O kolo dostiženi a staženi ze závodu. Štafeta biatlonistů v Pekingu propadla

Aktualizováno 15. 2. 2022 11:02
Čeští biatlonisté byli ve štafetě na hrách v Pekingu po čtyřech trestných kolech dostiženi a závod nedokončili. Dopadli tak nejhůře v olympijské historii. Doplatili na nevydařený první úsek Jakuba Štvrteckého, který se po dvou trestných kolech propadl na poslední 21. místo. Závod vyhráli Norové před Francií a Ruskem.
Mikuláš Karlík ve štafetovém závodě.
Mikuláš Karlík ve štafetovém závodě. | Foto: Reuters

Mikuláš Karlík na druhém úseku vytáhl štafetu o dvě příčky výše, po dalších dvou trestných kolech Adama Václavíka však byli Češi dostiženi o kolo a finišman Michal Krčmář se na trať vůbec nedostal. Biatlonisté tak nenavázali na sedmé místo z předchozích her v Pchjongčchangu.

"Jestli jste sedmnáctí nebo devatenáctí nebo vás stáhnou na dvacátém místě, je už jedno.Ten závod byl tak špatný, že z toho může být člověk jen zklamaný. Je to bezmoc, beznaděj, protože jsme si sem pro tyhle místa nepřijeli," řekl Radiožurnálu šéftrenér Ondřej Rybář.

O norské zlato se postarali Sturla Holm Laegreid, Tarjei Bö, Johannes Thingnes Bö a Vetle Sjastat Christiansen. Laegreid přitom absolvoval jedno trestné kolo. V závěru Norové využili chyb do té doby vedoucího Eduarda Latypova, který musel na dvě trestná kola. Rusové nakonec dojeli třetí za stříbrnými Francouzi.

Závod se kvůli obavám z mrazu uskutečnil o dvě a půl hodiny dříve oproti původnímu programu. Na trati v areálu Čang-ťia-kchou přesto panovaly teploty kolem minus 15 stupňů Celsia.

Českým reprezentantům se naděje na úspěch rozplynula hned po první střelbě. Štvrtecký nedokázal ani se třemi náhradními náboji sestřelit poslední terč a propadl se po trestném kole na poslední příčku. Rodák ze Vsetína se nevyhnul penalizaci ani po stojce a při předávce biatlonisté uzavírali celé pole s více než tříminutovou ztrátou na čelo.

"Ta ležka odepsala celou štafetu. Mohlo se to dostřelit za jedna a nebyl by to žádný průšvih. Kuba tam ale ztratil náboj, hledal ho, dobíjel, sbíral. Rány pak byly daleko a myslím, že absolutně odešel hlavou. Závod byl v tu chvíli pryč a prakticky jsme skončili dřív, než jsme začali," doplnil Rybář pro Českou televizi.

Karlík se sice trestným kolům vyhnul, kvůli pěti dobíjením však zůstával dlouho poslední. Teprve až v závěru předstihl soupeře z Estonska a Slovenska a byl devatenáctý. Dvaadvacetiletý rodák z Ústí nad Orlicí zaznamenal sedmý nejrychlejší úsek.

"Snažil jsem se na ztrátu nemyslet, dojíždět to v prvním kole a zahltit se. Dvě netrefené rány a dobíjení jsem nezvládl. Střelecky jsem si to představoval úplně jinak," řekl Karlík České televizi. "Za běžeckou formu jsem rád, ale to mi v biatlonu na nic není, když to nechám na střelnici," doplnil.

Václavík vleže nemusel dobíjet a poskočil na 17. místo. Po stojce mu však zůstaly dva terče a znovu se propadl. Následně jej předjel vedoucí Latypov a pro Čechy závod skončil.

Bronzový medailista ze stíhacího závodu Latypov měl v čele před poslední položkou náskok téměř minuty (59,3), jenže tíhu okamžiku neunesl a musel na dvě trestná kola. Ke zlatu tak pomohl Norům, kteří ještě v polovině závodu ztráceli na čelo minutu a 47 vteřin.

"Snažil jsem se nejdříve počkat, ale pak jsem pochopil, že musím zrychlit. Přišel poryv větru a necítil jsem se dobře. Nekoncentroval jsem se, jak jsem měl. Tohle všechno vedlo k mým chybám. Snažil jsem se to ještě změnit, ale už tam byl psychologický efekt," přiznal Latypov.

Trojnásobný vítěz Světového poháru Johannes Thingnes Bö získal po smíšené štafetě a sprintu na hrách v Číně třetí zlato. K tomu má ještě bronz z vytrvalostního závodu. Francouzský finišman Quentin Fillon Maillet má ještě o jednu medaili více: před dnešním stříbrem byl druhý ve sprintu a smíšené štafetě a vyhrál také vytrvalostní a stíhací závod.

Biatlonový program pokračuje ve středu štafetou žen.

XXIV. zimní olympijské hry v Pekingu - biatlon:

Muži - štafeta (4×7,5 km): 1. Norsko (Laegreid, T. Bö, J.T. Bö, Christiansen) 1:19:50,2 (1 trest. okruh + 7 dobíjení), 2. Francie (Claude, Jacquelin, Desthieux, Fillon Maillet) -27,4 (0+9), 3. Rusko (Chalili, Loginov, Cvetkov, Latypov) -45,3 (2+6), 4. Německo -1:04,3 (1+9), 5. Švédsko-1:49,4 (1+13), 6. Kanada -1:56,3 (2+9), 7. Itálie -1:58,6 (2+13), 8. Běloursko -1:59,0 (2+11), 9. Ukrajina -3:41,3 (4+12), 10. Rakousko -3:41,7 (2+8), …19. ČR (Štvrtecký, Karlík, Václavík, Krčmář) dostiženi.