifinále čtyřhry žen, v kterém s Andreou Hlaváčkovou nevyužily dva mečboly. "Bylo to těžké, ale nebylo moc času na přemýšlení. A spadlo to ze mě a malinko jsem na to i zapomněla. Doufám, že mi to pomůže do dalších zápasů," řekla.

Štěpánek: Musím se naučit udeřit na ženu

Na smíšené čtyřhře je pro Štěpánka nejtěžší hrát naplno proti tenistce. "Udeřit na ženu, ale musím se to naučit, protože všichni to tak hrají," řekl Štěpánek. Názorně mu to ukázal Tecau, který v koncovce utkání razantně napaloval míče na Hradeckou. "Tím mi ukázal, že tady je to doopravdy bez slitování," potvrdil Štěpánek.

Třetí mečbol proměnili ve čtvrt na dvě brazilského času. Pro české hráče ale nebyl pozdní finiš ničím novým. "Ve Vídni jsem s (Britem Timem) Henmannem končil až ve tři ráno," vzpomínal Štěpánek. "Já jednou ve dvě," doplnila Hradecká.

Zápas bez diváků

Na dvorci číslo jedna olympijského parku vydržela vedle trenérů, realizačních týmů, médií v hledišti jen hrstka fanoušků. Dokonce i kameramany pro televizní přenos museli organizátoři narychlo shánět a někteří přicházeli až během zápasu.

Pro Štěpánka, který miluje kontakt s publikem, nebylo ani v komorní atmosféře problémem dostat se do zápasového rytmu. "Vůbec ne, tohle je olympiáda, tady nehrajeme na to, co je okolo, ale že chceme uspět. Věděli jsme, že v tuhle hodinu bude kurt těžko narvaný, ale šli jsme tam pro výsledek a ten si odnášíme," řekl.

V semifinále se pokusí vyzrát na Mattekovou-Sandsovou a Socka, který už v Riu získal bronz ve čtyřhře. "Bude to těžký, ale uděláme vše, abychom v neděli hráli to lepší utkání," přál si sedmatřicetiletý Štěpánek postup do boje o zlato.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy